Menu
 

ZZS frakcija pieprasījusi Pūcem skaidrot lēmumu liegt pašvaldībām rīkot iedzīvotāju aptaujas

  • Autors:  LETA
Foto - Saeimas administrācija Foto - Saeimas administrācija

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcija izskatīšanai Saeimā iesniegusi pieprasījums vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Jurim Pūcem (AP) skaidrot savu rīcību, apturot pašvaldību aptaujas nolikumu darbību Ikšķiles un Jelgavas novados, informēja frakcijas pārstāve Dace Kārkliņa.

Desmit deputātu parakstītajā pieprasījumā norādīts, ka ministrs ar savu rīkojumu ir apturējis divu pašvaldību aptaujas par iespējamo novada pievienošanu citai pašvaldībai, par ko vietvaras publiski iebildušas.

Pašvaldību ieskatā, ministrs ir pārkāpis Eiropas vietējo pašvaldību hartas 5.pantā noteiktās pašvaldību tiesības un brīvības, lai gan saskaņā ar Saeimas ziņojumu "Par administratīvi teritoriālās reformas turpināšanu", reforma ar pašvaldībām tiekot saskaņota ievērojot hartā noteikto.

Kā norāda Kārkliņa, no ministra rīkojumu konteksta var secināt, ka viņu neapmierina pašvaldību pašiniciatīvas iedzīvotāju viedokļa noskaidrošanai. "Vienlaikus pats ministrs nav centies noskaidrot pašvaldību iedzīvotāju viedokļus," kritizē frakcijā.

Savā iesniegumā ZZS pieprasa Pūcem paskaidrot, kā vietējo pašvaldību deputāti, kas pirms pašvaldību vēlēšanām nav solījuši savu teritoriju pievienot kaimiņu pašvaldībai, var noskaidrot savu vēlētāju viedokli, ja tie nerīko aptauju, ko tiem paredz Eiropas harta. Tāpat ministram lūgts paskaidrot, kā viņš pildīs Saeimas uzdevumu noskaidrot katras no 119 teritoriālajām kopienām viedokli, kā arī atbildēt uz citiem jautājumiem.

Saeimas Kārtības rullis nosaka, ka ne mazāk kā desmit deputāti var rakstveidā iesniegt pieprasījumus Ministru kabineta locekļiem. Pieprasījumu komisija divu nedēļu laikā izskata pieprasījumu un iesniedz Saeimas Prezidijam par to atzinumu.

Kā ziņots, Pūce ar rīkojumu apturējis Jelgavas novada un Ikšķiles domju lēmumus rīkot iedzīvotāju aptauju par administratīvi teritoriālo reformu, jo aptauju izstrādātie nolikumi pārkāpjot likumu.

Ministrs norāda, ka ne likums "Par pašvaldībām", ne arī citi normatīvie akti pašlaik neparedz domei tiesības organizēt sabiedrības viedokļa noskaidrošanu, rīkojot iedzīvotāju aptauju, kas pēc savas formas atgādina iedzīvotāju piedalīšanos vēlēšanās vai vietējā referendumā un saistošā lēmuma pieņemšanā.

Iedzīvotāju viedokļa noskaidrošanai Pūce aicina pašvaldības rīkot sabiedriskās apspriedes, socioloģiskās aptaujas vai citas aptauju formas, kuras ir likumiskas.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.