Menu
 

Foto: Atklāts atjaunotais Ķemeru vēsturiskais parks Apriņķis.lv

  • Autors:  Apriņķis.lv
Ķemeru parka atklāšana 13. augustā. No kreisās: pilnsabiedrības “RERE BMV” pārstāvis, AS “RERE grupa” valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš, Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis, SIA “Livland Group” būvprojekta izstrādes un autoruzraudzības grupas vadītājs Andis Špaks. Foto - Artis Veigurs, Kaspars Suškevičs Ķemeru parka atklāšana 13. augustā. No kreisās: pilnsabiedrības “RERE BMV” pārstāvis, AS “RERE grupa” valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš, Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis, SIA “Livland Group” būvprojekta izstrādes un autoruzraudzības grupas vadītājs Andis Špaks. Foto - Artis Veigurs, Kaspars Suškevičs

Piektdien, 13.augustā, atklāts atjaunotais un pārbūvētais Ķemeru vēsturiskais parks – valsts nozīmes kultūras un arhitektūras piemineklis. Atjaunošanas darbi veikti vairāk nekā 20 hektāru platībā, saglabājot parka kultūrvēsturiskās un ainaviskās vērtības, kā arī parka pamatfunkcijas, kas nodrošina rekreācijas iespējas visām iedzīvotāju paaudzēm.

Ķemeru parkam ir vairāk nekā 180 gadu vēsture – tā veidošana sākta līdz ar pirmās valsts peldu iestādes atklāšanu. 2019.gada oktobrī Jūrmalas valstspilsētas pašvaldība sāka būvdarbus parka pārbūvei un restaurācijai, šovasar būvdarbi ir pabeigti, un no 13.augusta parks ir pieejams apmeklētājiem, informē Jūrmalas pilsētas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietniece Elita Cepurīte.

“Parka atjaunošana un pārbūve bija liels izaicinājums teritorijas lielā apjoma, finanšu ieguldījumu un darbu specifikas ziņā, ņemot vērā saglabājamās vēsturiskās, dabas un arhitektūras vērtības. Šovasar parks piedzīvo savu atdzimšanu. Ir revitalizēta daļa kādreiz degradētās Ķemeru teritorijas, atjaunots kultūrvēsturiskais mantojums, ko saglabāt un nodot nākamajām paaudzēm. Jūrmalnieki, jo īpaši Ķemeru iedzīvotāji, to ir ļoti gaidījuši, un esmu pārliecināts, ka šī vieta kļūs arī par vienu no iecienītākajiem tūrisma objektiem Latvijā,” norāda Jūrmalas pilsētas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis.

Parks atjaunots, saglabājot vēsturiskā plānojuma kompozīciju, izveidojot funkcionālu, harmonisku un arhitektoniski izteiksmīgu vidi, kā arī radot ērtus apstākļus apmeklētājiem. Parka teritorijā atjaunots pastaigu celiņu tīkls, izbūvēti jauni pastaigu celiņi, labiekārtojumam izvietots vairāk nekā 180 atpūtas soliņu. Atbilstoši kūrorta stilistikai izmantots daudzveidīgs rožu un ziedošo krūmu sortiments. Apstādījumus parka plašajā teritorijā veido vairāk nekā 5000 rožu un hortenziju stādījumi un gandrīz 20 tūkstoši krāšņumaugu, kas parka apmeklētājus priecēs visu gadu. Iestādīts vairāk nekā 500 koku, tostarp ierīkota liepu stādījumu aleja, vēsta E.Cepurīte.

Parka infrastruktūru veido tā pastaigu celiņu tīkls ar labiekārtojumu un bagātīgiem apstādījumiem, romantiski tiltiņi pār Vēršupīti, kas plūst cauri parkam, paviljoni un rotondas, kā arī mazās arhitektūras formas – vietējas nozīmes arhitektūras pieminekļi. Veicot parka pārbūvi, iztīrīta Vēršupītes gultne, nostiprināti tās krasti un rekonstruētas vēsturiskās slūžas, atjaunoti 12 tiltiņi, tostarp trīs transporta tilti.

Restaurēta romantiskā Mīlestības saliņa ar paviljonu-rotondu – valsts nozīmes arhitektūras piemineklis; atjaunots sēravota paviljons un izbūvēti divi jauni paviljoni-nojumes parka teritorijā. Restaurētas mazās arhitektūras formas – vietējas nozīmes arhitektūras pieminekļi: viens no pazīstamākajiem parka objektiem – akmens skulptūra “Ķirzaciņa”, no kuras iztek sērūdens avots; izveidota akmens skulptūra “Vardīte”, kur ierīkots dzeramā ūdens brīvkrāns. Godinot personības, kam bijusi nozīmīga loma Ķemeru kūrorta izveidē un darbībā, atjaunota 1861.gadā veidotā piemiņas zīme – valsts nozīmes arhitektūras piemineklis Ķemeru kūrorta dibinātājiem un direktoriem.

Pārbūvēta un atjaunota ne tikai parka teritorija, bet arī apkārtējās ielas, izbūvētas autostāvvietas un velonovietnes, ierīkoti seši bezvadu interneta piekļuves punkti un videokameras drošības kontrolei, stāsta E.Cepurīte.

Uzbūvēts arī jauns rotaļu laukums ar nojumi aktivitātēm bērniem, pie rotaļu laukuma ierīkots garšaugu labirints ar vairāk nekā 300 garšaugiem, tādējādi ne tikai saglabājot parka rekreācijas funkciju, bet papildinot to atbilstoši mūsdienu vajadzībām. Laukuma mīkstais segums un rotaļu elementi parka teritorijā tiks uzstādīti šī gada septembrī.

Atjaunotajā Ķemeru kultūrvēsturiskajā parkā 13.augustā plkst. 17.00–20.00 un 14.augustā plkst. 12.00–20.00 skanēs 30. gadu melodijas, uz Mīlestības saliņas varēs ielūkoties senās mīlestības vēstulēs un klausīties to lasījumus. Ģimenes ar bērniem izklaidēs ielu teātris, būs izzinošas aktivitātes dabas iepazīšanai. Apskatei būs atvērts arī atjaunotais Ķemeru ūdenstornis ar ekspozīcijām. Parka atklāšanas programma pieejama tīmekļvietnē www.jurmala.lv sadaļā “Jaunumi”.

Ķemeru vēsturiskā parka atjaunošanas būvprojektu izstrādāja SIA “Livland Group”, parka atjaunošanas darbus veica pilnsabiedrība “RERE BMV”, būvuzraudzību nodrošināja piegādātāju apvienība “SIA “Isliena V” un SIA “Jurēvičs un partneri””. Projekta “Ķemeru parka pārbūve un restaurācija” kopējās izmaksas ir 9,5 milj. eiro, vēsta E.Cepurīte.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.