Menu
 

Atsakās no ieceres palielināt aizņēmumu limitus pašvaldībām jaunu bērnudārzu būvniecībai

  • Autors:  LETA
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

No piektdien valdībā apstiprinātā protokollēmuma par 2020.gada valsts budžeta prioritātēm nedēļas laikā izņemts priekšlikums palielināt aizņēmumu limitus pašvaldībām jaunu bērnudārzu būvniecībai.

Pirms nedēļas, kad valdība pirmo reizi mēģināja izskatīt nākamā gada budžeta prioritātes, protokollēmuma projektā ticis iekļauts priekšlikums nodrošināt atsevišķu aizņemšanās limita palielinājumu pašvaldībām, lai nodrošinātu demogrāfijas veicinošu pasākumu īstenošanu, realizējot jaunu pirmsskolas izglītības iestāžu celtniecības projektus.

Taču šonedēļ apstiprinātajā protokollēmumā šāda punkta vairs nav.

Sadarbības platformas "Demogrāfisko lietu centrs" vadītājs Imants Parādnieks (VL-TB/LNNK) uz jautājumu par to, kāpēc šāds punkts no dokumenta izņemts, uzvēra, ka nemaz neesot skaidrs, kā tāds tajā vispār parādījies.

"Tas bija nesaprotams punkts, kas nekad nebija apspriests. Sākotnēji pieļāvu, ka tas ielikts, lai vispār iezīmētu septiņus miljonus eiro demogrāfijas programmām," skaidroja politiķis.

Ņemot vērā, ka protokollēmuma sākotnējā projektā ietvertais risinājums neesot ticis iepriekš apspriests, punkts izņemts.

Neskatoties uz punkta izkļaušanu, valdība piektdien apstiprināja 2020.gada valsts budžeta prioritātes, septiņus miljonus eiro paredzot demogrāfijas jautājumu risināšanai.

Vairāk nekā puse iezīmētā finansējuma jeb 3,6 miljoni eiro paredzēti grantiem daudzbērnu jeb "goda ģimenēm" mājokļa pieejamībai - tā iegādei vai būvei. Plānots, ka ģimenes, kurās ir vismaz trīs atvases, varēs pretendēt uz grantu no 8000 līdz 12 000 apmērā. "Būs īpaši nosacījumi, lai varētu kvalificēties - ģimenes lielums, reģions. Tas vēl ir diskusiju objekts, kad programma tiks ielikta budžetā," sacīja politiķis.

Līdzekļus plānots iedalīt arī "Goda ģimenes 3+" apliecības tvēruma paplašināšanai - paredzēts, ka apliecību varētu saņemt arī vecāki, kuri audzina bērnu ar invaliditāti.

Tāpat paredzēts ar iedzīvotāju ienākumu nodokli neaplikt bērna piedzimšanas pabalstu, kas nepārsniedz 250 eiro., ka, ja darba devējs piešķirs bērna piedzimšanas pabalstu līdz 250 eiro, tad tas nebūtu jāapliek ar iedzīvotāju ienākumu nodokli.

Turpmāk plānots turpināt arī programmu "Ģimenei draudzīga pašvaldība", kā arī ieviest jaunu - "Ģimenei draudzīga darbavieta". Papildus plānots nodrošināt arī bērnu rehabilitācijas programmu.

Jau ziņots, ka Ministru kabinets piektdien ārkārtas sēdē lēma par 192,4 miljonu eiro sadalīšanu ministriju un neatkarīgo iestāžu prioritārajiem pasākumiem.

Valdība uzklausīja Finanšu ministrijas sagatavoto informatīvo ziņojumu par fiskālās telpas pasākumiem un izdevumiem prioritārajiem pasākumiem valsts budžetam 2020.gadam un ietvaram 2020.-2022.gadam. Tajā bija apkopoti tie ministriju un neatkarīgo iestāžu prioritārie pasākumi, kuriem 2020.gada budžetā piešķirti papildu līdzekļi.

Kopumā nākamā gada ministriju prioritārajiem pasākumiem bija pieejami ap 190 miljoni eiro. No šīs summas ministriju prioritātēm tiks pārdalīti 167 miljoni eiro, bet neatkarīgajām institūcijām - 25,5 miljoni eiro.

2020.gada budžetā papildu līdzekļi 50 miljonu eiro apmērā novirzīti mediķu darba samaksas pieauguma nodrošināšanai un Veselības ministrijas prioritātēm, savukārt Izglītības un zinātnes ministrijas prioritātēm novirzīti astoņi miljoni eiro, bet, lai nodrošinātu lēmuma no 2019.gada 1.septembra palielināt pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes līdz 750 eiro pilnam gadam izpildi novirzīti papildu 23 miljoni eiro.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.