Menu
 

Ledu Gaujā plāno spridzināt tuvāko stundu laikā

 • Autors:  LETA
Foto - Carnikavas novada pašvaldība un VUGD Foto - Carnikavas novada pašvaldība un VUGD

Ņemot vērā, ka situācijas nopietnība ar ledus sablīvēšanos Gaujā pie Carnikavas nakts laikā nav īpaši mainījusies, paredzēts, ka jau tuvāko stundu laikā ledus sablīvējums tiks spridzināts, aģentūrai LETA pastāstīja Civilās aizsardzības komisijas vadītājs, Ādažu mērs Māris Sprindžuks (LRA).

Izvērtējot situāciju, secināts, ka "spridzināt nāksies". Ledus nakts laikā ir izgājis zem tiltiem Carnikavā, taču vēl vairāk sablīvējies pirms pēdējā Gaujas līkuma. Sprindžuks atzina, ka ūdens līmenis upē Carnikavas apkārtnē nav īpaši mainījies, jo pieplūstošais ūdens atrod sev ceļu Gaujas palienē.

Plkst.8.30 plānota spridzinātāju grupas ierašanās, pēc kā tiks sākti sagatavošanās darbi un spridzekļu izvietošana, pēc kā dažu stundu laikā varētu notikt arī ledus spridzināšana.

Ledus kustība Carnikavā diennakts laikā novērota vien dažas reizes, naktī ledum aizejot no teritorijas pie tiltiem, tādējādi vairs neradot apdraudējumu tiltu balstiem. Taču pēdējais upes kilometrs joprojām ir sastrēdzis, turklāt aukstā laika prognozes rada bažas, ka ledus sasals lielos gabalos un vēl vairāk nosprostos upi.

Saskaņā ar pašreizējo plāno ledus spridzināšana paredzēja pēdējā līkumā pirms Gaujas ietekas jūrā - ap kilometru no upes grīvas. "Tā ir vieta, kur sastrēgums nekustas," piebilda Sprindžuks.

Pārliecības, ka ledus spridzināšana pilnībā varētu novērst ledus sablīvēšanos, gan neesot, vienlaikus cerot, ka tas vismaz vaļīgāku padarītu ledus sastrēgumu un ļautu tam sākt kustēties jūras virzienā.

"Gaidāmas aukstas naktis, kas nozīmē, ka ledus sacementēsies, veidojot monolītu masu, kas upes līkumos iekārsies uz ilgu laiku. Ledus sablīvējumi rada milzīgu spiedienu uz krasta stiprinājumiem. Savukārt ja pēkšņi uznāks siltums, kas liks sakust sniegam Vidzemes mežos, būs straujš ūdens pieaugums, kas rada risku ūdenim appludināt apkārtesošās teritorijas," stāstīja Sprindžuks.

Carnikavas pašvaldības priekšsēdētāja Daiga Mieriņa (ZZS) aģentūrai LETA atzina, ka pirms ledus spridzināšanas pašvaldības policija apziņos tuvumā esošos iedzīvotājus un brīdinās par to. Tāpat viņa aicināja sekot līdzi aktuālajai informācijai pašvaldības lapām sociālajos medijos.

Carnikavā novērotais ūdens līmenis ir otrais augstākais pavasara palos un astotais augstākais kopš 1934.gada, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) apkopotā informācija.

Kā ziņots, Gaujā pie Carnikavas ceturtdienas rītā saglabājas ledus sastrēgums un augsts ūdens līmenis, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) operatīvie dati.

Trešdien ūdens līmenis pakāpās līdz 3,25 metriem virs novērojumu stacijas nulles punkta, pārspējot 2005.gada janvāra vētras laikā sasniegto rekordu - 3,19 metrus. Ceturtdienas rītā ūdens līmenis ir 3,17 metri virs nulles punkta jeb 2,21 metrs Latvijas augstuma sistēmā.

Gaujā pie Siguldas un Valmieras ūdens līmenis pakāpeniski ceļas, bet tas nav augsts.

