Menu
 

VARAM Valsts kancelejā iesniegusi precizētu Rīgas domes atlaišanas likumprojektu

  • Autors:  Apriņķis.lv
VARAM Valsts kancelejā iesniegusi precizētu Rīgas domes atlaišanas likumprojektu Foto - LETA

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) pirmdien papildinājusi Rīgas domes likumprojektu un iesniegusi to Valsts kancelejā. Likumprojekta precizēšana veikta, ņemot vērā Ministru prezidenta 2018.gada 21.decembra rezolūcijā noteikto, pieaicinot vairāku iesaistīto institūciju pārstāvjus.

Kā informēja ministrijā, VARAM izstrādātajā likumprojektā iekļauti vairāki precizējumi, tai skaitā anotācijā iekļauta informācija par nopietnu risku, kas var apdraudēt pašvaldības stabilitāti un budžetu. Proti, par risku, kas saistīts SIA “Rīgas satiksme” sadarbības partneru un kreditoru izsniegtajiem aizdevumiem 200 miljonu eiro apmērā. Sadarbības partneri un kreditori var pieprasīt izsniegtos aizdevumus atgriezt nekavējoties, ņemot vērā iespējamās nelikumīgās darbības SIA “Rīgas satiksme”, ko pašlaik izmeklē tiesībsargājošās iestādes.

Turklāt, iepazīstoties ar Komercķīlu reģistrā publicēto informāciju, secināms, ka kopējais komercķīlu apjoms sasniedz pat aptuveni 300 miljonus eiro. Komercķīlas atgriešanas pieprasīšana var apdraudēt sabiedriskā transporta pakalpojuma nodrošināšanu Rīgas pilsētā un radīt būtisku papildus izdevumus Rīgas pašvaldības vai valsts budžetam.

Ministrijā uzsver, ka 300 miljoni eiro ir aptuveni 35 % no visa pašvaldības budžeta, līdz ar to pastāv risks, ka var tikt apdraudēta arī citu pašvaldības funkciju izpilde.

Likumprojekta anotācijā arī norādīts, ka Rīgas pašvaldība nav veikusi nepieciešamās darbības, lai savlaicīgi nodrošinātu Atkritumu apsaimniekošanas likuma 18.panta prasības, t.i. nav nodrošinājusi atbilstošā procedūrā atkritumu apsaimniekotāja/-u noteikšanu pašvaldības teritorijai, kā arī nav noslēgusi līgumu/-us par atkritumu apsaimniekošanu.

Turklāt Rīgas dome līdz šim nav nodrošinājusi Ministru kabineta noteikumos minēto prasību ieviešanu, kas, savukārt ļoti būtiski var ietekmēt iespēju Latvijai noteiktajā termiņā izpildīt noteikto pienākumu līdz 2020.gadam nodrošināt atkritumu sagatavošanu atkārtotai izmantošanai, to pārstrādi vai materiālu reģenerāciju 50 % apjomā (pēc svara) no kalendāra gadā radītā sadzīves atkritumu daudzuma.

“Ne mazāk būtisks ir papildinātais punkts anotācijā, ka no 119 pašvaldībām Rīga ir vienīgā pašvaldība, kas noteiktajā termiņā atbilstoši paredzētajai kārtībai nav pieslēgusies Būvniecības informācijas sistēmai. Tādējādi Rīgas pilsētas pašvaldības rīcība, vilcinoties noslēgt sadarbības līgumu par Būvniecības informācijas sistēmas lietošanu, ievērojami kavē normatīvā regulējumā paredzēto prasību īstenošanu un pārkāpj normatīvo aktu prasības,” teikts VARAM paziņojumā.

15.janvārī tika aizvadīta iesaistīto institūciju kopīga sanāksme, kurā piedalījās pārstāvji no VARAM, Tieslietu ministrijas, Latvijas Pašvaldību savienības, Latvijas Lielo pilsētu asociācijas, Centrālās vēlēšanu komisijas, Finanšu ministrijas un Valsts kancelejas. VARAM precizēto Likumprojektu sanāksmē atbalstīja Tieslietu ministrija.

Savukārt likumprojektu nesaskaņoja Latvijas Pašvaldību savienība, uzskatot, ka tajā nav ietverts domes atlaišanas pamatojums un Latvijas Lielo pilsētu asociācija, galvenokārt, norādot, ka likumprojekta anotācijā nav informācijas, kas apstiprinātu un pierādītu šāda pārkāpuma esamību. Likumprojektam nepiekrita arī Valsts kanceleja, savukārt Pārresoru koordinācijas centrs iebildumus nepauda.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.