Menu
 

Salaspils ķeizariņš turpina ņirgāties par demokrātiju Apriņķis.lv

  • Autors:  Ritvars Raits
Foto - arhīvs un LETA Foto - arhīvs un LETA

"Rīgas Apriņķa Avīze" ne reizi vien rakstījusi par to, ka Salaspils novada pašvaldības pastāvīgajās komitejās netiek ievērots proporcionalitātes princips. Tam par katru cenu pretojas pašvaldības vadītājs – domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars. Tikai pēc tam, kad Čudaram pievērsās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, pieprasot no viņa paskaidrojumu, kā arī liekot nekavējoties pārtraukt likuma "Par pašvaldībām" normas par proporcionalitāti ignorēšanu, varētu teikt, ka ledus ir sakustējies. Diemžēl un jau atkal ne uz pareizo pusi…

Šis bēdu stāsts par vienas pašvaldības vadītāja patvaļu aizsākās 2017. gada 16. jūnijā, kad ar Salaspils novada domes lēmumu "Par novada pastāvīgo komiteju izveidošanu un locekļu ievēlēšanu" šajā Pierīgas pašvaldībā tika izveidotas piecas pastāvīgās komitejas. Lai arī komiteju bija pietiekami daudz un dažs deputāts tika ievēlēts pat trijās, bija arī tādi, kas iekļuva tikai vienā. Viens no viņiem – opozīcijas deputāts Jānis Nebars (Nacionālā apvienība), kuru toreiz iekļāva tikai vienā domes pastāvīgajā komitejā.

Tiesāšanās sākusies jau pirms vairāk nekā četriem gadiem

Deputāts Jānis Nebars, uzskatīdams, ka Salaspils novada domes lēmums par komiteju izveidošanu neatbilst likuma "Par pašvaldībām" 54. panta pirmajai daļai, vērsās pie toreizējā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Kaspara Gerharda, lūdzot izvērtēt tā atbilstību minētajai tiesību normai. Ar ministra 2017. gada 1. augusta rīkojumu "Par Salaspils novada domes 2017. gada 16. jūnija lēmuma "Par novada pastāvīgo komiteju izveidošanu un locekļu ievēlēšanu" 1., 3., 4. un 5. punkta darbības apturēšanu" tika apturēta lēmuma par komiteju izveidošanu 1., 3., 4. un 5. punkta darbība, jo secināts, ka, izveidojot pastāvīgās komitejas, pārkāpts likums "Par pašvaldībām". Salaspils novada pašvaldības dome, kuras priekšsēdētājs arī iepriekšējā sasaukumā bija Raimonds Čudars, iesniedza pieteikumu Satversmes tiesā, kas ministra rīkojumu atzina par spēkā neesošu, jo secināja, ka lēmums par komiteju izveidošanu rada katram tajā minētajam deputātam noteiktas subjektīvās tiesības piedalīties konkrētu domes komiteju darbā: piedalīties komiteju sēdēs, runāt tajās, iesniegt iesniegumus un iniciatīvas, komiteju sēdēs balsot, uzdot jautājumus. Tātad lēmums par komiteju izveidošanu ir individuāls tiesību akts. Līdz ar to strīds par pašvaldības deputāta subjektīvo publisko tiesību izmantošanu vai to satura un apjoma noskaidrošanu ir pakļauts administratīvās tiesas kontrolei.

Deputāts Jānis Nebars, ņemot vērā šo ieteikumu, nekavējās ar prasības pieteikuma iesniegšanu Administratīvajā rajona tiesā. Pirmajā instancē viņš piedzīvoja zaudējumu, jo tiesa nemaz nebija vērtējusi proporcionalitātes principa ievērošanu. Savukārt Administratīvā apgabaltiesa deputāta pieteikumu vērtēja jau pavisam citādi, īpaši analizējot tieši proporcionalitātes principu.


Jānis Nebars.

Tiesa apmierina Nebara pieteikumu, Senāta spriedums nav pārsūdzams

Tiesa atzina, ka pilnīgi vienādas visu deputātu tiesības līdzdarboties domes komiteju darbā nodrošināt nebija iespējams, jo visi domē ievēlētie deputāti nevar strādāt vienās un tajās pašās komitejās. Jāņem vērā, ka komiteju skaits (toreiz Salaspils novada pašvaldībā bija piecas komitejas) un tajās iekļaujamo deputātu skaits (katrā septiņi deputāti) jau matemātiski liedza nodrošināt katra domē ievēlētā deputāta (kopā septiņpadsmit deputātu) dalību vienādā skaitā komiteju. Tādēļ domei no Satversmes 101. panta otrās daļas izrietēja pienākums komiteju sastāvu noteikt nevis tā, lai nodrošinātu visiem deputātiem pilnīgi vienādas iespējas līdzdarboties domes komiteju darbā, bet tā, lai tās būtu vienlīdzīgas pēc iespējas lielākā mērā.

