Menu
 

Aptauja: Septiņi no desmit Latvijas iedzīvotājiem mēdz saskarties ar vēdera uzpūšanos

  • Autors:  LETA
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Lielākā daļa jeb 72% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju kopumā mēdz saskarties ar vēdera uzpūšanos, no kuriem 29% norādījuši, ka šīs problēmas dēļ ir izvairījušies no publisku pasākumu apmeklēšanas, atklāj "Benu Aptiekas" Veselības monitoringa rezultāti.

Dati liecina, ka tikai 21% pētījuma dalībnieku ikdienā nesaskaras ar vēdera uzpūšanos, savukārt starp Latvijas iedzīvotājiem, kuri kopumā mēdz saskarties ar vēdera uzpūšanos, 25% saskaras ar to vismaz reizi nedēļā, 21% respondentu vismaz reizi mēnesī, bet 26% vēl retāk.

Sievietes ar vēdera uzpūšanos saskaras biežāk - starp visiem, kuri saskaras ar vēdera uzpūšanos, kopumā 52% sieviešu vismaz vienu reizi mēnesī ir šī problēma, savukārt vīriešu vidū šis rādītājs ir 39%. 

Tomēr no publiskiem pasākumiem uzpūsta vēdera dēļ biežāk izvairās tieši vīrieši, respektīvi, starp vīriešiem, kuri kopumā mēdz saskarties ar vēdera uzpūšanos, 34% snieguši atbildi, ka šīs problēmas dēļ ir izlaiduši kādu publisku pasākumu, savukārt sieviešu vidū šis rādītājs ir 24%. 

Pētījums neuzrāda, ka pastāvētu sakarība starp vēdera pūšanās biežumu un respondentu vecumu.

15% respondentu atklājuši, ka šīs problēmas risināšanai ir apmeklējuši ārstu, 7% vērsušies pie farmaceita, savukārt 78% aptaujāto situācijas uzlabošanai nav darījuši neko.

Uztura speciāliste Liene Sondore skaidro, ka vēdera uzpūšanās ir saistīta ar ēšanas paradumiem, piemēram, to, cik ātri tiek ieturēta maltīte. Viņa norāda, ka ir cilvēki, kuriem vēders pūšas no kāpostiem, pākšaugiem un skābētajiem produktiem, tomēr tas pārsvarā ir individuāli. Tāpat gāzes vēderā var veicināt liels cukura un tauku, kā arī olbaltumvielu daudzums. 

Speciāliste atklāj, ka cilvēki bieži sūdzas par diskomforta sajūtu vēderā tieši pēc pākšaugu lietošanas uzturā. Tie uzturā būtu jālieto regulāri, proti, vismaz reizi nedēļā, tomēr nereti veidojas situācija, ka cilvēks ilgstoši nelieto kādas produktu grupas, un tad, ieēdot, piemēram, pākšaugus, sākas vēdera uzpūšanās, jo gremošanas trakta fermenti "nesaprot" šādus produktus. Ja vēdera uzpūšanās ir regulāra, Sondore mudina apmeklēt gastroenterologu vai doties pie uztura speciālista.

Sondore akcentē, ka Ziemassvētkos nevajadzētu ēst pārāk daudz. Arī svētku laikā jāatceras par sabalansētu un veselīgu ēdienkarti, pamatēdienā iekļaujot gaļu vai zivi, piedevas un saknes, savukārt veģetāriešiem tas varētu būt tofu vai tempi ar piedevām.

"Benu Aptiekas" Veselības monitorings veikts sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Aptauja veikta 2019.gada oktobrī, aptaujājot 1005 Latvijas pastāvīgos iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.