Menu
 

LPS ar Ministru kabinetu vienojas par pašvaldību paplašinātām aizņemšanās iespējām

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - LPS Foto - LPS

Šajā gadā pašvaldībām būs paplašinātas prioritāro projektu īstenošanas iespējas. To paredz ceturtdien Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) domes sēdē Ulbrokā apstiprinātais Ministru kabineta un LPS vienošanās un domstarpību protokols 2023.gadam.

LPS priekšsēdis Gints Kaminskis pašvaldību vadītājus iepazīstināja ar Ministru kabineta un LPS vienošanās un domstarpību protokolu, pušu vienotām pozīcijām un jautājumiem, kur nav panākta vienošanās, bet ir nepieciešams rast risinājumus vēl šajā gadā. Uzrunājot domes sēdes dalībniekus, G. Kaminskis aicināja vēl līdz 7.februāra Ministru kabineta sēdei, kurā paredzēts skatīt protokolu, rast risinājumus par pašvaldību attīstībai būtiskiem jautājumiem un iekļaut tos dokumentā kā abpusējas vienošanās.

“Nestabilā ekonomiskā situācija un jaunais Pašvaldību likums pašvaldībām rada papildu izdevumus, tostarp līdzekļi nepieciešami minimālās algas paaugstināšanai, energoresursu cenu pieauguma segšanai, jaunu autonomo funkciju finansēšanai. Es aicinu vairāk uzticēties pašvaldībām un mazināt birokrātiju. Par atsevišķiem jautājumiem noteikti turpināsim sarunas Ministru kabineta komitejas formātā,” Gints Kaminskis citēts LPS paziņojumā.

LPS ar Ministru kabinetu ir panākusi vienošanos, ka pašvaldībām šajā gadā kopējā pieejamā summa aizņēmumiem ir 178 miljoni eiro. Tāpat paplašinātas aizņemšanās iespējas, nosakot, ka pašvaldībām ir iespēja aizņemties trīs noteiktiem prioritārajiem investīciju projektiem, kur aizņēmuma kopsumma nevar pārsniegt 1,5 miljonus eiro, savukārt Rīgas valstspilsētai kā galvaspilsētai pieejami 6 miljoni eiro. Protokolā noteikts, ka pašvaldības budžeta līdzfinansējums prioritāro projektu īstenošanai ir ne mazāk kā 15%.

Vienošanās panākta par paplašinātām iespējām investīciju projektiem izglītības nozarē. Pašvaldībām būs pieejami aizņēmumi jaunas pirmsskolas izglītības iestādes būvniecībai vai esošas pirmsskolas izglītības iestādes paplašināšanai, izglītības iestādes investīciju projektu īstenošanai ilgtspējīgas pamatizglītības un vidējās izglītības funkcijas īstenošanai, kā arī skolu tīkla sakārtošanai, pirmsskolas izglītības iestāžu infrastruktūras investīciju projektiem, kā arī transporta iegādei skolēnu pārvadāšanai. Visu šo projektu īstenošanai pašvaldības līdzfinansējums noteikts 10% apmērā.

Šī gada sākumā spēkā stājās jaunais Pašvaldību likums, kas noteic pašvaldībām jaunas autonomās funkcijas, tāpēc LPS  lūdza 2023.gadā un vidējā termiņā paredzēt papildu finansējumu pašvaldību budžetiem jauno pašvaldību autonomo funkciju izpildei. Pašvaldībām kā autonomās funkcijas ir noteiktas darbs ar jaunatni, dalība sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanā, tostarp izveidojot un finansējot pašvaldības policiju, nodrošinot atskurbšanas pakalpojumu pieejamību, kā arī klimata pārmaiņu ierobežošanas veicināšana. Ņemot vērā, ka jaunās funkcijas ir finanšu ietilpīgas un šī gada protokolā pusēm ir atšķirīgi viedokļi, LPS turpmākajās sarunās turpinās uzstāt uz nepieciešamību līdzfinansēt jaunās funkcijas no valsts budžeta līdzekļiem.

Tāpat LPS turpinās iestāties par nepieciešamību mainīt IIN proporciju, nosakot, ka pašvaldību budžetā ieskaitāmi 80% no IIN ieņēmumiem. Atgriešanās pie iepriekšējās IIN proporcijas 80/20% nodrošinātu pašvaldībām pietiekamus finanšu līdzekļus to darbības nodrošināšanai, funkciju īstenošanai, kā arī pakalpojumu sniegšanas nepārtrauktībai līdzšinējā apmērā.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.