Menu
 

Valsts prezidents: Aicinām stiprināt ASV klātbūtni Baltijas reģionā

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja Foto - Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja

30.novembrī Valsts prezidents Egils Levits Rīgas pilī tikās ar ASV valsts sekretāru Entoniju Džonu Blinkenu un pārrunāja reģionālo drošību NATO ārlietu ministru sanāksmes kontekstā. Valsts prezidents augstu novērtēja ASV spēku klātbūtni reģionā un aicināja to stiprināt, ņemot vērā arvien sarežģītāko drošības situāciju uz Eiropas Savienības un NATO ārējās robežas, informē Valsts prezidenta kancelejā.

E.Blinkens pateicās Latvijai par NATO ārlietu ministru sanāksmes rīkošanu, kurā tiks izskatīti alianses nākotnei būtiski jautājumi. ASV ir nopietni nobažījusies par Krievijas militāro spēku koncentrēšanu pie Ukrainas robežām, atzīmēja ASV valsts sekretārs. Viņš arī uzsvēra, ka NATO ir svarīgi būt spēcīgai un spēt ātri atvairīt potenciālus apdraudējumus, tai skaitā meklējot veidus, kā atbalstīt Ukrainu tās aizsardzības spēju stiprināšanā.

Tāpat ASV valsts sekretārs apliecināja, ka ASV prezidents Džo Baidens stingri atbalsta Baltijas reģiona drošību un NATO 5.pantu, atzīmējot, ka 30.novembrī notiekošajā NATO ārlietu ministru sanāksmē šie jautājumi tiks rūpīgi pārrunāti.

Valsts prezidents sarunā akcentēja transatlantiskās saites nozīmi ne vien aizsardzības, bet arī ekonomikas un demokrātijas stiprināšanas jomās. E.Levits aicināja ASV aktīvi iesaistīties Trīs jūru iniciatīvas (TJI) Investīciju fondā, kā arī augstā līmenī piedalīties TJI samitā un Biznesa forumā 2022.gada jūnijā Rīgā, vēsta Valsts prezidenta kancelejā.

E.Blinkens pauda atbalstu TJI un izteica ASV gatavību iesaistīties TJI Investīciju fondā, jo saskata TJI biznesa un politisko nozīmi. ASV ir īpaši ieinteresēta piedalīties komunikācijas tehnoloģiju sadarbības projektos. Šī tematika iegūst papildu aktualitāti, arī ņemot vērā to, ka ASV un Eiropas Savienības Tirdzniecības un tehnoloģiju padome meklē veidus, kā stiprināt globālo piegāžu ķēžu noturību.

Valsts prezidents vērsa uzmanību uz to, ka nākamgad kopīgi tiek atzīmēta Latvijas un ASV divpusējo attiecību simtgade. E.Levits atgādināja, ka Latvija vienmēr atceras ASV stingro Latvijas okupācijas fakta neatzīšanas politiku un starptautisko tiesisko principu ievērošanu.

E.Blinkens pateicās Valsts prezidentam par viņa lomu ilgtspējas jautājumu uzrunāšanā, tai skaitā starptautiskajā COP26 samitā Glāzgovā, atbalstot atjaunojamo enerģijas avotus izmantošanu, lai mazinātu klimata pārmaiņas.

Kā norāda Valsts prezidenta kancelejā, abas puses pārrunāja ASV prezidenta Džo Baidena iniciēto Demokrātijas samitu, kas tiešsaistē norisināsies jau nākamnedēļ. E.Blinkens atzinīgi novērtēja Valsts prezidenta plānoto dalību samitā, uzsverot Latvijas vērtīgo pieredzi demokrātijas atjaunošanā.

E.Levits un E.Blinkens tikšanās laikā pārrunāja holokausta atceres nozīmi, pieminot 30.novembrī Rumbulā pirms 80 gadiem notikušo traģēdiju un bojāgājušos nevainīgos iedzīvotājus.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.