Menu
 

Opozīcijas deputāts: Pūcem vajadzētu vismaz atvainoties Ikšķiles iedzīvotājiem

  • Autors:  LETA
Juris Pūce. Foto: Valsts kanceleja Juris Pūce. Foto: Valsts kanceleja

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Jurim Pūcem (AP) vajadzētu vismaz atvainoties Ikšķiles iedzīvotājiem pēc Satversmes tiesas (ST) sprieduma, ar kuru ministra rīcība, liedzot aptauju par administratīvi teritoriālo reformu, ir atzīta par neatbilstošu Satversmei, aģentūrai LETA pauda Saeimas opozīcijas deputāts Viktors Valainis (ZZS).

ST par neatbilstošu Satversmei atzinusi ministra Pūces rīkojumu par Ikšķiles novada pašvaldības rīkotās iedzīvotāju aptaujas par administratīvi teritoriālo reformu nolikuma apturēšanu. Valainis vērsa uzmanību, ka viņš jau pirms pusgada pieprasījumā Saeimā par Ikšķiles novada iedzīvotāju aptaujas apturēšanu norādījis, ka "ministrs klaji pārkāpj likumu".

Kā ziņots, ST spriedumā secināts, ka pašvaldībai ir rīcības brīvība savas autonomās kompetences īstenošanā, ņemot vērā Satversmē un citos ārējos normatīvajos aktos noteikto ietvaru un attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju likumiskās intereses. Tā kā pašvaldība ir izveidota tieši iedzīvotāju interešu nodrošināšanai, iedzīvotāju viedokļa uzklausīšana ir viens no pašvaldības ikdienas darba elementiem, kuru tā var izmantot dažādos savā kompetencē esošos jautājumos. 

ST atzina, ka administratīvi teritoriālā reforma, ar kuru plānotas līdzšinējo administratīvo teritoriju robežu izmaiņas, ir tieši saistīta ar attiecīgo administratīvo teritoriju iedzīvotāju tiesībām un likumiskajām interesēm un pašvaldības autonomo funkciju īstenošanu. Tāpēc pašvaldībai ir tiesības noskaidrot tās iedzīvotāju viedokli, lai reformas gaitā to savlaicīgi sniegtu valsts institūcijām.

Tiesa atzina, ka aptaujas nolikumā lietotā terminoloģija drīzāk raksturīga vēlēšanām vai referendumam. Tomēr nevienā no Ikšķiles novada domes lēmumiem nav norādīts, ka aptaujas rezultāti varētu būt saistoši pašvaldībai vai citām valsts institūcijām, kas pieņem lēmumus attiecībā uz administratīvi teritoriālo reformu.

Dome ir konsekventi norādījusi, ka aptauju rīko vienīgi tādēļ, lai uzzinātu iedzīvotāju viedokli par Ikšķiles novadu kā patstāvīgu administratīvo teritoriju. Tādējādi aptaujas nolikumā lietotā terminoloģija pati par sevi nepadara Ikšķiles novada iedzīvotāju aptauju par referendumu un tātad nepadara to arī prettiesisku, savā lēmumā skaidro tiesa.

Jau vēstīts, ka Pūce žurnālistiem pauda, ka ST spriedums ir korekts un palīdzēs tālākā darba organizācijā. Pūce atzīmēja, ka "augsti vērtē" ST spriedumu, piebilstot, ka tajā ir sniegts detalizēts vērtējums par to, kādas ir vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra pilnvaras, pieņemot lēmumus par pašvaldību iekšējo normatīvo aktu apturēšanu. Kā skaidroja Pūce, spriedumā konstatēts, ka ministram bijušas juridiskas tiesības apturēt iekšējo normatīvo nolikumu, bet pašvaldībām ir tiesības noskaidrot iedzīvotāju viedokli. Ministrs atzīmēja, ka atbilstoši spriedumam viņam bijis pienākums izmantot citas pārraudzības formas. 

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV), vaicāts par iespējamiem noradījumiem ministram pēc ST lēmuma, norādīja, ka iepazīsies ar ST lēmumu un ka viņam ir gaidāma saruna ar VARAM ministru, kā tiesas lēmumu labāk ieviest dzīvē. "Valdībai ir jāskatās, kā mēs varam savu darbu darīt labāk un pareizāk," akcentēja premjers, norādot, ka tiesas lēmums ir jāņem vērā.

1 komentārs

  • atmoda
    atmoda Trešdiena, 20 Maijs 2020 02:17 Komentāra saite

    Pūcem protams taisnība - teritoriālā reforma vajadzīga. Un ir tikai likumsakarīgi, ka vietējie cariņi un īpaši viņu galms to negrib pieļaut. Īpaši jau galms, jo pēc dažiem gadiem cariņš būs jauns, bet galms paliks vecajās iesildītajās vietiņās. uzņēmēji ar zina, kad pie kā jāiet un kāda kuram gaume. Pēķšņi Pūce ar savu reformu to visu grasās sagraut. Ndzīgākie protams sakopojās un jauki mājot reformai, cenšas saglābt ko vēl var.
    Taču par Ikšķili dziesma ir cita. Te labi organizētā pašvaldībā dzīvo un šodienas skatījumā attālināti strādā daudzi labi situēti Rīgas firmu darbinieki. Pašvaldība izveidojusi viņiem atbilstošu infrastruktūru. Sagraut to visu nebūtu prāta darbs. Tas no vienas puses. No otras puses, kā izgaismoja krīze, Rīgai ir pārāk liels iedzīvotāju blīvums, kas pandēmiju laikā ir īpaši īstams. Tanī pat laikā, tādas satelītpilsētiņas, kur attālināti strādātu ofisu darbinieki ir pat ļoti perspektīvas, kā to pierāda Ikšķiles piemērs. Ir taču jāsaprot, ka augsta pievienotā vertība rodas zinātniskajās laboratorijās un firmu birojos, nevis tur kur kūp skursteņi. Varbūt valdībai vajadzētu izmantot Ikšķiles piemēru un eksperimentālā kārtā uzdot viņiem organizēt vēl kādas šādas nākotnes pilsētiņas Ikšķiles novadā.
    Tas būtu ceļš, kā pildīt valsts kasi, bāzējoties uz intelektuālo darbu, nevis obligāto iepirkuma komponenti elektrībai vai tarai. Lobijs protams ir spēcīga lieta, bet vai tad jāgaida nākamā krīze, lai pārorientētu Latvijas ekonomiku uz modernajām tehnoloģijām, kas nodrošinātu Latvijas tautai cilvēka cienīgu dzīvi.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.