Menu
 

Ķekavas novads plāno bērnudārza būvniecību Titurgā un bērnudārza piebūvi Ķekavā

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Pateicoties augošiem dzimstības un iedzīvotāju skaita radītājiem, kā arī izvērtējot esošās situācijas rādītājus un nākotnes prognozes, Ķekavas novada pašvaldība saredz nepieciešamību realizēt divus prioritārus pirmsskolas izglītības investīciju projektus – piebūves pie bērnudārza “Ieviņa” Ķekavā un jauna bērnudārza būvniecību Titurgā, Baložu pilsētā.

Kā vēsta novada pašvaldība, abi šie jaunie izglītības investīciju projekti iekļauti Ķekavas novada izglītības infrastruktūras attīstības stratēģiskajā rīcības plānā 2018.-2021. gadam, kā arī ir Ministru kabinets (MK) šos abus projektus ir atbalstījis, ļaujot pašvaldībai pretendēt uz valsts aizdevuma saņemšanu. (Jāatzīmē, ka šobrīd valsts kredītu izsniedz pašvaldībām  tikai projektiem ar ES līdzfinansējumu).

Ministru kabinets 2. jūnijā izskatīja jautājumu "Par atbalstītajiem pašvaldību investīciju projektiem jaunas pirmsskolas izglītības iestādes būvniecībai vai esošas pirmsskolas izglītības iestādes paplašināšanai, kuriem piešķirams valsts budžeta aizdevums", atbalstot valstī kopumā tikai septiņus projektus, no kuriem pa diviem projektiem atbalstīti Ķekavas novadam un Rīgai, bet pa vienam projektam – Jelgavai, Mārupei un Jūrmalai. Visi projekti faktiski aptver Rīgu un Pierīgu, jo, ņemot vērā iedzīvotāju un bērnu skaita pieaugumu, šajās pašvaldībās ir ļoti aktuāla problēma nodrošināt visiem bērniem vietas pašvaldības bērnudārzos. 

Ķekavas novadā, īstenojot  šos projektus, pašvaldības bērnudārzos varētu uzņemt papildus vēl 400 bērnus, tādējādi vairāk kā uz pusi mazinot esošo bērnu rindu uz bērnudārziem.  Atbilstoši iecerei piebūve pie pirmsskolas izglītības iestādes “Ieviņa” Ķekavā  būtu paredzēta 144 vietām, bet jauns moduļu tipa bērnudārzs Titurgā – 256 vietām.

Lai realizētu šo ieceri, pašvaldība izsludinājusi atklātu konkursu uz bērnudārza piebūves projektēšanu un būvdarbiem, kā arī jauna bērnudārza Titurgā būvprojekta izstrādi, lai aplēstu būvniecībai nepieciešamo finansējumu. Pēc tam abus pirmsskolas izglītības investīciju projektu pieteikumus pašvaldība iesniedza Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā, lai pretendētu uz iespēju saņemt aizņēmumu no Valsts kases.  

Pašvaldība aplēsusi, ka jauna bērnudārza būvniecības potenciālās izmaksas būtu apmēram  6,1 miljons eiro (kredīts – 3,1 miljons eiro, pašvaldības finansējums – 3 miljoni eiro), bet piebūves būvniecība – 1,6 miljoni eiro (kredīts – 1,2 miljoni eiro, pašvaldības finansējums – 0,4 miljoni eiro).

Par finansējuma piešķiršanu jauna bērnudārza un piebūves projektēšanas darbiem tiks lemts jūnijā, veicot grozījumus Ķekavas novada pašvaldības 2020.gada budžetā. Paralēli tam tiks iesniegti pieteikumi valsts kredīta saņemšanai. Katra projekta būvniecības process, iespējams, varētu tikt uzsākts atšķirīgos termiņos, ņemot vērā projektu lielo izmaksu apjomu (it sevišķi Titurgas gadījumā), pašvaldības budžeta iespējas un pieejamo valsts atbalstu. 

Ņemot vērā deklarēto pirmsskolas vecuma (līdz sešiem gadiem) bērnu skaitu novadā, kas šobrīd ir vairāk kā 2540 bērni, un esošo izglītības iestāžu kapacitāti, vieta nav nodrošināta vairāk kā 700 bērniem. Lai nodrošinātu visiem bērniem pirmsskolas izglītību pašvaldības bērnudārzos, Ķekavas novadā būtu nepieciešams radīt papildus 700 vietas, liecina pašvaldības aprēķini.

Ar minētajiem  diviem pirmsskolas izglītības infrastruktūras projektiem tiktu “nosegta” Baložu pilsētas un Ķekavas teritorija, savukārt Rāmavas, Katlakalna un Valdlauču apkaimē šo jautājumu plānots risināt, uzbūvējot Katlakalnā jaunu skolu ar pirmsskolas grupām. 

Šobrīd Ķekavas novadā  ir četri pašvaldības bērnudārzi, divas pirmsskolas grupas pie Baložu vidusskolas un piecas – pie Daugmales pamatskolas, kopumā nodrošinot vietas 1350 bērniem. Tāpat pašvaldība apmaksā vietas privātajos bērnudārzos gandrīz 270 bērniem, kā arī, pamatojoties uz deleģēšanas līgumiem starp pašvaldību un privātajiem bērnudārziem, – vēl gandrīz 110 bērniem. Bet  Ķekavas novada “aukļu dienesta” pakalpojumus ik gadu izmanto vairāk kā 300 bērni.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.