Gaujā pie Carnikavas, Ogres lejtecē un Daugavā pie Pļaviņām aizvien spēkā LVĢMC oranžais brīdinājums par iespējamiem plūdiem.

2 komentāri

 • Skaudības Dievs
  Skaudības Dievs Piektdiena, 05 Marts 2021 12:36 Komentāra saite

  Kāpēc Carnikavas novada domes ierēdnīši tēlo no sevis muļķīšus? Kāpēc domnieki izsniedz būvatļaujas namu būvniecībai aplūstošajās teritorijās? Gauja ir n-tos gadu tūkstošus sena upe. Cik aprobežotai un rīcībnespējīgai vietvarai ir jābūt, lai nesaprastu, ka Gaujas upes krastos nedrīkst būvēt mājas! Cilvēku stulbuma dēļ cieš visa dzīvā radība. NBS ir baigie gudrinieki un vides postītāji. Vietējiem iedzīvotājiem ir jāraksta iesniegums policijā par vides postīšanu! Ar zaļu un kuplu skaudību, Skolnieciņš – Latvju Skaudības Dievs [Baltu Skaudības Dievs Skolnieciņš] ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-) Skolnieciņš® ™Skolnieciņš #Skolnieciņš #SkaudībasDievs #SkauģuSkauģis #PaluLaiks #Gauja #ledus #pavasaris

 • Skolnieciņš no svētupes
  Skolnieciņš no svētupes Piektdiena, 05 Marts 2021 12:37 Komentāra saite

  Manuprāt, spridzināt ledu ir dumji. Dabas Mātes iecietība nav bezgalīga. Dabas Māte šādu rīcību šiem spridzinātājiem var arī nepiedot. Karmisks sods nāks par dabas bendētājiem. Spridzinot ledu, tiek apdraudēta visa dzīvā daba. Ledus spridzināšana ir Dabas Mātes zaimošana. Dabas Māte ir ļoti labestīga un saprotoša Dieviete, taču šāda rīcība viņu apbēdina. Pirmkārt, sprādziens var radīt visiem ūdens iemītniekiem fiziskus miesas bojājumus. Tā kā zivis nav cilvēki, kas var izsaukt ātro palīdzību un uzrakstīt iesniegumu policijā, zivīm neviens nesniegs medicīnisko palīdzību ievainojumu gadījumā. Tādējādi zivis tiek atstātas likteņa varā un pakļautas lēnai un mokpilnai nāvei. Otrkārt, sprādziena laikā visa sprāgstviela neizreaģē vai arī reakcijas rezultātā rodas jaunas kaitīgas vielas. Tādējādi ķīmiskais piesārņojums ūdenī ir garantēts. Populārākā sprāgstviela, kuru māca skolēniem ķīmijas stundās ir TNT jeb 2,4,6-trinitrotoluols. Šai vielai ir raksturīgas šādas bīstamības kā Flam. Liq. 2 (2. kategorijas uzliesmojošs šķidrums), Acute Tox. 4 (4. kategorijas akūta toksicitāte) un Eye Irrit. 2 (2. kategorijas acu kairinājums). Spriežot pēc drošības datu lapām, arī citas sprāgstvielas ir indīgas. Vislabāk likvidēt ledus sablīvējumus ir mehāniski, piemēram, ar ledlauzi. Būsim pateicīgi mūsu Radītājai – Dabas Mātei par mums sniegto dzīvību. Mēs visi esam Dabas Mātes bērni, tāpēc saudzēsim šo pasauli, kuru Dievi mums ir dāvājuši.
  Ar visu zinošās un mūžam viedās Dabas Mātes atklāsmēm, Skolnieciņš no svētupes [Latvju Dievu dēls]
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  Latvju Dievi mūžam viedi.
  #PlanētaZeme #ZaļāDomāšana #ekoloģija #DabasDaudzveidība #DabasMāte #LatvjuDievuSvētība #ticība #pagāni #rituāli #buršanās #sapratne #pašcieņa #sentēvi #Skolnieciņš #svētupe

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.