Menu
 

Mellužu estrāde EP Ainavas balvas konkursā saņem komisijas atzinību par augstu arhitektonisko kvalitāti

  • Autors:  LETA
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Mellužu estrādes restaurācijas projekts "Eiropas Padomes (EP) Ainavas balvas" konkursā saņēmis komisijas atzinību par augstu arhitektonisko kvalitāti, atjaunojot nozīmīgas vēsturiskas liecības, aģentūra LETA uzzināja Jūrmalas pašvaldībā.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) paziņoja konkursa "EP Ainavas balva" astotās sesijas Latvijas nacionālās atlases rezultātus. Balvai pieteiktais Mellužu estrādes atjaunošanas projekts konkursā ieguva komisijas atzinību.

EP Ainavas balva ir viens no Eiropas ainavu konvencijas ieviešanas pasākumiem ar mērķi apzināt veiksmīgi īstenotus projektus vai iniciatīvas ainavu jomā, kas kalpotu par piemēru ainavu kvalitātes uzlabošanai visās šīs konvencijas dalībvalstīs. Katra valsts Eiropas konkursam drīkst deleģēt vienu kandidātu. Latvijā VARAM organizē nacionālo atlasi, kurā šogad piedalījās 11 projekti.

Mellužu estrāde ir gliemežnīcas tipa vēsturiska vasaras koncertvieta, kas ir saglabājusies vienīgā no daudzajām Jūrmalas kūrorta āra aktīvās mūzikas dzīves lieciniecēm un ir unikāla arī Baltijas mērogā. Tā ir celta 1939.gadā un ir vietējas nozīmes kultūras piemineklis, kurš atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa teritorijā. Mellužu estrāde ir viena no divām līdz mūsdienām saglabātajām, akustiskajām koka estrādēm gliemežnīcas formā. Otra šāda estrāde atrodas Igaunijā, Sāmsalā.

Brīvdabas estrādei ir izveidots labiekārtojums ortogonālā kompozīcijā, kura centrālais elements ir paaugstinājums ar skatītāju 124 soliem, kopā 620 sēdvietas, un tā slīpums nodrošina labu redzamību. Skatītāju vietas izkārtotas nevis garās rindās, bet kā atsevišķi stāvoši soli. Tieši tādā veidā skatītāji baudīja mūziku kūrorta koncertdārzos 19. un 20. gs. mijā. Apstādījumi veidoti taisnleņķa ģeometrijā un grafiski papildina iesegumu ortogonālo rakstu.

Pieteiktos projektus vērtēja Zemkopības ministrijas, VARAM, Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes, Latvijas Arhitektu savienības, Latvijas Ainavu arhitektu asociācijas, Latvijas Pašvaldību savienības, Dabas aizsardzības pārvaldes, kā arī Kurzemes, Latgales, Rīgas, Vidzemes un Zemgales plānošanas reģionu pārstāvji. Nacionālās atlases vērtēšanas komisijas locekļi atzina, ka visi pieteiktie projekti ir respektējuši konkrētās vietas dabas un kultūras vērtības, to saglabāšanu un attīstību nodrošinot ar pārdomātiem telpiskiem risinājumiem.

Mellužu parka estrādes kompleksu Jūrmalas pašvaldība atjaunojusi 2018.-2019.gadā, piesaistot Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansējumu. Estrādes kompleksa restaurācijas kopējās izmaksas bija 2,22 miljoni eiro, no tiem 1,37 miljoni eiro - ERAF līdzfinansējums.

 

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.