Menu
 

Vēsturisko Raiņa vasaras namiņu Jūrmalas dome plāno izsolīt nākamā gada janvārī

  • Autors:  LETA
Foto - aspazijarainis.lv Foto - aspazijarainis.lv

Jūrmalas dome lēmusi nākamā gada janvārī ar 38 935 eiro sākumcenu izsolīt īpašumu Salacas ielā 4 - k1, kur savulaik vasarās mitinājušies dzejnieki Rainis un Aspazija, aģentūra LETA noskaidroja pašvaldībā.

Īpašumu plānots pārdot izsolē ar augšupejošu soli, izsoles soli nosakot 2726 eiro apmērā.

Jūrmalas domes komitejās šis jautājums opozīcijas deputātu iebildumu dēļ tika skatīts vairākkārt, tomēr domes vairākums atbalstījis ideju par īpašuma izsoli. 

Kā aģentūrai pauda Jūrmalas domes opozīcijas deputāts Rolands Parasigs-Parasiņš (VL-TB/LNNK), viņu frakcijas ieskatā pilsētai šis īpašums bija jāsaglabā, bet ja reiz ir lemts par tā atsavināšanu, būtu jāpārliecinās, lai īpašums tiktu saglabāts esošā veidolā, kā kultūras apskates objekts.

"Diemžēl, priekšsēdētājs, pilsētnieku vārdā apgalvo, ka pilsētā jau tā ir pārlieku daudz objekti, kuri saistīti ar Raini un Aspaziju un, ka nav nekādas nepieciešamības noslogot administratīvo resursu vai ieguldīt naudu arī šī objekta nodošanai nākamajām paaudzēm tā pašreizējā izskatā," pauda deputāts.

Pēc viņa teiktā, arī memoriālo muzeju apvienība lūdza domi nesteigties ar pārdošanu, bet sagatavot un iesniegt Nacionālo kultūras pieminekļu pārvaldē lūgumu atzīt šo ēku kā kultūras pieminekli, tādējādi uzliekot aizliegumu to mainīt "uz visiem laikiem".

Jūrmalas domē aģentūrai LETA gan pauda, ka īpašums ir kultūrvēsturiski vērtīga būve un, veicot tās pārbūvi, īpašniekam būs noteikti zināmi apgrūtinājumi. Piemēram, ēku ir aizliegts nojaukt un to drīkst pārbūvēt, saglabājot tās apjomu proporcijas, stilistiku, raksturīgās būvdetaļas, fasāžu apdari, funkcionālos un dekoratīvos elementus.

Veicot pārbūvi, ir aizliegts vienkāršot ēkas fasādes apdari un nomainīt sākotnējos logus ar plastikāta logiem vai vienkāršotiem un asimetriskiem logiem, kuru ārējais izskats neatbilst fasādes raksturam, proporcijām un dalījumam. "Veicot būves atjaunošanu, saglabājams tās apjoms, konstruktīvā sistēma, jumta forma, fasāžu elementi un apdare. Verandas aizliegts siltināt no ārpuses," uzskaitījusi vietvara.

Tāpat jaunajam īpašniekam būšot arī jāsaglabā piemiņas plāksni uz ēkas sienas.

Kā ziņots, īpašums Salacas ielā 4 k-1 sastāv no viendzīvokļa dzīvojamās mājas ar kopējo platību 41,8 kvadrātmetri un zemesgabala, kura kopējā platība ir 1007 kvadrātmetri. 

Balstoties uz Latvijas Valsts vēstures arhīva sniegto informāciju, šeit 1894.gada un 1895.gada vasarās dzīvojis Rainis.

Neraugoties uz to, pašvaldības Kultūras nodaļa neuzskata par lietderīgu saglabāt ēku muzeja izveidošanai, ņemot vērā, ka Jūrmalas pilsētā ar Raiņa un Aspazijas dzīvi un daiļradi jau var iepazīties Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Jāņa Pliekšāna ielā 5/7 un Aspazijas mājā Zigfrīda Meierovca prospektā 20.

Ēka ir koka konstrukcijas viendzīvokļa dzīvojamā māja bez ērtībām, kurā ir trīs istabas, veranda, tualete un virtuve. Šobrīd par īpašuma lietošanu nav noslēgts īres līgums un tajā nav deklarētu personu.

Pēdējo gadu laikā, apsekojot namu, pašvaldības pārstāvji konstatējuši, ka tā ir vizuāli sliktā stāvoklī un nav renovēta, kā arī ēkas plānojums un labiekārtojuma līmenis neatbilst mūsdienu prasībām un tajā nevar dzīvot.

Dokumentā teikts, ka tā kā dzīvoklis pašreizējā tehniskajā stāvoklī nav dzīvošanai derīgs, dome nav tiesīga dzīvokli piedāvāt personām, kuras reģistrētas palīdzības saņemšanai dzīvokļu jautājumu risināšanai.

Saskaņā ar tehniskajiem atzinumiem, remontdarbu izmaksas aprēķinātas 70 535 eiro apmērā, neskaitot izmaksas par ēkas pieslēgumu pilsētas ūdensvada un kanalizācijas tīkliem.

Pašvaldības ieskatā, tērēt šādus līdzekļus atsevišķai viendzīvokļa mājai būtu nesamērīgi.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.