Menu
 

CVK reģistrē parakstu vākšanai grozījumus Satversmē, kas rosina samazināt nepieciešamo parakstu skaitu likumu un tautas nobalsošanas ierosināšanai

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) pirmdien reģistrēja parakstu vākšanai iniciatīvas grupas – biedrības “Brīvību tautai” – iesniegto likumprojektu “Grozījumi Latvijas Republikas Satversmē”.

Parakstu vākšanai reģistrētais Satversmes grozījumu projekts paredz līdz 50 000 samazināt nepieciešamo parakstu skaitu iniciatīvas grupas izstrādāta likumprojekta vai Satversmes grozījumu projekta iesniegšanai Saeimā, tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētu likumu vai Saeimas atsaukšanu. Tāpat Satversmes grozījumu projekts paredz noteikt papildu nosacījumu, kad tautas nobalsošanai nodots likumprojekts ir pieņemts, kā arī rosina noteikt, ja Saeimas groza Satversmes 78. pantu, tad, lai šādi grozījumi iegūtu likuma spēku, tie ir jāapstiprina tautas nobalsošanā.

Parakstu skaits, kāds šobrīd jāsavāc, lai Satversmes grozījumu projektu varētu iesniegt izskatīšanai parlamentā, ir 154 868, kas ir ne mazāk kā viena desmitā daļa no pēdējās Saeimas vēlēšanās balsstiesīgo pilsoņu skaita, atgādina CVK.

Pieņemot lēmumu par Satversmes grozījuma projekta reģistrēšanu parakstu vākšanai, CVK vērtējusi, vai iesniedzējs atbilst likuma “Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu” prasībām, proti, ir likumā noteiktā kārtībā izveidota un reģistrēta ne mazāk kā 10 vēlētāju izveidota biedrība, kā arī to, vai Satversmes grozījumu projekts pēc formas un satura ir pilnībā izstrādāts. Pieņemot lēmumu reģistrēt likumprojektu vai Satversmes grozījumu projektu parakstu vākšanai, CVK nevērtē tā lietderību, jo šāda izšķiršanās ir vēlētāju kompetencē, norāda komisijā.

Parakstīties par grozījumu Satversmē ierosināšanu vēlētāji varēs 12 mēnešus – no 2022. gada 25. janvāra līdz 2023. gada 24. janvārim. Parakstīties var elektroniski portālā “www.latvija.lv” vai klātienē, apliecinot parakstu dzīvesvietas deklarēšanas vietā pašvaldībā, bāriņtiesā, kura veic notariālas darbības, novadā pie pagasta vai pilsētas pārvaldes vadītāja vai pie zvērināta notāra. Parakstīties par iniciatīvām iespējams arī ārvalstīs Latvijas Republikas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās pie konsulārajām amatpersonām, kuras ir tiesīgas veikt notariālās funkcijas.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.