Menu
 

Reģionālie attīstības centri pašvaldību reformas modeli vērtē kā līdzsvarotu un adekvātu

  • Autors:  LETA
Foto - twitter.com Foto - twitter.com

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvātais Administratīvi teritoriālās reformas modelis ir samērā līdzsvarots un balstās uz adekvātiem novadu veidošanas kritērijiem, uzskata biedrības "Reģionālo attīstības centru apvienība" (RACA) valdes priekšsēdētājs un Valkas novada mērs Vents Armands Krauklis ("Vidzemes partija").

Vienlaikus viņš norāda, ka reformas projekts ir tikai sākuma stadijā, un gaidāmas vēl daudzas diskusijas. "Tajā skaitā par būtiska papildus finansējuma novirzīšanu jauno novadu attīstībai, bez kā veiksmīga reformas īstenošana nav iespējama," pauž Krauklis.

Viņaprāt, viens no gaidāmo diskusiju virzieniem būs saistīts arī ar jauno novadu robežām, jo pašvaldībās esot jautājumi par to, kādēļ, zīmējot jauno novadu karti, izmantotas tikai spēkā esošās robežas. "Jāņem vērā, ka iepriekšējās administratīvi teritoriālās reformas laikā novadu robežu noteikšanā tika pieļautas daudzas būtiskas kļūdas. Nav pieļaujams, ka šis neveiksmīgais mantojums tiek saglabāts," uzskata Krauklis.

RACA priekšsēdētājs arī norāda, ka reformas īstenošana var notikt tikai ar veiksmīgu visu ministriju, valdības un Saeimas iesaistīšanos, jo tā skar ļoti plašu jautājumu loku. Viņaprāt, tikai novadu apvienošana un Latvijas kartes pārzīmēšana neko nemainīs. Lai reforma sniegtu gaidīto efektu, paralēli esot jārisina virkne citu jautājumu, kas pārsniedz VARAM kompetenci.

Krauklis norāda, ka sekmīgai novadu reformas īstenošanai nepieciešams nodrošināt kvalitatīvu ceļu tīklu starp apvienojamo novadu centriem, ērtu sabiedriskā transporta satiksmi, kā arī teritoriāli līdzsvarotu valsts pakalpojumu pieejamību.

Tāpat nedrīkst pieļaut situāciju, ka reformas rezultātā kādu esošo novadu iedzīvotājiem samazinātos sociālo pakalpojumu apjoms vai dzīves kvalitāte kopumā.

"Savukārt, lai mazinātu pretestību pret reformu valstij būtu būtiski pateikt - kas notiks ar tiem daudzajiem novadu deputātiem un darbiniekiem, kuri pēc reformas zaudēs darbu. Piemēram, Igaunijā veicot novadu reformu, tika piešķirta kompensāciju divu gadu garumā, kuru laikā pielāgoties privātā darba tirgus prasībām," norāda Krauklis.

Jau vēstīts, ka VARAM izstrādātā karte paredz pašvaldību skaitu samazināt no 119 līdz 35.

Platības ziņā lielākās ir Liepājas un Madonas pašvaldības. Ministrijas piedāvātajā kartē tās attiecīgi aptver 3656,93 un 3347,35 kvadrātkilometru plašu teritoriju.

Pēc iedzīvotāju skaita lielākās pašvaldības atbilstoši šai kartei būtu Daugavpils, Rīga un Liepāja. Visās šajās vietvarās dzīvotu vairāk nekā 100 000 cilvēku.

Mazākā pašvaldība pēc iedzīvotāju skaita varētu būt Līvānu pašvaldība, kopumā pulcējot nedaudz vairāk nekā 12 000 iedzīvotāju.

VARAM izstrādātajā kartē iecerēts apvienot arī vairākas Pierīgas pašvaldības, piemēram, Ādažus apvienot ar Carnikavu, Ķekavu ar Baldoni un tamlīdzīgi.

Ministrijas izstrādātais teritoriālais iedalījums tiks nodots izvērtēšanai pašvaldībām un citām iesaistītajām pusēm.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.