Menu
 

Foto: "Rimi" hipermārketā Ādažos pieejama dzīvības glābšanas ierīce – defibrilators

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - Toms Norde Foto - Toms Norde

Lai nodrošinātu vēl ātrāku un efektīvāku palīdzības sniegšanu situācijās, kad cilvēkam pēkšņi apstājusies sirds darbība, kopš novembra vidus "Rimi" hipermārketā "Apelsīns" Ādažos pieejams ārējais automātiskais defibrilators. To nepieciešamības gadījumā varēs izmantot un pirmo palīdzību sniegt gan veikala darbinieki, gan apmeklētāji.

Pērn Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) reģistrējis 279 izsaukumus pie pacientiem, kuriem sabiedriskā vietā apstājusies sirdsdarbība un bijusi nepieciešamība veikt atdzīvināšanas pasākumus. 81 pacientam pirmo palīdzību snieguši līdzcilvēki, veicot atdzīvināšanu vēl pirms mediķu ierašanās.

“Katru dienu ar ieslēgtām bākugunīm mēs traucamies palīgā cilvēkiem, kuriem apstājusies sirdsdarbība. Lielākā daļa no šiem pacientiem parasti atrodas mājās, taču tas notiek arī uz ielas, lielveikalos vai kādā citā vietā. Sabiedriskās vietās tie ir apmēram 5–6 izsaukumi ik nedēļu. Šādos gadījumos līdzcilvēku iesaiste ir ļoti svarīga, jo tās ir situācijas, kad izšķirošas ir pirmās minūtes, un tūlītēja pirmās palīdzības sniegšana dod lielākas iespējas glābt cilvēka dzīvību. Tieši tāpēc sabiedrības iesaiste ir tik būtiska. Aicinām ikvienu nebaidīties sniegt pirmo palīdzību. Veikt sirds masāžu nav sarežģīti, jo nepieciešamas vien rokas un griba rīkoties,” izteicies NMPD neatliekamās medicīnas ārsta palīgs Ervīns Šmatčenko.

Defibrilatori izvietoti "Rimi" hipermārketu info centros, tie ir publiski redzami un atpazīstami pēc zaļas krāsas norādes ar uzrakstu AED un baltas krāsas sirds attēlu. Nepieciešamības gadījumā defibrilatorus varēs lietot un dzīvības glābšanas pasākumus veikt ne tikai veikala darbinieki. Palūdzot defibrilatoru "Rimi" info centra darbiniekam, tos varēs izmantot arī ikviens veikala apmeklētājs, kurš būs gatavs iesaistīties pirmās palīdzības sniegšanā.

Šādu atdzīvināšanas ierīču izveidošana sabiedriskās vietās ir ierasta prakse daudzviet pasaulē, un tas ir viens no efektīvākajiem līdzekļiem gadījumos, kad cilvēkam ārpus slimnīcas apstājusies asinsrite un primāri ir defibrilējams sirds ritms. Saskaņā ar Amerikas Sirds asociācijas datiem, noteiktās situācijās defibrilatoru izmantošana dubulto pacienta izdzīvošanas iespējas un katra minūte, kad netiek veikta defibrilācija, pacienta izdzīvošanu samazina par 7–10%.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.