Menu
 

Budriķis: Atbalstāms ir priekšlikums pilsoņiem ārvalstīs pa pastu ļaut balsot par jebkura vēlēšanu apgabala kandidātiem

  • Autors:  LETA
Foto - Saeimas administrācija Foto - Saeimas administrācija

Atbalstāmi ir grozījumi, kas ļautu pilsoņiem ārvalstīs Saeimas vēlēšanās pa pastu balsot par jebkura vēlēšanu apgabala kandidātiem, aģentūrai LETA pauda Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētāja vietnieks Uldis Budriķis (JKP).

Pašlaik izskatīšanai Saeimas komisijās ir grozījumi, kas paredz noteikt, ka, ārvalstīs piesakoties Latvijas diplomātiskajā pārstāvniecībā balsot pa pastu, vēlētājam būtu iespēja izvēlēties, par kura vēlēšanu apgabala kandidātiem balsot. Pašlaik vēlētājiem ārvalstīs ir iespēja balsot tikai par Rīgas vēlēšanu apgabala deputātiem.

Likumprojektu iesnieguši Zaļo un zemnieku savienības deputāti Viktors Valainis, Dana Reizniece-Ozola, Jānis Dūklavs, Māris Kučinskis un Uldis Augulis. Tāpat par grozījumiem parakstījies partijas "KPV LV" deputāts Ēriks Pucens.

Valsts pārvaldes komisijas vadītāja vietnieks norādīja, ka jau iepriekš izskanējis konceptuāls atbalsts rosinājumam, ka vēlētājiem ārvalstīs, kuri balso pa pastu, jānodrošina iespēja izvēlēties, par kura vēlēšanu apgabala kandidātiem balsot. Rosinātās likuma izmaiņas plānots pārrunāt ar Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) vadību, lai viņi informētu par šāda soļa izmaksām.

Vaicāts, vai cits šajā likumprojektā paredzētais priekšlikums - kā maksimāli ievēlamo skaitu no Rīgas vēlēšanu apgabala noteikt 30 deputātus - ir atbilstošs Satversmes normām par vienlīdzīgām un proporcionālām vēlēšanām, Budriķis atbildēja, ka jau sākotnēji attiecībā uz šo rosinājumu ticis runāts par satversmības riskiem jeb to vai attiecīgā norma atbilstu valsts pamatlikumam.

Politiķi arī interesē, kāds ir pamatojums, lai noteiktu 30 "nevis 28 vai 32" deputātu mandātus galvaspilsētas vēlēšanu apgabalam. Budriķis norādīja, ka par šo priekšlikumu vēl notiks diskusijas. Ja netiks secināts, ka Saeima šādas izmaiņas drīkst veikt un ka tās ir vajadzīgas, tas rosinājums par 30 deputātu vietām no Rīgas, varētu tikt svītrots, prognozēja politiķis.

Kā ziņots, izskatīšanai komisijās nodoti grozījumi Saeimas vēlēšanu likumā, kas paredzot noteikt, ka kopējais ievēlēto deputātu skaits no Rīgas velēšanu apgabala nepārsniedz 30. Iepriekšējās, 13.Saeimas vēlēšanās, no Rīgas apgabala bija ievēlami 35 deputāti.

Tāpat grozījumi paredz noteikt, ka, ārvalstīs piesakoties Latvijas diplomātiskajā pārstāvniecībā balsot pa pastu, vēlētājam būtu iespēja izvēlēties, par kura vēlēšanu apgabala kandidātiem balsot.

 

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.