Menu
 

Par neatbilstošām Satversmei atzīst normas Jūrmalā, kas paredz nomas maksu par kapavietu

  • Autors:  LETA
Foto: pixabay.com Foto: pixabay.com

Satversmes tiesa (ST) secinājusi, ka Jūrmalas pilsētas domes saistošo noteikumu normas, kas paredz nomas maksu par kapavietas izmantošanu, neatbilst Satversmei.

ST aģentūru LETA informēja, ka lieta tika ierosināta pēc tiesībsarga pieteikuma. Tiesībsargs pārbaudes lietā secināja, ka Jūrmalas pilsētas dome ir noteikusi nomas maksu par kapavietas izmantošanu, pārkāpjot Satversmē nostiprināto tiesiskas valsts principu.

Tiesībsargs norādīja, ka kapsētām ir publiskas lietas statuss, tāpēc ir ierobežota to privāttiesiskā apgrozība. Turklāt, pēc tiesībsarga norādītā, Jūrmalas pilsētas domei neesot tiesību noteikt nodevu par kapavietas lietošanu. Tiesībsargs ieteicis Jūrmalas pilsētas domei atcelt apstrīdētās normas, tomēr dome atteikusies novērst konstatētos trūkumus.

ST secināja, ka demokrātiskai tiesiskai valstij ir pienākums, regulējot ar miruša cilvēka apbedīšanu saistītus jautājumus, aizsargāt cilvēka cieņu arī pēc viņa nāves. Viena no pašvaldības autonomajām funkcijām ir kapsētu izveidošana un uzturēšana. Noteiktos gadījumos pašvaldības dome ir tiesīga saistošajos noteikumos paredzēt maksu par pakalpojumiem, kā arī paredzēt pašvaldības nodevu ieviešanu. Tomēr tiesību normām, kuras pašvaldība izdod savu autonomo funkciju izpildes nodrošināšanai, ir jābūt tiesiskām.

ST norādīja, ka nomas līguma slēgšana ir privāttiesībām raksturīga darbība, kuras mērķis ir ienākumu gūšana. Tomēr kapsētas un atsevišķas kapavietas tradicionāli kalpo tam, lai tiktu īstenota miruša cilvēka cieņpilna apbedīšana. Iznomājot kapsētas, pašvaldība rīkojas pretēji likuma "Par pašvaldībām" normai, jo kapsētas ir publiskā lietošanā nodots pašvaldības īpašums, kas kalpo sabiedrības vajadzībām un tāpēc nevar tikt iznomāts ienākumu gūšanai, uzsvēra ST.

Līdz ar to tiesa secināja, ka pašvaldība nav tiesīga iznomāt kapavietas, lai nodrošinātu tās autonomās funkcijas – izveidot un uzturēt kapsētas – izpildi. Kā akcentējusi ST, tas, ka pašvaldība pieprasa maksu par kapavietas piešķiršanu kā maksu par pakalpojumu, ir pretrunā ar noteikumu, ka arī pēc cilvēka nāves pret viņa ķermeni ir jāizturas ar cieņu. Tādējādi ST secināja, ka kapavietas piešķiršana nav pakalpojums, par kuru pašvaldības dome būtu tiesīga noteikt samaksu.

Tiesa atzina "Jūrmalas pilsētas pašvaldības kapsētu darbības un uzturēšanas noteikumu" konkrētās normas par neatbilstošiem Satversmei. ST spriedums ir galīgs un nepārsūdzams.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.