Administratīvā apgabaltiesa nosprieda apmierināt Jāņa Nebara pieteikumu par pienākuma uzlikšanu Salaspils novada domei izdot lēmumu par domes komiteju sastāva noteikšanu, ar kuru tiktu nodrošinātas deputātu vienlīdzīgas tiesības līdzdarboties Salaspils novada domes pastāvīgo komiteju darbā. Saskaņā ar šo spriedumu Salaspils novada domei viena mēneša laikā no tā spēkā stāšanās dienas bija jāizdod lēmums par domes komiteju sastāva noteikšanu, ievērojot deputātu vienlīdzīgu tiesību nodrošināšanu.

Šo spriedumu vēl bija iespējams pārsūdzēt Latvijas Republikas Senātam jeb Augstākajai tiesai. Raimonda Čudara vadītā Salaspils novada pašvaldība tiesai iesniedza paša domes priekšsēdētāja parakstītu kasācijas sūdzību. Tomēr arī Senāts atzina, ka taisnība ir deputātam Jānim Nebaram, tādēļ Administratīvās apgabaltiesas spriedums ir atstāts negrozīts. Senāta spriedums vairs nebija pārsūdzams, līdz ar to tas jau pasludināšanas dienā jeb 2021. gada 9. jūlijā stājās spēkā. Pa to laiku jau bija notikušas nākamās pašvaldību vēlēšanas. Salaspils novadā gan lielu izmaiņu nav – pie varas atkal ir Raimonds Čudars un "Jaunā Vienotība", bet opozīcijā ir viņa nesamierināmais politiskais pretinieks Jānis Nebars.

Deputāts Nebars lūdz tiesai pagaidu noregulējumu

Kā jau to varēja paredzēt, problēmas turpinājās arī Salaspils novada pašvaldības domes jaunajā sasaukumā. Tagad Salaspils novada domē ir piecpadsmit deputātu iepriekšējo septiņpadsmit vietā. Koalīcijā ir "Jaunā Vienotība", kurai ir astoņi deputāta mandāti.  Pastāvīgo komiteju nu ir mazāk – tikai četras iepriekšējo piecu vietā. Tagad katrā komitejā darbojas septiņi deputāti. Kā izskatās, koalīciju atbalsta arī vienīgā no Sociāldemokrātiskās partijas "Saskaņa" ievēlētā deputāte Ludmila Fedorkova. Divu pārējo sarakstu pārstāvji spiesti samierināties ar opozīcijas lomu, tostarp Jānis Nebars.

Domes pastāvīgo komiteju veidošana Salaspilī notika jau pēc ierastās shēmas. To, kurš deputāts un kurā vai kurās komitejās tiks ievēlēts, iespējams, vienpersonīgi nolēma domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars. Opozīcijas priekšlikumi vērā ņemti netika. Pateicoties "Jaunās Vienotības" un "Saskaņas" saskanīgajiem balsojumiem, nekāda proporcionalitāte pastāvīgajās komitejās ievērota netika, nemiera cēlējs Jānis Nebars gluži kā par spīti jau atkal tika ievēlēts tikai vienā komitejā, bet viņa pārstāvētajam sarakstam, kuram šajās vēlēšanās bija otrais labākais rezultāts, kopā bija tikai četras vietas. Savukārt "Jaunajai Vienotībai" no divdesmit astoņām vietām tika septiņpadsmit, Latvijas Zaļajai partijai – piecas, bet "Saskaņai" – divas.

Protams, ka deputāts Nebars ar šādu situāciju nebija mierā. Informāciju par Senāta spriedumu, kuram jābūt saistošam visām Latvijas pašvaldībām, viņš sniedza Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, kā arī lūdza ministrijas iesaistīšanos, lai panāktu taisnīgu noregulējumu. Vēl deputātam Nebaram nācās atkārtoti vērsties Administratīvajā rajona tiesā, kas 17. septembrī apmierināja viņa lūgumu, pieņemot lēmumu par pagaidu noregulējumu. Ar to Salaspils novada domei bija uzlikts par pienākumu viena mēneša laikā no lēmuma spēkā stāšanās dienas noteikt jaunus domes pastāvīgo komiteju sastāvus. Tiesa secināja, ka vietu skaits nepamatoti palielināts Latvijas Zaļajai partijai un "Jaunajai Vienotībai", samazinot vietu skaitu tikai Nebara pārstāvētajam partiju apvienības sarakstam.


Raimonds Čudars.

Čudara rokādes proporcionalitāti nenodrošina

1. oktobrī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija pieprasīja Salaspils novada pašvaldības domes priekšsēdētājam Raimondam Čudaram nekavējoties sniegt paskaidrojumu, jo, iepazīstoties ar deputāta J. Nebara iesniegumu, bija konstatēts, ka Salaspils novada dome nav ievērojusi likuma "Par pašvaldībām" 54. panta regulējumu par domes komiteju sastāva noteikšanu, ievērojot proporcionalitātes principu. Ministrija uzdeva Salaspils novada pašvaldības domes priekšsēdētājam Čudaram nodrošināt likuma normas ievērošanu un Administratīvās rajona tiesas lēmuma par pagaidu noregulējumu izpildi.

