Menu
 

"Adven Latvia" Siguldā plāno pilnveidot apkuri ar šķeldu

  • Autors:  LETA
Foto - pixabay.com Foto - pixabay.com

Lai palielinātu saražotās siltumenerģijas apjomu no atjaunojamajiem energoresursiem, "Adven Latvia" izstrādā katlumājas būvprojektu Siguldā, aģentūru LETA informēja "Adven Latvia" komunikācijas konsultante Rūta Reinsone.

Lai gan 85% siltumenerģijas Siguldā tiek saražota no atjaunojamajiem energoresursiem, dabasgāzes patēriņu būtiski ietekmē vairāk nekā 40 gadu vecas atjaunojamo energoresursu ražošanas iekārtas ar zemu efektivitāti un pieejamību. "Adven", pārņemot Siguldas centralizēto siltumapgādi, veic investīcijas iekārtu modernizācijā, kas Siguldas iedzīvotājiem sniegšot efektīvāku siltumapgādi un palielināšot enerģētisko neatkarību no fosilā kurināmā ilgtermiņā. Patlaban sākta katlumājas būvprojekta izstrāde, kā arī veikti priekšdarbi, lai būvdarbus ēkā varētu veikt arī apkures sezonas laikā.

SIA "Adven Sigulda" valdes priekšsēdētājs Egils Kampuss skaidro, ka, uzstādot jaunu sešu megavatu (MW) šķeldas katlu esošajā katlumājā, atjaunojamo energoresursu īpatsvars tiks palielināts līdz vairāk nekā 90% no kopējā kurināmā apjoma, kas tiek izmantots siltumenerģijas ražošanai.

Aizstājot esošos šķeldas sadedzināšanai pielāgotos katlus ar mūsdienīgām iekārtām, tiks paaugstināta lietderība, samazināts kopējais kurināmā patēriņš un samazinātas CO2 emisijas par 1643 tonnām gadā, sola uzņēmums. Mūsdienīgas iekārtas ļaus sadedzināt zemākas kvalitātes kurināmo, tādējādi veicinot vietējo atjaunojamo energoresursu izmantošanu centralizētajā siltumapgādē. Uzstādot dūmgāzu attīrīšanas iekārtas, tiks nodrošināta atbilstība vides aizsardzības prasībām, kā arī paaugstināta Siguldas pilsētas iedzīvotāju dzīves kvalitāte.

Projekts ir pieteikts Eiropas Savienības Kohēzijas Fonda specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt energoefektivitāti un vietējo atjaunojamo energoresursu izmantošanu centralizētajā siltumapgādē 3.kārta" atlasei, un projekta apstiprināšanas rezultātā paredzēts piesaistīt līdzfinansējumu 1,45 miljoni eiro. Projektu plānots pabeigt līdz 2023.gada 30.decembrim.

Lai Siguldas pilsētas centralizētās siltumapgādes patērētājiem nodrošinātu kvalitatīvu un drošu centralizētās siltumenerģijas piegādi nākamajā apkures sezonā, savlaicīgi ir noslēgti līgumi par pakāpenisku šķeldas piegādi uz šķeldas noliktavām. Šķelda uz tās noliktavām pašlaik jau tiek piegādāta, un viss nepieciešamais apjoms apkures sezonai tiks piegādāts līdz oktobrim, uzver uzņēmuma valdes priekšsēdētājs.

Pašlaik novērojams straujš kurināmā cenu kāpums ne tikai dabasgāzei, bet arī šķeldai, ko ietekmē dažādi faktori, piemēram, Baltkrievijas šķeldas importa apstāšanās, straujš šķeldas pieprasījuma pieaugums eksporta tirgos, kā arī nepietiekama šķeldas izejmateriāla ražošana pagājušajā vasarā. Šķelda joprojām ir lētākais un saimnieciski ekonomiski izdevīgākais kurināmā veids, neskatoties uz tās būtisko cenas pieaugumu, uzsver uzņēmums.

"Adven" Latvijas tirgū - Cēsu un Valmieras pašvaldībā - ienāca pirms trīs gadiem. Šajā laikā atjaunojamo energoresursu īpatsvars ir pieaudzis no 50% 2018.gadā līdz 86% 2021.gadā.

LETA jau vēstīja, ka Siguldā siltumenerģijas tarifs no 1.augusta pieaugs par 39,5% - līdz 99,96 eiro par megavatstundu (MWh). Tostarp siltumenerģijas ražošanas tarifs būs 75,34 eiro par MWh, siltumenerģijas pārvades un sadales tarifs - 22,69 eiro par MWh, bet siltumenerģijas tirdzniecības tarifs - 1,64 eiro par MWh. Vienlaikus dabasgāzes akcīzes nodokļa komponente ir 0,29 eiro par MWh. Šis tarifs būs spēkā līdz 30.novembrim, bet no 1.decembra tarifs pieaugs līdz 100,96 eiro par MWh.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) ir piešķīrusi komersantam SIA "Adven Sigulda" atļauju pašai noteikt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifus kurināmā cenu un iepirktās siltumenerģijas cenu izmaiņu gadījumā. "Adven Sigulda" reģistrēta 2004.gadā, un tās pamatkapitāls ir 1,335 miljoni eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmums pagājušajā finanšu gadā, kas ilga no 2020.gada 1.oktobra līdz 2021.gada 30.septembrim, strādāja ar apgrozījumu 601 413 eiro, bet uzņēmuma peļņa bija 122 469 eiro.

Siltumenerģētikas uzņēmumu grupa "Adven/Varmvarden" centralizētās siltumapgādes pakalpojumus Siguldas novadā pagājušā gada rudenī pārņēma no uzņēmuma "Wesemann", iegādājoties tā aktīvus. "Adven" nodrošina centralizētās siltumapgādes pakalpojumus arī Cēsīs un Valmierā. Latvijas tirgū uzņēmums ienāca pirms trim gadiem.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.