Menu
 

Iekšlietu ministrs: Latvijā jāvērtē pašvaldību un Valsts policijas funkciju izlīdzināšanas iespējas

  • Autors:  LETA
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Latvijā nepieciešams sākt diskusiju par pašvaldību un Valsts policijas funkciju izlīdzināšanu, lai uzlabotu reaģēšanas iespējas sabiedriskās kārtības nodrošināšanā, uzskata iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV).

Īstenojot administratīvi teritoriālo reformu, pieaugs pašvaldības policijas loma jaunizveidojamajos novados. Turklāt svarīgi sākt diskusiju par pašvaldības un Valsts policijas funkciju izlīdzināšanu, ar mērķi uzlabot reaģēšanas iespējas sabiedriskās kārtības nodrošināšanā un efektivizēt abu policiju resursus, diskusijā "Pašvaldības policijas vieta un loma sadarbībā ar iekšlietu nozari" norādījis iekšlietu ministrs.

Ministrs atzinīgi novērtēja pašvaldības policijas darbu, kas ir būtisks atbalsts Valsts policijai.

Izanalizējot esošo situāciju, varot secināt, ka no 42 jaunizveidojamajām pašvaldībām sešas valstspilsētas un 14 novadi jau tagad ir gatavi nodrošināt pašvaldības policijas funkcijas bez būtiskām izmaiņām. 16 novadu pašvaldībām būs jālemj par pašvaldības policijas darbības nodrošināšanu visā jaunā novada teritorijā. Savukārt piecos novados un vienā valstspilsētā būs jālemj par pašvaldības policijas izveidi.

"Viena no manām kā ministra misijām ir aicināt jebkuras nozares profesionāļus apsēsties pie viena galda un atrisināt gadiem nerisinātas problēmas dažādās jomās. Tikai strādājot uz rezultātu kā vienota komanda, mēs spēsim iet uz priekšu un sasniegt izvirzītos mērķus," norāda Ģirģens.

Lai visā valsts teritorijā kopumā un katrā pašvaldībā atsevišķi iedzīvotājiem garantētu drošību pēc vienādiem principiem un standartiem, nepieciešama visu iesaistīto pušu vienota izpratne par pašvaldības policijas lomu pašreiz, tās stiprināšanu un attīstību, uzskata ministrs.

Kā vienu no risinājumiem pašvaldības policijas attīstībai, jaunā pašvaldību likuma sagatavošanā IeM izteikusi priekšlikumu mainīt pieeju pašvaldības policijas izveidei un darbības nodrošināšanai. "Lai turpmāk pašvaldības policijas izveide nebūtu pašvaldības brīvprātīgā funkcija, bet gan autonomās funkcijas - piedalīties sabiedriskās kārtības nodrošināšanā - neatņemama sastāvdaļa," norādījis Ģirģens.

Ministrs arī rosināja diskusiju par abu policiju funkciju izlīdzināšanu, lai neveidotos absurda situācija, ka pašvaldības policija konstatē administratīvu pārkāpumu, bet tai ir jāgaida Valsts policijas struktūrvienības, lai pārkāpējam piemērotu sodu.

Šī bija pirmā sāktā ministra cikla diskusija par pašvaldības policijai svarīgiem jautājumiem, kas tiks turpināta administratīvi teritoriālās reformas ietvaros. Šobrīd pašvaldības policija nav izveidota 42 no 119 pašvaldībām. Lielākajā daļā pašvaldību policistu skaits ir mazāks par desmit cilvēkiem, kas nozīmē, ka pašvaldības policija nevar nodrošināt pienākumu izpildi diennakts režīmā.

Atbilstoši Administratīvi teritoriālajai reformai plānots mainīt Valsts policijas Rīgas, Vidzemes un Latgales reģionu policijas iecirkņu apkalpojamās teritorijas, kā arī patruļdienesta un satiksmes uzraudzības struktūrvienību patrulēšanas maršrutus.

Diskusija tika rīkota pēc iekšlietu ministra iniciatīvas, un tajā klātienē un attālināti piedalījās pašvaldību un Valsts policijas pārstāvji, pašvaldību vadītāji, Valsts kontroles, IeM Nozares politikas departamenta un Valsts policijas koledžas pārstāvji.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.