Menu
 

Carnikavā konceptuāli atbalsta iedzīvotāju aptaujas rīkošanu par novada iespējamo pievienošanu citu novadu administratīvajām teritorijām

  • Autors:  Apriņķis.lv
Karte - VARAM Karte - VARAM

Carnikavas novada pašvaldības deputāti apvienotās komitejas sēdē ar balsu vairākumu atbalstīja lēmumu organizēt novada iedzīvotāju aptauju par Carnikavas novada iespējamo pievienošanu citu novadu administratīvajai teritorijai un virzīt šo jautājumu apstiprināšanai domes ārkārtas sēdē 7. maijā.

Ja domes sēdē lēmums organizēt iedzīvotāju aptauju tiks apstiprināts, aptaujas sarīkošanai Carnikavas novada domē tiks izveidota īpaša komisija, kas darbosies saskaņā ar nolikumu. Pirms aptaujas tiks rīkota arī Tautas sapulce, kurā iedzīvotājus informēs par administratīvi teritoriālās reformas būtību un iedzīvotāju aptaujas norisi. Kā informēja novada pašvaldībā, Tautas sapulcē tiks aicināts piedalīties arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce.

Carnikavas novada pašvaldības administratīvās teritorijas iedzīvotāju aptauju iecerēta no 14. līdz 16. jūnijam. Aptauja norisinātos konkrētās vietās novadā, kā arī aptaujas lapu varētu pašvaldībai iesniegt elektroniski – parakstītu ar drošu elektronisko parakstu vai autorizējoties ar www.latvija.lv. Aptaujas dalībnieki aptaujā tiktu lūgti izteikt savu viedokli par aptaujas jautājumu: “Vai jūs atbalstāt Carnikavas novada iespējamo pievienošanu citu novadu administratīvajai teritorijai?”, atzīmējot vēlamo atbildi “Jā” vai “Nē”.

Kā zināms, Latvijas Republikas Saeima 2019. gada 21. marta sēdē nolēma turpināt 1998. gadā iesākto administratīvi teritoriālo reformu un līdz 2021. gadam izveidot ekonomiski attīstīties spējīgas administratīvās teritorijas ar vietējām pašvaldībām, kas spēj nodrošināt tām likumos noteikto autonomo funkciju izpildi salīdzināmā kvalitātē un pieejamībā un sniedz iedzīvotājiem kvalitatīvus pakalpojumus par samērīgām izmaksām.

Demokrātiska iespēja, kā noskaidrot novada iedzīvotāju attieksmi un viedokli par Carnikavas novada iespējamo pievienošanu citu novadu administratīvajai teritorijai, ir iedzīvotāju aptauja, un LR Satversmes 100. pants nosaka, ka ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus.

Novada domē atgādina, ka Carnikavas pagasta pašvaldība ir dibināta 1992. gada 2. aprīlī, pamatojoties uz Latvijas Republikas Augstākās Padomes Prezidija Dekrētu “Par Latvijas Republikas Aizkraukles, Kuldīgas, Rīgas, Talsu un Valkas rajonu administratīvo teritoriju robežu Ādažu pagasta 20. sasaukuma 7. sesijā 1991. gada 24. aprīlī) grupa līdz 1991. gada 8. jūlijam izstrādāja sociāli ekonomisko pamatojumu, lai, atdalot daļu no Ādažu pagasta teritorijas, izveidotu jaunu administratīvi teritoriālu vienību – Carnikavas pagastu.

1991.gada aprīlī, uzsākot darbu pie sociāli ekonomiskā pamatojuma izstrādes, deputāti veica Carnikavas, Pārgaujas, Lilastes, Kalngales un Garciema iedzīvotāju aptauju. Aptaujā piedalījās tikai norādīto vēlēšanu apgabalu deputāti un iedzīvotāji. Aptauja tika izdarīta vairākās kārtās, un katrs iedzīvotājs ar parakstu apliecināja savu izvēli "par” vai “pret” Carnikavas pagasta izveidošanu. Apkopojot aptaujas rezultātus, noskaidrots, ka lielākais iedzīvotāju vairākums ir “par” jauna pagasta dibināšanu. Carnikavas pagasta izveidi aptaujā atbalstīja 54% Carnikavas iedzīvotāju, 82% Kalngales iedzīvotāju un 100% Garciema iedzīvotāju. Sociāli ekonomiskajā pamatojumā tika apskatītas arī vēsturiskās saites, kas vieno Carnikavas pagastu.

Izvērtējot iesniegto Carnikavas pagasta izveides sociāli ekonomisko pamatojumu, Latvijas Republikas Augstākās Padomes Administratīvi teritoriālā iedalījuma reformu komisija 1992. gada 1. aprīļa rakstā Nr. 26 uzsver iedzīvotāju aptaujas rezultātu nozīmīgumu. Komisija dokumentā norāda: “Kultūrvēsturiska pamata pagasta izveidošanai nav, bet iedzīvotāju vēlmes gadījumā, tas ir atzīstams par iespējamu”.

Arī 2009. gadā, Latvijas Republikā īstenojot administratīvi teritoriālo reformu, Carnikavas novada pašvaldības administratīvā teritorija nemainījās. Novadu veido ciemi: Carnikava – novada administratīvais centrs, Garciems, Kalngale, Laveri, Lilaste, Mežgarciems, Eimuri, Siguļi, Garupe, Gauja un Mežciems.

Carnikavas novada pašvaldība katru gadu ne vien veido uz attīstību vērstu budžetu un iegulda finanšu līdzekļus novada attīstībai nozīmīgu infrastruktūras objektu būvniecībā un atjaunošanā, bet arī veic iemaksas pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondā (PFIF). Saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes sniegto informāciju 2019. gada 1.janvārī Carnikavas novada iedzīvotāju skaits bija 9359. Pēdējo piecu gadu laikā Carnikavas novada iedzīvotāju skaits ir pieaudzis par 37%, kas ir arī rezultāts pašvaldības īstenotajai deklarēšanās politikai un radīja pozitīvu ietekmi iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumiem. Ņemot vērā šā brīža tendences, arī turpmākajos gados ir paredzams būtisks iedzīvotāju skaita pieaugums novadā, norāda pašvaldībā.

1 komentārs

  • Gaujānis
    Gaujānis Sestdiena, 04 Maijs 2019 14:13 Komentāra saite

    Vai tiešām Carnikava grib pretoties Saeimas lēmumam un palikt vismazākais novads Latvijā? Jeb tas ir kārtējais Zemnieku savienības izlēciens?

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.