Menu
 

VARAM: Ikšķiles novadā plānotā aptauja par novadu reformu neatbilst likumam

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto: pixabay.com Foto: pixabay.com

Šodien Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir apturējusi pretlikumīgo Ikšķiles novada domes lēmumu par iedzīvotāju aptaujas organizēšanu ar mērķi noskaidrot viedokli par iespējamo novada pievienošanu citai administratīvai teritorijai, informē vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra padomniece komunikācijas un sabiedrisko attiecību jautājumos Agnese Vārpiņa.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP!): “Pašvaldība ir izvēlējusies tādas aptaujas rīkošanu, kas nevar tikt atbalstīta, jo pašvaldība pārkāpj normatīvajos aktos noteiktās pilnvaras. Lēmums par šo reformu ir visu iedzīvotāju kopīgs lēmums, kas jārealizē caur Saeimu. Es augstu novērtēju iedzīvotāju interesi un esmu atvērts sarunām ar pilsonisko sabiedrību, uzņēmējiem un pašvaldībām, lai atrastu labāko iespējamo risinājumu. Virzot šo reformu, iedzīvotāju viedoklis ir svarīgs un tā uzklausīšanai īpaši ir atvēlēts laiks. Ministrijas konsultācijas ar pašvaldībām un iedzīvotājiem norisināsies vismaz līdz septembrim, un arī es pats personīgi tajās piedalīšos. Aicinu visas pašvaldības uz sarunām un rīcību tikai un vienīgi likumu robežās, tostarp arī noskaidrojot iedzīvotāju viedokli reformas jautājumā.”

Ikšķiles novada domes lēmums par aptaujas organizēšanu nepārprotami pārkāpj normatīvajos aktos noteiktās pašvaldību pilnvaras, skaidro A. Vārpiņa. Saskaņā ar likumu “Par pašvaldībām” pašvaldības var organizēt, piemēram, publisko apspriešanu, bet tikai par pašas pašvaldības autonomās kompetences jautājumiem. Ne šis likums, ne arī citi normatīvie akti neparedz domei tiesības rīkot aptauju, kas pēc savas formas atgādina iedzīvotāju piedalīšanos vēlēšanās vai vietējā referendumā un saistoša lēmuma pieņemšanā. Arī uzdotais jautājums “Vai Jūs esat par Ikšķiles novadu kā patstāvīgu Latvijas Republikas administratīvo teritoriju?” rada maldinošu iespaidu, ka iedzīvotāji piedalās lēmuma pieņemšanā par administratīvi teritoriālo reformu. Latvijā spēkā esošais tiesiskais regulējums neparedz pašvaldībām tiesības rīkot vietējos referendumus, atzīmē ministra padomniece.

Šā gada 21. martā Saeimas deputāti pauda vienbalsīgu atbalstu pašvaldību reformas īstenošanai. Šī reforma iekļauta A. K. Kariņa vadītās valdības sešās prioritātēs, arī J. Pūce to izvirzījis par savu prioritāti ministra amatā, norāda A. Vārpiņa.

Ikšķiles novada dome 2019. gada 29. marta ārkārtas sēdē pieņēma lēmumu “Par Ikšķiles novada iedzīvotāju aptaujas organizēšanu” un 2019. gada 15. aprīļa ārkārtas sēdē pieņēma lēmumu “Par Ikšķiles novada iedzīvotāju aptaujas nolikuma apstiprināšanu”. Aptaujas mērķis būtu noskaidrot novada iedzīvotāju viedokli par iespējamo Ikšķiles novada pievienošanu citu novadu administratīvajām teritorijām. Ikšķiles dome noteikusi aptaujas norises laiku, vietas un izveidojusi komisiju. Līdzekļus šai aptaujai dome paredzējusi no 2019. gada budžeta finansējuma neparedzētiem gadījumiem.

Atbilstoši VARAM izstrādātajam grafikam 14. maija Ministru kabineta sēdē tiks apstiprināts informatīvais ziņojums, līdz ar to ministram būs dots mandāts oficiālajām konsultācijām ar pašvaldībām, kas arī nekavējoties tiks uzsāktas, vēsta A. Vārpiņa.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.