Menu
 

Pētīs pesticīdu klātbūtni bērnu un pieaugušo organismā

  • Autors:  LETA
RSU asociētais profesors Ivars Vanadziņš. Foto - ekrānšāviņš no youtube.com RSU asociētais profesors Ivars Vanadziņš. Foto - ekrānšāviņš no youtube.com

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) Darba drošības un vides veselības institūts piedalās starptautiskā pētījumā, lai noteiktu visplašāk lietotos pesticīdus Eiropā, izpētītu to klātbūtni bērnu un pieaugušo organismā, kā arī izvērtētu ietekmi uz veselību, pastāstīja mediju attiecību vadītāja Ieva Nora Gediņa.

"Mēs visi ikdienā esam pakļauti dažādu ķīmisko vielu ietekmei, un dažas no tām var ietekmēt veselību, tāpēc to lietošana tiek specifiski regulēta. Pētījums ļaus izprast, cik lielā mērā cilvēki ir pakļauti ķīmisko vielu ietekmei un kādus veselības riskus tās var radīt," skaidroja institūta direktors, RSU asociētais profesors Ivars Vanadziņš.

Tāpat viņš norādīja, ka iegūtie rezultāti tiks izmantoti, lai pilnveidotu likumdošanas prasības ķīmisko vielu lietošanai, vienlaikus uzlabojot vides veselību un cilvēku aizsardzību Latvijā un Eiropā.

Gediņa sacīja, ka pētījums vienlaikus norisinās Čehijā, Nīderlandē, Spānijā, Ungārijā un Latvijā. RSU pētnieki aicina pētījumā piedalīties Kurzemes un Zemgales iedzīvotājus - ģimenes ar bērniem vecumā no sešiem līdz 11 gadiem.

Pētījumā piedalās bērns un kāds no vecākiem, veidojot pāri. Kopā pētījumā plānots iesaistīt 100 dalībnieku pārus, kas pārstāv divas iedzīvotāju grupas - tos, kas dzīvo tiešā lauksaimniecībā izmantota lauka tuvumā, proti, dzīvesvieta ir mazāk nekā 250 metru attālumā no lauka, un tos, kas dzīvo tālāk nekā 500 metrus no lauksaimniecībā izmantotām platībām.

Pētījums ietver urīna paraugu vākšanu un aptaujas veikšanu divos etapos, pauda Gediņa. Pirmais paraugu vākšanas etaps noritēs pesticīdu nesmidzināšanas periodā, 2019.gada novembrī, decembrī un janvārī, savukārt otrais etaps noritēs pesticīdu smidzināšanas periodā - 2020.gada martā, aprīlī un maijā. Zinātnieki paši sazināsies ar ģimeni un atbrauks aptuveni 20 minūšu garā vizītē, kuras laikā noritēs intervija un paraugu ievākšana.

Ja ģimene nolēmusi piedalīties pētījumā par pesticīdiem, RSU mediju attiecību vadītāja, lūdz zvanīt uz tālruņa numuru 29 437 702 vai rakstīt uz e-pastu "Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.".

Gediņa uzsvēra, ka pētījuma dalībnieku privātums tiks aizsargāts, ievērojot Eiropas Vispārējās datu aizsardzības regulas prasības. RSU ir atbildīga par pētījuma dalībnieku datu aizsardzību pret nozaudēšanu, neatļautu piekļuvi, izmantošanu, modifikāciju, atklāšanu vai citu ļaunprātīgu izmantošanu.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.