Menu
 

Uzsāks aptauju par uguņošanu Siguldas novadā Apriņķis.lv

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto: pixabay.com Foto: pixabay.com

Pērnā gada nogalē, domājot par videi draudzīgām saimniekošanas metodēm, Siguldas novada pašvaldība aizsāka diskusiju par gadumijas uguņošanas iespējamo aizstāšanu ar citām alternatīvām, saglabājot kopīgu pulcēšanos Siguldas dzelzceļa stacijas laukumā un svinot jaunā gada iestāšanos. Pašvaldības vides un kultūras jomas atbildīgie speciālisti veikuši izpēti un piesaistījuši ekspertus vairāku jautājumu risināšanā un alternatīvu meklējumos. 2. martā tiks izsludināta deklarēto iedzīvotāju aptauja, kurā, autentificējoties ar internetbankas datiem pašvaldības pakalpojumu portālā e.sigulda.lv, būs iespējams izteikt viedokli par uguņošanu Siguldas novadā.

Kā informē Siguldas novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldes vadītāja Sindija Brikmane, vienlaikus ar šo diskusiju pašvaldība jau pieņēmusi lēmumu ierobežot privātpersonu uguņošanu, jo tieši tā saskaņā ar speciālistu vērtējumu ir videi un apkārtnei viskaitīgākā. Pētījumi ir pierādījuši, ka profesionāli veiktai uguņošanai nav būtiska ietekme uz vidi. Papildus tam pašvaldība vairākkārt saņēmusi arī iedzīvotāju lūgumu ierobežot rīcību ar neprofesionālu pirotehniku, jo tā ir bīstama, biedē mājdzīvniekus un traucē apkārtējiem.

Iepriekš privātās teritorijās uguņošanu visa gada garumā varēja veikt, bet sabiedriskās vietās bija nepieciešams saskaņojums ar Siguldas novada pašvaldību. Šajā gadā pieņemts lēmums par uguņošanas ierobežošanu: apdzīvotās vietās uguņošanu varēs veikt, ja būs saņemta pašvaldības izpilddirektores izsniegta atļauja, kura izsniegta, pamatojoties uz iesniegumu, kam pievienots saskaņojums ar citām privātpersonām, ja uguņošana plānota uz citas privātpersonas īpašumā esošas zemes vai citu privātpersonu īpašumā esoša īpašuma tuvumā. Šo noteikumu pārkāpējiem, ja tos apstiprinās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, tiks piemērots brīdinājums vai nauda sods.

Eksperti norāda, ka tajās valstīs, kurās atļauta plaša patēriņa pirotehnikas lietošana, tostarp Igaunijā un Nīderlandē, piesārņojums gaisā ir vairākkārt lielāks, nekā tur, kur atļauta vienīgi profesionāla uguņošana, piemēram, Beļģijā. Tāpēc ārvalstu tendences arvien virzās uz neprofesionālās pirotehnikas aizliegšanu, bet valsts pārņem profesionālu uguņošanu savā paspārnē, radot prieku iedzīvotājiem, apmeklētājiem un pulcējot visus vienkopus īpaša mirkļa baudīšanai, skaidro S. Brikmane.

Papildus tam eksperti norāda: veicot neprofesionālu uguņošanu, var tikt pārkāpti drošības norādījumi un izšauto vielu kopums ir tuvāk un zemāk uguņošanas vērotājiem, kas ļoti īsā laikā var nonākt elpceļos. Šis ir viens no iemesliem, kādēļ Pērnavā vajadzēja aizliegt neprofesionāli veiktu uguņošanu, savukārt Siguldā, kur pašvaldība izmanto profesionāli veiktu uguņotāju pakalpojumus, uzsākt diskusiju par neprofesionālās pirotehnikas ierobežošanu vai jebkādas uguņošanas aizliegšanu visa gada garumā.

Patlaban Siguldas novadā vidēji ik gadu debesīs gadumijā ugunspuķes uzzied vidēji 5000 eiro vērtībā. Siguldas novada kultūras jomas speciālisti apzinājuši dažādas iespējas, kā aizstāt uguņošanu gadumijā, piemēram, izveidojot multimediālu šovu ar lāzera un gaismas elementiem, mūziku, foto/video projekcijām. Jomas eksperti un profesionāļi norāda, ka uguņošanai līdzvērtīga pasākuma kulminācija – vai tas būtu lāzeršovs, dronu izmantošana vai multimediāls risinājums – būtu 10 vai pat vairākus simtus reižu dārgāks. Ir izskatīta iespēja veidot arī īpašu koncertprogrammu gan ar profesionālās, gan amatiermākslas iesaistīšanos. Pārrunātas arī iespējas kombinēt nelielu daudzumu uguņošanas ar gaismas efektiem vai citiem inovatīviem risinājumiem, kuri joprojām tiek apzināti. Tāpēc pašvaldība lūgs sabiedrībai izteikt viedokli par to, kā iedzīvotāji vēlētos sagaidīt jauno gadu Siguldas dzelzceļa stacijas laukumā, vēsta S. Brikmane. 

Aptauja Siguldas novada pašvaldības pakalpojumu portālā e.sigulda.lv norisināsies no 2. marta līdz 1. jūnijam, un pašvaldība noteikusi, ka tajā, autentificējoties ar savas internetbankas datiem, vienu reizi nobalsot varēs ikviens Siguldas novadā deklarētais. Aptaujas rezultāti tiks ņemti vērā, ja dalībnieku skaits pārsniegs 2000 novadā deklarēto iedzīvotāju, kas līdzīgi kā jautājuma virzīšanai uz tautas nobalsošanu norādīs, ka jautājums ir aktuāls un par to jālemj Siguldas novada pašvaldības domes deputātiem. Pašvaldība saņemtās aptaujas anketas apkopos un par pieņemto lēmumu sabiedrību informēs augustā.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.