Menu
 

Bordāns rosinās NEPLP vadītājas Ķezberes atstādināšanu

  • Autors:  LETA
Foto - Valsts kanceleja Foto - Valsts kanceleja

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) rosinās meklēt veidus, kā no amata atstādināt Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) vadītāju Daci Ķezberi, šodien žurnālistiem paziņoja Bordāns.

Bordāns skaidroja, ka šodien Tieslietu ministrijā (TM) bija noorganizējusi diskusiju par informatīvās telpas drošību mūsdienu hibrīdkara apstākļos. Tajā piedalījās dažādi eksperti, tostarp, specdienestu vadītāji. NEPLP pārstāvji uz sēdi nebija aicināti. Kā skaidroja Bordāns, neaicināšana notikusi savā ziņā apzināti, jo diskusijā piedalījās politikas veidotāji, bet NEPLP savā ziņā ir politikas izpildītāji.

Bordāns skaidroja, ka stipras demokrātijas valsts viena no sastāvdaļām ir spēcīgi un profesionāli mediji un laba informatīvā vide. Publiskās pārvaldes uzdevums ir nodrošinātu labu infrastruktūru un profesionālus kadrus sabiedriskajiem medijiem, kā arī dot iespēju Latvijas komerciālajiem medijiem brīvi un profesionāli darboties.

Bordāns uzskata, ka Ķezberes vadītā NEPLP ir vājinājusi medijus, tostarp kritiski ir vērtējams NEPLP organizētais Latvijas Televīzijas (LTV) valdes konkurss. "Politiķi ir spējuši uzbūvēt struktūru (NEPLP), kas pārrauga medijus, taču šī struktūra nodarbojas ar mediju kontroli un savus pienākumus veic neefektīvi. Šī struktūra demotivē medijus rīkoties drosmīgi, efektīvi un strādāt sabiedrības interesēs, jo viņiem var uzlikt sodus. Tā rezultātā Latvijai naidīgu valstu kanāliem un medijiem struktūra baidās pat pieskarties. Diskusijas dalībnieki atzina, ka viena no lielākajām problēmām ir tieši NEPLP neefektīvā darbība. NEPLP gadiem nevis palīdzējusi, bet traucējusi sabiedriskajiem un komercmedijiem attīstīties Latvijas informatīvās telpas virzienā," paziņoja Bordāns.

Bordāns patlaban sabiedriskajos medijos un informatīvajā telpā notiekošo nosauca par paaugstinātas bīstamības situāciju. "Mēs esam atstājuši informatīvās aizsardzības jomā lielāko iespējamo caurumu, novājinot sabiedrisko mediju gan ar nepietiekamo finansējumu, gan ar nepietiekamu redakcionālo neatkarību. Mēs nespēcinām savu informatīvo telpu, nav pat bijis politiskais uzstādījums uz rīcību. Manuprāt, tā nav apstākļu sakritība, ka, LTV atstājot bez vadības, no LTV studijas notiek Latvijas naidīgas valsts medija pārraidīšana. Mana personīgā pārliecība, ka pie šādas situācijas ir atbildīga NEPLP vadītāja," uzsvēra ministrs.

Ministrs skaidroja, ka veids, kā tika organizēts LTV valdes konkurss un izvirzīti kandidātu kritēriji, nav radījis profesionāļiem motivāciju piedalīties šajā konkursā, jo profesionalitāte nebūs pamatojums vadītāja izvēlē.

Tagad Bordāns kopīgi ar TM un Saeimas Juridiskās komisijas juristiem rosināšot sagatavot tiesisku un likumīgi pamatotu lēmumu par ierosinājumu kādā tiesiskā veidā Ķezbere atstādināma no amata. Rīkojumu par juridiski korektas procedūras sagatavošanu Ķezberes atstādināšanai Saeimā Bordāns solīja izdot jau šodien.

Attiecībā uz pārējiem padomes locekļiem ministrs tik kategorisks nebija, tomēr apliecināja, ka "tas nenozīmē, ka nesekos izvērtējums un nekāda rīcība attiecībā arī uz viņiem".

Nesen TV3 raidījums "Nekā personīga" ziņoja, ka pērn nodibinātā biedrība "Latvijas nacionālo vērtību fonds", kuras valdē ir NEPLP locekļi Patriks Grīva un Ivars Āboliņš, kā arī Grīvas partneris citos projektos Egils Cīrulis, saņēmusi teju 60 000 eiro no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) un Ogres pašvaldības par vairāku diskusiju rīkošanu. Bordāns šodien šodien norādīja, ka notikušajā saskata nelikumību un nekorektumu.

Tieslietu ministrs uzskata, ka nepieciešams meklēt veidus, kā reformēt NEPLP. "Tas notiks kopā ar likumdevēju, lai sagatavotu efektīvāku institucionālo pārraudzību, nevis realizēt politisko kontroli pār medijiem," norādīja ministrs.

"Ir nepieciešama atbilstošas sistēma, kas palīdz, nevis traucē, tāpēc ir jāpārstrādā tiesiskās normas un struktūra. Ar likumdevēju un speciālistiem sagatavosim Latvijas situācijai efektīvāko institucionālo pārraudzību, nevis politisko kontroli pār medijiem. Lai Latvijā pastāvētu mediju stiprināšanas uzraugs. Arī šodienas tikšanās dalībniekiem norādīja, ka patlaban spēkā esošais mediju pārraudzības ietvars ir neefektīvs," norādīja ministrs.

Diskusijas dalībnieki atzinuši, ka nepieciešama ekspertu un iesaistīto iestāžu pārstāvju platforma, kurā var diskutēt un nonākt pie kopīgiem secinājumiem par informatīvās drošības jautājumiem. Ņemot vērā minēto tikšanās dalībnieki piedalītos Bordāna piedāvātā platformā, proti, Tieslietu ministrijas pārraudzībā izveidot konsultatīvo padomi par informatīvās telpas drošības un mediju jautājumiem. Ministrs par šādas padomes izveidošanu rosināšot valdībā.

Bordāns vērsa uzmanību, ka topošajā mediju uzraugā un konsultatīvajā padomē darbosies profesionāļi nevis "savējie un politiķiem pietuvinātas personas."

Jau ziņots, ka pavasarī konkursa rezultātā NEPLP nolēma par LTV valdes priekšsēdētāju apstiprināt farmācijas kompānijas "Olainfarm" mārketinga tirgus datu analītiķi Eināru Gielu, bet par LTV valdes locekli digitālās attīstības un satura jautājumos - XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku izpilddirektori Evu Juhņēviču. Abiem nebija iepriekšējas darba pieredzes medijos.

Pēc tam daļā sabiedrības izskanēja iebildumi lielākoties pret Giela kandidatūru. Vēlāk gan viņš, gan Juhņēviča paziņoja, ka atsakās no amatiem LTV valdē.

Valdošās koalīcijas politiķi vēlas sagaidīt "juridiskus argumentus" pirms kādas rīcības saistībā ar NEPLP vai diskusijas par iespēju atstādināt tās locekļus.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.