Menu
 

Pūce: Salaspils kodolreaktora likvidācija nav īstenota sliktas projekta pārvaldības dēļ

  • Autors:  LETA
Foto: VARAM Foto: VARAM

Salaspils kodolreaktora demontāža līdz šim nav īstenota sliktas projekta pārvaldības dēļ, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP).

LETA jau vēstīja, ka Valsts kontrole konstatējusi, ka Salaspils kodolreaktora likvidācijas pasākumiem paredzētie valsts budžeta līdzekļi izlietoti citiem, ar objekta likvidāciju nesaistītiem pasākumiem.

Pēc Pūces teiktā, projekta vadība līdz šim nav bijusi pietiekama un arī uzraudzība no ministrijas puses iepriekšējās valdības laikā bijusi vāja. "Kopš stāšanās amatā, esmu izstrādājis kārtību, kādā veikšu projekta uzraudzību. Tāpat esam sākuši risināt personāla jautājumus VSIA "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs", izsludinot amata konkursus uz valdes priekšsēdētāja un valdes locekļa amata vietām," norādīja Pūce.

Ministrs arī neslēpa, ka, lai gan līdzekļu demontāžas projektēšanas darbu veikšanai bijuši, sliktās pārvaldības dēļ tas tiešām joprojām nav īstenots. Noslēdzoties amatu konkursiem, ministrija cer uzsākt projektēšanas darbu, lai aplēstu, cik varētu izmaksāt paši demontāžas darbi. Pēc Pūces aplēsēm, par reaktora demontēšanu Saeima varētu lemt 2020.–2021. gadā.

Vienlaikus politiķis norāda, ka kodolreaktora likvidācijai paredzētie līdzekļi nav izšķērdēti, bet gan ar valdības lēmumiem novirzīti citiem mērķiem.

Kā ziņots, Salaspils kodolreaktora likvidācijas pasākumiem paredzētie valsts budžeta līdzekļi izlietoti citiem, ar objekta likvidāciju nesaistītiem pasākumiem, 2018. gada finanšu revīzijā konstatējusi Valsts kontrole (VK). Neskatoties uz to, ka Salaspils kodolreaktora likvidācijas pasākumus bija plānots sākt jau 2015. gadā un pabeigt piecu gadu laikā, uzdevums joprojām nav izpildīts, tādējādi pieaugot vides radioaktīvā piesārņojuma riskam.

VARAM 2018. gada budžetā Salaspils kodolreaktora likvidēšanas pasākumu īstenošanai bija ieplānoti 3,3 miljoni eiro, kas 2014.–2015. gadā tika piešķirti kā jaunās politikas iniciatīva un neatliekamais pasākums. Tomēr tas ir izrādījies atliekams, un paredzētie līdzekļi 84% apmērā ir izlietoti citiem, ar reaktora likvidēšanu nesaistītiem pasākumiem.

Līdzekļi tērēti, piemēram, ārvalstu filmu uzņemšanai Latvijā, Valsts drošības komitejas dokumentu digitalizācijas sākšanai un publiskas pieejamības nodrošināšanai, kvadriciklu, to piekabju un apvidus automašīnu iegādei, datorprogrammu licenču iegādei, informācijas sistēmu modernizācijai, jaunas datortehnikas iegādei un esošās datortehnikas nomaiņai, ministrijas administratīvās ēkas atjaunošanas būvprojekta izstrādei, forumu organizēšanai par darbaspēka problemātiku reģionos, noskaidrojuši revidenti.

Arī 2019. un 2020. gada iezīmētā finansējuma daļa Salaspils kodolreaktora likvidēšanas pasākumiem 724 000 eiro apmērā 2018. gadā jau ir novirzīta citiem, ar reaktora likvidēšanu nesaistītiem pasākumiem, tai skaitā padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksa būvniecības procesa kontroles nodrošināšanai, reemigrācijas koordinatora darbu nodrošināšanai katrā plānošanas reģionā, ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas digitālās pārveides projekta īstenošanai, turpmākai Salaspils kodolreaktora uzturēšanai, jo reaktors nav likvidēts iepriekš plānotajos termiņos.

Tā kā Salaspils kodolreaktora likvidācija arī 2018. gadā joprojām nav uzsākta, reaktora drošai uzturēšanai līdz tā likvidācijai ir nepieciešams papildu ikgadējs finansējums 150 000 eiro apmērā.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.