Menu
 

Iedzīvotāji iebilst pret "Rimi" tirdzniecības centra būvniecību Ikšķiles vēsturiskajā centrā

  • Autors:  LETA
Vizualizācija - ogresnovads.lv Vizualizācija - ogresnovads.lv

Ikšķiles iedzīvotāji iebilst pret "Rimi" tirdzniecības centra būvniecību Ikšķiles vēsturiskajā centrā, aģentūru LETA informēja iedzīvotāju pārstāve Baiba Valdmane-Muraška.

Viņa atgādināja, ka pagājušā gada 27.janvārī nu jau bijusī Ikšķiles novada dome grozīja teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumus. Rezultātā Ikšķiles vēsturiskajam centram - Daugavas ielejas ainaviski vērtīgajai teritorijai, kas ietver Ikšķiles tautas namu, brīvdabas estrādi, Ozoliņa parku, Ikšķiles luterāņu kapu teritoriju un vēsturiski izveidojušos savrupmāju apbūvi ap Peldu ielu, tika mainīts atļautais apbūves zonējums.

Lēmums tika pieņemts, neievērojot ne plānošanas pēctecību, ne esošo apbūves raksturu, zonējot minēto teritoriju kā jaukta centra apbūvi, kurā iespējams izbūvēt arī darījumu un pakalpojumu objektus.

Valdmane-Muraška uzsver, ka iedzīvotāju centieni noskaidrot šāda zonējuma maiņas pamatotību pašvaldības organizētajās sabiedriskajās apspriešanās bija nesekmīgi. Tajā pašā laikā sociālo tīklu vietnēs jau bija pieejamas teritorijas "Dalbiņi- 2" izmantošanas skices ar "Rimi" veikala logo.

Iedzīvotāju pārstāve norāda, ka blakus Ikšķiles luterāņu kapu teritorijai un vēsturiskai savrupmāju apbūvei tiek plānots tirdzniecības centrs ar 1390 kvadrātmetru (m2) lielu tirdzniecības platību un 123 autostāvvietām, kam analogs piemērs ir Ogrē, Daugavpils šosejas malā nesen atvērtais "Lidl" veikals ar 1440 m2 lielu tirdzniecības zāli un 148 autostāvvietām.

Jaunceļamais tirdzniecības centrs plānots Ikšķiles pilsētas ainaviski vērtīgā teritorijā, ietverot gan vienu no senākajiem parkiem, gan Daugavas krasta ainavu un promenādi, kas veido pilsētas identitāti un apbūves vērtības, pauž iedzīvotāji.

Viņi uzskata, ka šāda tipveida lielveikala būvniecība konkrētajā zemes gabalā un Daugavas krasta ainavas vērtīgākajā daļā ir nepieļaujama un būvniecības iecere ir noraidāma - netiek ievērota plānošanas pēctecība un nav izvērtētas būvniecības sekas un ietekme uz apkārtni.

Jau formulējot Ikšķiles novada Ilgtermiņa attīstības stratēģiju 2011.-2030.gadam, tika definēts, ka Ikšķile ir "saliedēta iedzīvotāju kopiena, kas atbildīgi piedalās lēmumu pieņemšanā par publiskās ārtelpas un kultūrvides veidošanu, veido kopējas tradīcijas un videi draudzīgā veidā apsaimnieko savu īpašumu, tādējādi nodrošinot esošām un nākamām paaudzēm augstu vides kvalitāti."

Kopš novadu apvienošanas, lēmumu pieņemšanā piedalās Ogres novads, kurš pašlaik ir izstrādājis kopējo novada Ilgtermiņa attīstības stratēģijas projektu, kur tā vīzijā līdz 2034.gadam ir nolemts, ka "Ogres novads ir Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma un dabas vides glabātājs, popularizētājs un attīstītājs jaunā, inovatīvā kvalitātē". Kā viena no svarīgām rīcībām ir jāmin pienākums nodrošināt novadā esošo dabas un ainavisko vērtību saglabāšanu, atjaunošanu vai pilnveidošanu.

Diemžēl Ikšķiles novada dome 2021.gada sākumā, steigā, pirms pašvaldību vēlēšanām, izstrādājot un pieņemot jaunu teritorijas plānojumu, ir pārkāpusi iedzīvotājiem dotos solījumus. Apstiprinātais teritorijas plānojums ir pretrunā arī jaunā Ogres novada attīstības stratēģijā noteiktajiem principiem un vadlīnijām. Līdz ar to 2021.gadā steigšus virzītā būvniecības iecere, kuras ierosinātājs ir SIA "Plesko Real Estate", un kas ir iekļauta apstiprinātajā teritorijas plānojumā, neatbilst iedzīvotāju interesēm, aizskar viņu tiesības dzīvot labvēlīgā vidē un nodarīs kaitējumu Ikšķiles pilsētas ainavai un vides kvalitātei.

"Mēs, Ogres novada un Ikšķiles pilsētas iedzīvotāji, esam "pret" minētā lielveikala būvniecību Ikšķiles vēsturiskajā centrā," pausts paziņojumā.

Rīt, 22.janvārī, un 23.janvārī, Peldu ielā 8, Ikšķilē, no plkst.9 līdz 17 aktīvisti aicina klātienē iepazīties ar būvniecības ieceri un Ikšķiles iedzīvotāju viedokli. Iedzīvotāji aicina izteikt savu viedokli būvniecības ieceres prezentācijā, kas notiks 25.janvārī plkst.18 pašvaldības tīmekļa vietnē videotiešsaistē.

LETA jau vēstīja, ka no 10.janvāra līdz 8.februārim notiek publiskā apspriešana par tirdzniecības centra "Rimi" būvniecību "Dalbiņi-2", Ikšķilē, liecina paziņojums pašvaldības mājaslapā.

Iedzīvotāji šajā laikā var iepazīties ar būvniecības ieceres dokumentāciju Ogres novada pašvaldības ēkas Brīvības ielā 33, Ogrē 1.stāva priekštelpā, kā arī Daugavas prospektā 34, Ikšķilē.

Rakstiskie priekšlikumi un ierosinājumi līdz 8.februārim jāsūta pa pastu vai jāiesniedz Ogres novada pašvaldības Klientu apkalpošanas centrā.Elektroniski parakstīti iesniegumi nosūtāmi uz elektronisko pastu "Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.", norādot "Tirdzniecības Centrs Dalbiņi-2".

 

1 komentārs

  • Alise
    Alise Piektdiena, 21 Janvāris 2022 21:44 Komentāra saite

    Nav saprotams, kā šādu būvi var vispār iecerēt šādā ainavā :( Uz kurieni pasaule griežas?

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.