Menu
 

Satversmes tiesā ierosinātas trīs lietas par administratīvi teritoriālo reformu, tostarp Carnikavas un Inčukalna pašvaldību pieteiktās

  • Autors:  LETA/Apriņķis.lv
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Satversmes tiesa (ST) pēc Salas novada domes pieteikuma ierosinājusi lietu saistībā ar Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu, kurā paredzēta novada pievienošana Jēkabpils novadam, informēja pašvaldības pārstāve Jolanta Grandāne.

Salas novada domes uzskata, ka ar likuma pielikumu pašvaldība ir prettiesiski pievienota Jēkabpils novadam. Likums, ciktāl tas skar pašvaldību, nav pieņemts Satversmē noteiktajā kārtībā, neatbilst subsidiaritātes principam un nav pieņemts, pienācīgi konsultējoties ar pašvaldību un tās iedzīvotājiem, uzskata dome. Turklāt vietvara pauž, ka likums arī citu apsvērumu dēļ neatbilst Satversmei un Eiropas vietējo pašvaldību hartai.

ST nolēma ierosināt lietu Par Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma pielikuma "Administratīvās teritorijas, to administratīvie centri un teritoriālā iedalījuma vienības" 19.18. un 19.20.apakšpunktu atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 1. un 101.pantam, Eiropas vietējo pašvaldību hartas 4.panta trešajai un sestajai daļai, kā arī 5.pantam".

Tāpat ST lēma uzaicināt institūciju, kas izdevusi apstrīdēto aktu, - Saeimu - līdz 27.oktobrim iesniegt tiesai atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.

Satversmes lietā ierosināta arī lieta par Carnikavas pagasta pievienošanu Ādažu novadam. Lieta ierosināta pēc Carnikavas novada domes pieteikuma. Saeima 2020. gada 10. jūnijā pieņēma Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu. Tā pielikums noteic administratīvās teritorijas, to administratīvos centrus un teritoriālā iedalījuma vienības. Saskaņā ar šā pielikuma 11.2. apakšpunktu Ādažu novadā ietilpst Carnikavas pagasts.

Carnikavas novada domes ieskatā, pieņemot apstrīdēto normu, neesot pienācīgā kārtībā noskaidrots un izvērtēts pašvaldības domes viedoklis, kā arī citu institūciju sniegtā informācija, tādējādi Saeima pārkāpusi pašvaldības principu, kā arī labas likumdošanas principu. Līdz ar to apstrīdētās normas neatbilstot Satversmes 1. pantam un 101. panta pirmajai daļai, kā arī Hartas 4. panta sestajai daļai un 5. pantam.

Ierosināta arī  lieta par Vangažu pilsētas pievienošanu Ropažu novadam un Inčukalna pagasta pievienošanu Siguldas novadam.

Lieta ierosināta pēc Inčukalna novada domes pieteikuma. Saskaņā ar Saeimas pieņemtā Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma pielikuma 32.4. un 36.2. apakšpunktu Vangažu pilsēta ietilpst Ropažu novadā, savukārt Inčukalna pagasts – Siguldas novadā.

“Inčukalna novada domes ieskatā, pieņemot apstrīdētās normas un sadalot Inčukalna novada pašvaldības administratīvo teritoriju, Saeima esot pārkāpusi labas likumdošanas un pašvaldības principu, tostarp neveicot arī pienācīgas konsultācijas ar pašvaldības domi. Līdz ar to apstrīdētās normas neatbilstot Satversmes 1. pantam un 101. panta otrās daļas pirmajam teikumam, kā arī Hartas 4. panta sestajai daļai un 5.pantam,” teikts Satversmes tiesas paziņojumā.

Kā ziņots, vairākas pašvaldības izteica gatavību vērsties ST pret administratīvi teritoriālo reformu. Saskaņā ar ST sniegto informāciju, līdz 1.augustam bija saņemti Limbažu novada un Ikšķiles novada pieteikumi.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.