Menu
 

Latvijā 2019. gadā palielinājies asinsdonoru skaits

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - Valsts asinsdonoru centrs Foto - Valsts asinsdonoru centrs

Pērn palielinājies asinsdonoru un asins ziedošanas reižu skaits, audzis pirmreizējo donoru un donoru vidējais vecums, taču samazinājies to donoru skaits, kuri asins ziedo pirmo reizi, liecina  Valsts asinsdonoru centra (VADC) dati.

2019.gadā Latvijā asinis ziedotas 53 814 reižu, kas ir par 1813 reizēm vairāk nekā 2018. gadā, sasniedzot augstāko asins ziedošanas reižu skaitu pēdējo astoņu gadu laikā. Tajā pašā laikā par aptuveni 3% palielinājies arī ārstniecības iestāžu pieprasījums pēc asins komponentiem, ko speciālisti skaidro ar pacientu vidējā vecuma palielināšanos un saslimšanu sarežģītības pieaugumu.

Asins ziedošanas reižu skaita palielinājumu būtiski ietekmē asins ziedošanas vietu pieejamība. VADC cenšas būt pēc iespējas tuvāk donoriem, organizējot regulārus izbraukumus uz biroju kompleksiem, reģionu pašvaldībām un kultūras centriem, pērnā gada laikā notikuši 643 izbraukumi. Šomēnes Pierīgā izbraukumi paredzēti 29.janvārī plkst.9-13 Siguldas slimnīcā un 30.janvārī plkst.10-13 Doles tautas namā Ķekavā.

Palielinājies unikālo asinsdonoru skaits – pērn Latvijā vismaz vienu reizi asinis ziedojuši 31 643 cilvēki, kas ir par 398 vairāk nekā gadu iepriekš. Diemžēl paaugstinās arī aktīvo donoru vidējais vecums, kas 2019. gadā  ir 37,2 gadi, savukārt 2018. gadā – 36,9 gadi. Tas liecina, ka donoru kustībā vēl nepietiekami aktīvi iesaistās jaunieši, jo pirmo reizi asinis donori dodas ziedot vidēji 30 gadu vecumā. Visaktīvākie donori ir vecuma posmā no 26 līdz 45 gadiem.

Latvijas kopējā donoru demogrāfijā vīriešu ir vairāk nekā puse jeb 53,4%, taču aktīvāk Latvijā vēl joprojām dodas ziedot sievietes – no kopējā asins ziedoto reižu skaita pērn sievietes kopā ziedojušas 28 008 (52%) reizes.

“Šim ziedošanas darbam nav izmērāma vērtība, jo tas glābj dzīvības. Tādēļ jāsaka milzīgs paldies ikvienam donoram un donoru kustības atbalstītājam. Saistībā ar populācijas novecošanu lielākajā daļā Eiropas valstu, donoru skaits gadu no gada samazinās, tādēļ mēs varam būt gandarīti, ka Latvijas iedzīvotāji ir tik atsaucīgi,” uzsver Valsts Asinsdonoru centra direktore Egita Pole. “Donoru kustība nav kampaņveidīga, donori ir nepieciešami katru dienu, jo nekad nezinām, cik smags pacients jau nākamajā mirklī būs jāglābj ar kāda vai pat vairāku donoru palīdzību, tādēļ ceram uz jūsu atsaucību arī 2020.gadā.”

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.