Menu
 

Iepazīstot atkritumu vācēju ikdienu Rīgas un Pierīgas mežos, sākta kampaņa "#TīriRīgasMeži #VidesSOS"

  • Autors:  Apriņķis.lv
Attēli - "Rīgas meži" Attēli - "Rīgas meži"

Lai mazinātu Rīgas un Pierīgas mežu piesārņošanu un atgādinātu sabiedrībai par lietotni “Vides SOS”, kas palīdz operatīvāk sniegt informāciju par mežā nelegāli izmestajiem atkritumiem, SIA “Rīgas meži” un Valsts vides dienests (VVD) 27.septembrī uzsāka sociālo kampaņu “#TīriRīgasMeži #VidesSOS”. Pasākuma laikā bija iespēja iepazīt meža kopēju skarbo ikdienu – atkritumu atrašanu un savākšanu, informē “Rīgas mežu” pārstāvji.

Kampaņa tika atklāta Rīgas mežniecības teritorijā – Ziepniekkalna mežā. Šī ir viena no vides piesārņotāju “iecienītākajām” vietām, par kuru arī VVD lietotnē “Vides SOS” bieži tiek saņemti ziņojumi. Šajā apkārtnē pieķerts arī slavenais “vīrs ar maisu”, kurš kādā ziemas brīvdienas rītā ar vieglu rokas vēzienu zem brīdinājuma zīmes “Atkritumus izmest aizliegts” izmeta pamatīgu atkritumu maisu.

Lai mazinātu atkritumu izmešanu, “Rīgas meži” izvieto videonovērošanas kameras, uzstāda barjeras un informē sabiedrību, kā arī soda piemērošanas nolūkos sadarbojas un sniedz informāciju tiesībsargājošajām institūcijām. Sods par atkritumu nelegālu izmešanu mežā – privātpersonām no 50 līdz 1000 eiro, juridiskām personām no 70 līdz pat 2100 eiro, t.sk. iespējama arī nodarījumā iesaistītā transportlīdzekļa konfiskācija, norāda “Rīgas mežu” pārstāvji.

“Tā vietā, lai mūsu mežziņi un mežsargi rūpētos par Rīgas un Pierīgas zaļo rotu, stādītu kociņus vai koptu jaunaudzes, viņi katru dienu vāc atkritumus! Tās ir izmaksas gan uzņēmumam, gan ikvienam rīdziniekam. Par šiem līdzekļiem ik gadu varētu iestādīt ap 400 000 priedīšu, izveidot vairākus desmitus puķu dobju vai arī iekārtotu vairākus rekreācijas objektus,” stāsta “Rīgas mežu” valdes priekšsēdētāja Anita Skudra.

Viņa piebilst, ka mežs tiek regulāri piesārņots, arī ar bīstamajiem atkritumiem, kas rada teju neatgriezenisku kaitējumu dabai. Ik gadu “Rīgas meži” un līdz ar to rīdzinieki tērē daudzus desmitus tūkstošus eiro par atkritumu savākšanu un nodošanu. Piemēram, šī gada astoņos mēnešos, salīdzinot ar 2021.gadu, vairāk nekā divas reizes palielinājušies uzņēmuma tēriņi par atkritumu nodošanu: 108 902 eiro un attiecīgi 48 784 eiro. Atkritumu apjoms “Rīgas mežu” teritorijās: 2022.gada astoņos mēnešos 1044 tonnas, 2021.gada astoņos mēnešos - 588 tonnas un 837 m3.


Visvairāk ziņojumu tiek saņemti par atkritumiem Rīgā un Pierīgā, t.sk. “Rīgas mežu” teritorijās.

“Vides SOS lietotne ir ērts veids, kā sabiedrībai iesaistīties un ziņot par vidē izmestajiem atkritumiem. Ik gadu iedzīvotāji iesniedz 4000–5000 ziņojumu, lielākoties jeb 65% gadījumu lietotnē tiek ziņots par vidē izmestiem sadzīves atkritumiem. 1/3 daļa no ziņojumiem ir tieši par Rīgas pilsētas teritorijas piegružošanu. Dabā nonāk ne vien sadzīves atkritumi, bet arī mēbeles, riepas, elektrotehnika un citi. Analizējot to, kāda veida atkritumi visbiežāk nonāk vidē, secinām, ka tos šķirotā veidā būtu iespējams nodot bez maksas kādā no šķiroto atkritumu pieņemšanas punktiem. Valsts vides dienests aicina atrast tuvāko dalīto atkritumu savākšanas punktu vietnē skiroviegli.lv un apsaimniekot atkritumus atbildīgi,” norāda VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga.

Lai ziņojums Valsts vides dienestam izskatīšanai tiktu nodots pēc iespējas precīzāk, būtiski izmantot jaunāko lietotnes versiju, precīzi noteikt atrašanās vietu un pievienot fotogrāfijas. Vienlaikus tā ir iespēja gan operatīvi nodot un saņemt informāciju, gan pēc iespējas ātrāk savākt atkritumus, lai tie ilgākā laikā nenodarītu būtisku kaitējumu videi, atzīmē “Rīgas mežu” pārstāvji.

Kampaņas mērķis un aktivitātes: aicināt iedzīvotājus izmantot lietotni “Vides SOS”, lai teritoriju īpašnieki vai apsaimniekotāji operatīvi saņemtu informāciju par izmestajiem atkritumiem un tos savāktu; sniegt uzskatāmu informāciju sabiedrībai sociālajos tīklos par lietotnes darbības rezultātiem – situācija “Rīgas mežu” teritorijās pirms un pēc atkritumu savākšanas, kā arī informācija par atkritumu sastāvu, savākšanā un nodošanā iztērētajiem resursiem; aicināt cīņā par tīru vidi iesaistīties pašvaldības, kuru teritorijās atrodas “Rīgas mežu” apsaimniekotie meži.

2021.gadā lietotnē “Vides SOS” saņemts rekordliels ziņojumu skaits - 4081, no kuriem 2651 ziņojums jeb aptuveni 65% bijuši par atkritumiem. “Rīgas meži” pērn saņēmuši 245 ziņojumus par atkritumiem uzņēmuma pārziņā esošajās teritorijās, vēsta “Rīgas mežu” pārstāvji.

SIA “Rīgas meži” ir 2008.gadā dibināts pašvaldības uzņēmums, kas apsaimnieko galvaspilsētai piederošos mežus, dārzus un parkus. Uzņēmums pārziņā ir 62 000 ha mežu, 399 ha Rīgas parku un apstādījumu (125 objekti), kā arī kultūras un atpūtas parks “Mežaparks” (385 ha). “Rīgas mežu” objekti atrodas Rīgas un Jūrmalas pilsētas, kā arī Ādažu, Ķekavas, Limbažu, Mārupes, Ogres, Olaines, Ropažu, Salaspils un Siguldas novada teritorijās.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.