Menu
 

Politologs vēlētāju zemo aktivitāti skaidro ar salīdzinoši vājo partiju konkurenci

  • Autors:  LETA
Foto - F64 Foto - F64

Zemā vēlētāju aktivitāte Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās daļēji skaidrojama ar salīdzinoši vājo politisko partiju konkurenci, aģentūrai LETA sacīja politologs, Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes dekāns Jānis Ikstens.

Viņš norādīja, ka, salīdzinot ar 2017.gada pašvaldību vēlēšanām, šajās vēlēšanās ir faktiski pazaudēta trešdaļa vēlētāju. Ikstens atzīmēja, ka tas ir straujš kritums, ko nevar izskaidrot ar dzīvesvietas maiņu, vai nesavlaicīgu deklarēšanos - tam esot vairāki faktori.

Pirmkārt, viņš uzsvēra, ka partiju savstarpējā konkurence šajās vēlēšanās bija salīdzinoši vāja. "Atsevišķos raidījumos konkurence, šķietami, bija "skaļa", bet tai pat laikā milzīga konceptuāla pretstāvēšana nebija," pauda politologs, akcentējot, ka arī partija "Saskaņa" esot savlaicīgi sūtījusi ziņu, ka tā "padodas bez cīņas".

""Saskaņai" uzliekot par mēra amata kandidātu Konstantīnu Čekušinu bija grūti nolasīt citu vēstījumu," teica Ikstens. Viņaprāt, tobrīd cīņa zaudēja krietnu tiesu asuma, un cilvēki vienkārši atslāba, vienlaikus uzsverot, ka, protams, ne visas partijas atslāba. "Piemēram, Latvijas Krievu savienība un partija "Alternative" sāka būtiski cīnīties par krievvalodīgo vēlētāju - šīm partijām parādījās otrā elpa," norādīja eksperts, uzsverot, ka tieši "nacionālā līmenī" iestājās neliels atslābums.

Otrkārt, viņš teica, ka, iespējams, ietekme uz vēlētāju aktivitāti ir Covid-19, lai gan vienlaikus tas uzskatāms kā spekulatīvs apgalvojums. "No vienas puses - veikali ir pilni, bet iecirkņi tukši. Tomēr jāņem vērā fakts, ka cilvēki vairāk nekā jebkad agrāk izmantojuši iespēju nobalsot iepriekš," skaidroja Ikstens, akcentējot, ka šīs arī bija pēdējās brīvdienas pirms mācību gada sākuma, un laikapstākļi daļā dienas bija slikti.

Pēc viņa domām, "Saskaņas" vēlētājs ir vīlies gan par tās īstenoto politiku, gan korupcijas skandāliem, kas iepriekš "plosīja Rīgu". Viņaprāt, sava ietekme bija arī apstāklim, ka iepriekšējais Rīgas mērs Nils Ušakovs "aizmuka uz Briseli".

Ikstens minēja, ka, lai saprastu pilnīgāku ainu ir jāsagaida oficiālie rezultāti. "Piemēram, šobrīd redzam, ka pāris iecirkņi ir saskaitīti, kur "Saskaņa" ir pirmajā vietā, bet skatoties uz "līdzdalības musturu", šajos iecirkņos visu dienu varēja redzēt, ka līdzdalība iecirkņos, kur "Saskaņai" agrāk bija labi gājis - ir relatīvi zemāka," minēja Ikstens, uzsverot, ka tas liek viņam domāt, ka liela daļa, kas neieradās balsot Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās, iespējams, bija "Saskaņas" vēlētāji.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.