Menu
 

Siguldas novada dome atsakās no skolēnu ēdināšanas atbalsta sasaistes ar nodokļu nomaksu

  • Autors:  LETA
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Ceturtdien Siguldas novada dome pieņēma lēmumu mainīt saistošos noteikumus un atteikties no skolēnu ēdināšanas atbalsta sasaistes ar radinieku nodokļu nomaksu, informēja pašvaldībā.

Saistošie noteikumi "Par Siguldas novada pašvaldības brīvprātīgas iniciatīvas pabalstiem" līdz šim paredzēja, ka pabalsts ēdināšanas apmaksai nepienākas tiem skolēniem, kuru vecākiem vai vecvecākiem pašvaldībā ir nekustamā īpašuma nodokļu parāds.

Grozījumi tagad izdarīti interešu izglītības līdzfinansēšanas noteikumos, privāto vispārējās izglītības iestāžu līdzfinansēšanas noteikumos, profesionālās ievirzes izglītības līdzfinansēšanas noteikumos, bērnu uzraudzības pakalpojuma līdzfinansēšanas noteikumos un brīvprātīgas iniciatīvas noteikumos, grozot sadaļu "Pabalsts izglītojamiem pirmsskolas izglītības, vispārējās pamatizglītības un vidējās izglītības iestādēs ēdināšanas pakalpojumu apmaksai", izslēdzot prasību par parādsaistību neesamību pret pašvaldību.

Vienlaikus ar šiem grozījumiem ir pārskatīts pārējais šo noteikumu regulējums, novienādojot atbalsta piemērošanas kārtību, proti, noteikumos, kuros ir ietverts nosacījums par deklarēšanos uz kārtējā gada 1.janvāri atbalsta izmantošanas gadījumā, iestrādāti labvēlīgāki nosacījumi, paredzot, ka nosacījums par deklarēšanos Siguldas novada administratīvajā teritorijā kalendārā gada 1.janvārī netiek piemērots tiem skolēniem, kuri pēc kalendārā gada 1.janvāra pārcēlušies dzīvot uz Siguldas novadu un skolēns un vismaz viens no vecākiem deklarējuši pastāvīgo dzīvesvietu Siguldas novadā. Pārcelšanās tiek apstiprināta ar īpašumā, valdījumā vai lietošanā iegūtu dzīvošanai derīgu nekustamā īpašuma objektu Siguldas novadā.

Noteikts labvēlīgāks nosacījums, ka atbalsta saņemšanai pietiek, ja viens no vecākiem ar bērnu, kas saņem atbalstu, ir deklarēts Siguldas novadā kārtējā gada 1.janvārī.

Papildu tam noteikumos par statusa "Siguldas novada pašvaldības ģimene, kuras aprūpē ir trīs un vairāk bērni" piešķiršanas un atjaunošanas kārtību precizēts lietotais termins - ģimene, paredzot, ka šo statusu var iegūt arī viens no vecākiem, kas ar aprūpē esošiem bērniem ir deklarējies Siguldas novadā.

Saistošo noteikumu grozījumi stāsies spēkā pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pozitīva atzinuma saņemšanas.

Siguldas novada domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics (NA) iepriekš skaidroja, ka minētā norma bijusi vēsturiski kopējā pašvaldības brīvprātīgo iniciatīvu saņemšanas nosacījums, nevis kritērijs tieši brīvpusdienu saņemšanai.

Šī pati norma jeb prasība iedzīvotājam izpildīt saistības pret pašvaldību, lai saņemtu atvieglojumus, iekļauta arī saistošajos noteikumos par profesionālās ievirzes izglītības līdzfinansējuma maksu.

Izvērtējot šo normu, tiesībsargs norādījis, ka "personu materiālais stāvoklis nevar būt par attaisnojumu, lai nepildītu savas saistības un neveiktu rēķinu apmaksu, jo sevišķi ņemot vērā, ka minētām personu grupām lielākoties ir pieejama atbalsta sistēma. Līdz ar to nav nekā netaisnīga noteikumā, par neizpildītām saistībām persona zaudē atvieglojumus. Turklāt bērni nezaudē iespēju turpināt iegūt izglītību par vispārējo maksu".

Pašvaldībā arī norāda, ka lielā daļā Latvijas novadu brīvpusdienu nav vispār un ēdināšanas izglītības iestādēs ir tikai par maksu. Siguldas novada pašvaldība esot viena no dažām, kas krīzes apstākļos izlēmusi par šāda atbalsta formu.

Lemjot par brīvpusdienu iekļaušanu kopējā pašvaldības atbalsta grozā, minētais ierobežojums ticis pārmantots no citām atbalsta formām. Šis ierobežojums savulaik tika izstrādāts, sadarbojoties juridiskai pārvaldei, sociālajam dienestam, izglītības speciālistiem un saņemot saskaņojumu no uzraugošās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas.

Kā norāda domes priekšsēdētājs, minētie nosacījumi esot spēkā virknei pašvaldības atbalsta formu un ideja tiem ir vienkārša - ja iedzīvotājs vēlas saņemt tās priekšrocības, ko pašvaldība nodrošina brīvprātīgā kārtā un kādas nav pieejamas citur Latvijā, piemēram, brīvpusdienas vai dažādus atvieglojumus maksas pakalpojumiem, arī iedzīvotājam jāizpilda tas saistību minimums, ko nosaka likums, piemēram, jāsamaksā nekustamā īpašuma nodoklis. Turklāt, esot jāņem vērā, ka nesamaksātie nodokļi un parādi pašvaldībai vai valstij nepieciešamo izdevumu segšanai gulstas uz to iedzīvotāju pleciem, kas cītīgi sedz savas saistības.

Turklāt šis ierobežojums neesot attiecināms uz grūtībās nonākušām personām, bet gan novada maksātspējīgajiem iedzīvotājiem, kas par nodokļu vai citu saistību izpildi mēdzot "aizmirst". Savukārt tiem iedzīvotājiem, kuriem ir grūtības norēķināties ar pašvaldību par dažādiem pakalpojumiem, atbalstu sniedzot sociālais dienests.

Saskaņā ar pašvaldības apkopoto informāciju, šogad pirmo gadu ieviešot brīvpusdienu iniciatīvu pašvaldība šim mērķim paredzējusi miljonu eiro, ieskaitot līdzfinansējumu 1.-4.klašu skolēnu ēdināšanai. Ievērojot pārtikas un citu pozīciju cenu kāpumu, nākamajā budžetā šī summa būs vēl lielāka.

Šogad pašvaldības apmaksātu ēdināšanu saņem aptuveni 5300 bērnudārznieki un skolēni, kuri apmeklē Siguldas novada izglītības iestādes. Bērnudārzos tiek apmaksātas trīs ēdienreizes, savukārt skolēniem pašvaldība segs komplekso pusdienu izmaksas.

Atbilstoši Siguldas novada pašvaldības saistošajiem noteikumiem "Par Siguldas novada pašvaldības brīvprātīgas iniciatīvas pabalstiem" atbalstu 100% apmērā var saņemt pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņi, 5.-9.klašu skolēni, kuru dzīvesvieta ar vienu no vecākiem ir deklarēta Siguldas novadā.

Šo atbalstu var saņemt 10.-12.klašu skolēni, kuri ir no ģimenēm, kam piešķirts daudzbērnu, maznodrošinātās vai trūcīgās ģimenes statuss.

Savukārt 1.-4.klašu skolēni, šo atbalstu saņem neatkarīgi no vecāku deklarētās dzīvesvietas, un to daļēji finansē valsts, daļēji pašvaldība.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.