Menu
 

Kučinskis: Jebkurš premjera amata kandidāts, kas nāks no malas, tiks vienkārši noēsts

  • Autors:  LETA
Kučinskis: Jebkurš premjera amata kandidāts, kas nāks no malas, tiks vienkārši noēsts Foto: Valsts kanceleja

Jebkurš premjera amata kandidāts, kas nāks no malas, tiks vienkārši noēsts, intervijā laikrakstam "Neatkarīgā Rīta Avīze" sacīja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).

Vērtējot esošo politisko situāciju un sadrumstaloto jauno parlamentu, Kučinskis pauda nožēlu par valsti, jo to "jebkurā gadījumā" gaidot stagnācija. Kučinskis apšauba iespēju panākt ļoti pozitīvu valdības veidošanas rezultātu. "Uztaisīt valdību no šīs Saeimas sastāva droši vien ir iespējams. [..] Un tomēr – ļoti šaubos par pozitīvu rezultātu," teica politiķis.

Viņaprāt, tam ir vairāki iemesli. Pirmkārt, jaunajā Saeimas sasaukumā ir ļoti daudz cilvēku bez politiskās pieredzes un valstiskā redzējuma. Otrkārt, sadarbībai traucē partiju solījumi un meli. Bet treškārt, četrām piecām partijām būs grūti sastrādāties. "Jau trim partijām bija grūti sastrādāties, kur nu vēl piecām. Būs daudz vairāk kompromisu, bet ar tiem var nonākt tik tālu, ka nav pat vērts kaut ko sākt darīt – mērķis kļūst bezjēdzīgs," vērtēja premjers.

Atskatoties uz partiju apvienības "Jaunā Vienotība" politiķa Krišjāņa Kariņa mēģinājumu izveidot Ministru kabinetu un to, ka tajā nebūs Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), Kučinskis zināja stāstīt, ka jaunajā valdībā "viens otrs no Jaunās konservatīvās partijas (JKP) par katru cenu gribēja iekšlietu ministra amatu". ""Vienotība" teica – ejam kopā ar ZZS, tad viņš būs ministrs. Bet "Vienotība" labi saprot, kāpēc viņš nevarētu būt ministrs," teica politiķis.

Kučinskis novērojis, ka JKP mēģina ar aizrautīgiem stāstiem parādīt "milzīgo ļaunumu", ko radījuši "vecie politiķi". "Man gan ir pamatotas aizdomas, ka ne tikai vēlētāji, bet arī cilvēki, kuri atrodas šajā partijā, tiek pamatīgi mānīti no tās pašas [JKP politiķes Jutas] Strīķes un [JKP politiķa Jura] Juraša," teica premjerministrs.

Valdības vadītājs uzsvēra, ka valsts drošība patlaban ir ļoti nopietns jautājums. "18. novembrī es runāju ar Satversmes tiesas vadītāju Inetu Ziemeli, un viņa teica: "Tagad nāk mūsu laiks." Cilvēkam ir savi labie un sliktie posmi, tādi ir arī valstij. Un patlaban Latvijai ir visai smagu pārbaudījumu laiks," uzskata Kučinskis.

Kučinska ieskatā, nevajadzētu atkārtoties situācijai, kad valdības vadītāja amatā ir persona, kura "tikai ir priekšplānā". "Savulaik tāpat stutēja arī Laimdotu Straujumu ("Vienotība"), sak, vadīsim mēs, tev tikai vajadzēs būt priekšplānā. Straujuma savulaik atzinās, ka varas centrs ir Solvita Āboltiņa, bet viņa pati tikai sēž premjera krēslā... Bet tā jau nevar vadīt Ministru kabinetu," pārliecināts politiķis.

"Bet šodien es jau redzu strupceļu, un jebkurš premjera kandidāts, kas nāks no malas, tiks vienkārši noēsts. Piemēram, Reinis Bērziņš, "Altam" valdes priekšsēdētājs, ļoti gudrs cilvēks, bet viņam taču neviens neļaus strādāt," sacīja Kučinskis.

Kā ziņots, lai arī sākotnējās valdības veidošanas sarunās partijām radās domstarpības ar partiju "KPV LV", politiķi joprojām cer izveidot Ministru kabinetu Krišjāņa Kariņa (JV) vadībā un mēģina vienoties par iespēju tai nodrošināt stabilāku balsu vairākumu.

Kariņš ir noraidījis "KPV LV" kandidātu iekšlietu amatam Aldi Gobzemu un iecerējis sarunas ar partijām turpināt līdz piektdienai. Pēc šī paziņojuma "KPV LV" pulcējās uz frakcijas sēdi, taču savu lēmumu par ministru kandidātiem nav mainījusi.

Tomēr vairāki politiķi sarunās ar aģentūru LETA pieļāva, ka sarunas par valdības izveidi Kariņa vadībā joprojām varētu noslēgties sekmīgi. "Jaunās Vienotības" (JV) politiķis Arvils Ašeradens norādīja, ka JV meklēs risinājumus un runās ar partijām par turpmāko rīcību. Sīkākus komentārus Ašeradens nesniedza, vien piebilda, ka ir virkne ideju par to, kā šajā situācijā varētu virzīties uz priekšu.

Neoficiālās sarunās politiķi pieļauj iespēju veidot valdību, kurā būtu pārstāvētā JV, "Attīstībai/Par!", nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"–"Tēvzemei un brīvībai/LNNK", kā arī JKP. Tas nozīmētu 50 balsis, bet Kariņš jau iepriekš norādīja, ka būtu jānodrošina stabils balsu vairākums. Līdz ar to trūkstošās balsis varētu nodrošināt daļa "KPV LV" deputātu, jo partijā iezīmējas domstarpības diskusijās par valdības veidošanu, neoficiāli pieļauj politiķi.

Iepriekš Kariņš bija iecerējis atstāt Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) opozīcijā, ņemot vērā JKP "sarkanās līnijas" pret šo politisko spēku. No politiķu teiktā izriet, ka pašlaik nav vienošanās par ZZS iesaistīšanu valdībā.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.