Ignorēt tiesas spriedu un ministrijas rīkojumu būtu neprāts, jo tas Raimondam Čudaram varētu beigties ar domes priekšsēdētāja amata zaudēšanu. Viņš arī rīkojās, bet kā tieši? 14. oktobrī Salaspils novada pašvaldības domes sēdē ar balsu vairākumu tika pieņemts lēmums Finanšu komitejā aizstāt "Jaunās Vienotības" deputātu Kasparu Brunovski ar Sociāldemokrātiskās partijas "Saskaņa" deputāti Ludmilu Fedorkovu, bet Izglītības, kultūras, sporta, jaunatnes un sabiedrības integrācijas veicināšanas komitejā aizstāt Latvijas Zaļās partijas deputātu Andreju Svilānu ar to pašu Fedorkovu. Pēc tādām rokādēm katrā no četrām komitejām ir pa četriem "Jaunās Vienotības" pārstāvjiem, bet "Saskaņas" deputāte Ludmila Fedorkova viena pati ir visās četrās komitejās. Tajā pašā laikā deputāta Nebara pārstāvētajam politisko partiju apvienības sarakstam nekas nemainījās…

Deputāts Nebars: Čudars ņirgājas par valsti un demokrātiju!

Telefonsarunā ar "Rīgas Apriņķa Avīzi" deputāts Jānis Nebars uz jautājumu, vai Salaspils novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars turpina par viņu ņirgāties, atbildēja: "Viņš ņirgājas ne jau par mani, bet par tiesu, par Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, par valsti un par demokrātiju!

Tātad – ko Čudars izdarīja? Viņš pielietoja nepareizu Senlaga metodi un nepareizi traktēja tiesas lēmumu. Ar savām darbībām Čudars mēģina pateikt, ka tagad katrā komitejā ir nodrošināta partiju pārstāvniecības proporcionalitāte atbilstoši Senlaga metodei. Viņaprāt, ieliekot katrā komitejā pa četriem deputātiem no partijas "Jaunā Vienotība", kā arī pa vienam no visiem trim pārējiem sarakstiem ("Saskaņa", Latvijas Zaļā partija un Nacionālā apvienība, Latvijas Reģionu apvienība un Latvijas Zemnieku savienība), proporcionalitāte ir nodrošināta. Bet kur ir problēma? Problēma ir tajā, ka gan Satversme noteic, gan visu instanču tiesas ir pateikušas, ka proporcionalitāte ir jāskatās gan visās pastāvīgajās komitejās kopumā, gan katrā atsevišķi. Arī pareizi pielietojot Senlaga metodi, šāds rezultāts, kāds tas ir tagad, nevar sanākt nu nekādā gadījumā. Pareizi izmantojot šo metodi, nevar izveidoties situācija, ka katrā komitejā ir pa četriem pārstāvjiem no viena saraksta, bet no pārējiem tikai pa vienam. Šajā gadījumā gan katrā komitejā, gan arī kopumā pilnīgi nepareizi pielietota matemātiskā metode. Tā ir pilnīga ņirgāšanās par visiem," skaidro Jānis Nebars.

Deputāts uzskata, ka "Vienotības" pārsvars visās komitejās ir nosacīti pamatots. Šim politiskajam spēkam pat varētu būt šīs sešpadsmit vietas komitejās. Tajā pašā laikā, pielietojot matemātisko metodi un ņemot vērā proporcionalitāti, jebkurš var izrēķināt, ka Salaspils novada pašvaldības domes pastāvīgajās komitejās ir divdesmit astoņas vietas. Normāli būtu, ja sešpadsmit vietas būtu "Vienotībai", pa piecām – Nacionālajai apvienībai un Latvijas Zemnieku savienībai, bet "Saskaņai" – divas. Līdz ar to proporcionalitāte būtu ievērota.

"Šajā gadījumā tā no domes priekšsēdētāja Čudara puses ir kārtējā apzinātā iešana pret loģiku un visu sistēmu, nevis vairs tikai pret deputātu Nebaru. Tā jau ir nostāšanās pret Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un pret visām tiesām. Absurds!" sarunas noslēgumā savu sašutumu pauž Jānis Nebars.

1 komentārs

  • Māra
    Māra Trešdiena, 20 Oktobris 2021 11:50 Komentāra saite

    Mīļie autori! Šādi virsraksti atbaida lasītājus, kas meklē objektivitāti. Lūgums izvēlēties neitrālus, informatīvus virsrakstus. Līdz kaklam jau tendenciozie, viedokli paudošie virsraksti nra un la...

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.