Menu
 

Ropažu novada dome demontēs divus no trijiem padomju okupācijas režīma pieminekļiem

  • Autors:  LETA
Foto - www.ropazi.lv Foto - www.ropazi.lv

Ropažu novada dome 6.jūlijā nolēma demontēt divus no trijiem pašvaldības teritorijā esošajiem padomju okupācijas režīma pieminekļiem, kas nav apbedījuma vietas un kurus saskaņā ar attiecīgo likumu ir jādemontē, aģentūru LETA informēja Ropažu novada domes priekšsēdētājas vietnieks Haralds Burkovskis (NA).

Viens demontējamais objekts atrodas Muceniekos, kur kādreiz bijusi padomju armijas raķešu bāze. Tajā attēlots Ļeņins ar karogu fonā. Kā piebilda Burkovskis, objekts izskatoties pēc palielinātas betona komjauniešu nozīmītes. Otrs demontējamais objekts ir obelisks, kas veltīts Rīgas atbrīvotājiem. Savukārt par trešās - pie Ropažu vidusskolas esošās - piemiņas zīmes demontāžu tiks meklēts atsevišķs risinājums, un, iespējams, tiks prasīts iedzīvotāju redzējums.

Burkovskis domes sēdē informēja, ka pašvaldība ir nosūtījusi fotofiksācijas Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldei un Okupācijas muzejam, lai noskaidrotu, vai ir nepieciešams saglabāt kādas detaļas no minētajiem objektiem.

Burkovskis norādīja, ka demontāžas izmaksas būs atkarīgas no tā, vai Okupācijas muzejs kādu no šiem pieminekļiem izvēlēsies savam fondam vai arī tos vajadzēs utilizēt. Pašvaldībā ir veikti sākotnējie aprēķini, lai zinātu aptuvenās demontāžas izmaksas. Patlaban tie ir aptuveni 3000 eiro no pašvaldības budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, kas būtu nepieciešami abu pieminekļu demontāžai, sacīja Burkovskis, piebilstot, ka summa būs atkarīga no Okupācijas muzeja atzinuma.

LETA jau ziņoja, ka eksperti valdībai piedāvās sarakstu ar 69 potenciāli demontējamiem padomju režīmu slavinošiem objektiem, iepriekš žurnālistus informēja Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP) vadītājs Juris Dambis.

Kopumā komisija apsekoja 162 objektus, vērtējot, vai tie atbilst likumā noteiktajam un ir demontējami. Apsekošanas rezultātā konstatēts, ka daļa objektu ir jau demontēti, daļai nav ideoloģiskās, padomju okupācijas varu un armiju slavināšanas slodzes vai arī tie atrodas apbedījumu vietās.

Līdz ar to valdībai tiks iesniegts saraksts ar 69 objektiem, par kuru demontēšanu tai būs jālemj. Ņemot vērā, ka jau ir pieņemts lēmums par padomju armijas karavīru pieminekļa demontāžu Rīgā, Pārdaugavā, kopā demontējami būtu 70 pieminekļi.

Saeima 16.jūnijā galīgajā lasījumā pieņēma likumu "Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā", kas nosaka, ka totalitāros režīmus slavinoši objekti būs jādemontē līdz 15.novembrim. Demontējamo objektu sarakstu vasaras laikā ir jānosaka valdībai, kas lēmumu pieņems, balstoties uz ekspertu rekomendācijām. Jautājums par pieminekļu nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.