Menu
 

Piešķir papildu 2,6 miljonus eiro vajadzībām saistībā ar "Covid-19"

  • Autors:  LETA
Foto: pixabay.com Foto: pixabay.com

Valdība otrdien nolēma piešķirt Veselības ministrijai (VM) papildu 2,6 miljonus eiro dažādām vajadzībām, kas saistītas ar jauno koronavīrusu "Covid-19". No šīs summas 1,7 miljoni eiro piešķirti no programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem", bet pārējie – caur apropriāciju pārdali.

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) valdības sēdē atzina, visticamāk, ar vienu šādu piešķīrumu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem nepietiks un solīja vajadzības gadījumā nākt uz Ministru kabinetu ar pamatotu līdzekļu pieprasījumu. Turklāt viņa skaidroja, ka šis līdzekļu pieprasījums ir pie mērena scenārija. "Pie scenārija, kad prognozējam, ka tas neeksponējas nekontrolēti," viņa teica. 

Premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV) tikmēr uzsvēra, ka valdībai jāspēj dinamiski reaģēt. Viņš aicināja Veselības ministriju sekot līdzi aktuālajai situācijai, uzsverot, ka "labāk mums turēties soli priekšā, nekā skriet nopakaļ".

Papildu finansējumu paredzēts izmantot, lai segtu izdevumus, kas radušies, iegādājoties nepieciešamos individuālās aizsardzības līdzekļus, tai skaitā respiratorus, aizsargbrilles un ūdens necaurlaidīgus kombinzonus, ģimenes ārstiem, ārstniecības iestādēm, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam un Slimību profilakses un kontroles centram. 

Tāpat finanšu līdzekļi ir nepieciešami laboratoriskās diagnostikas, proti, reaģentu un laboratorisko iekārtu iegādei, kā arī mākslīgās plaušu ventilācijas iekārtu un neinvazīvās ventilācijas iekārtu iegādei. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam plānots iegādāties arī transportēšanas kapsulas infekciozu pacientu pārvadāšanai.

Piemēram, VM skaidro, ka Latvijas Infektoloģijas centra kapacitāte dod iespēju veikt 200 izmeklējumus dienā. Paaugstinot centra kapacitāti, būs iespējams veikt ap 550 izmeklējumiem diennaktī, ko būs iespējams realizēt, pārorganizējot darba procesus. Finansējums vajadzīgs arī medikamentu vīrusa infekcijas ārstēšanas nodrošināšanai. Vienlaikus Rīgas Austrumu klīniskajai universitātes slimnīcai ārstniecības pakalpojumu nodrošināšanai pacientiem ar "Covid-19" infekciju ir nepieciešams finansējums ekstrakorporālās membrānu oksigenācijas iekārtas iegādei. 

Papildu 116 088 eiro nepieciešami arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam jaunas brigādes izveidei. Ministre informēja, turpmāk divas dienesta brigādes nodrošinās paraugu ievākšanu un nodošanu Latvijas Infektoloģijas centram aizdomu par "Covid-19" gadījumos. Tādā veidā tiks nodrošināta labāka dienesta reaģētspēja, uzvēra Viņķele.

Tāpat no kopējā finansējuma 752 301 eiro tiks novirzīts arī Eiropas Savienības (ES) kopējā iepirkuma nodrošināšanai. Tajā Latvija plāno iepirkt, piemēram, 50 000 vienreizlietojamos cimdus, 30 000 respiratorus, 30 000 aizsargbrilles, 15 000 kombinezonus un citas preces. Viņķele skaidroja, ka ES kopējā iepirkuma piegādes sasniegs Latviju tikai aprīlī. Ministre uzsvēra, ka patlaban ir liela sāncensība par šo iepirkumu, jo šiem līdzekļiem ir liels pieprasījums visā pasaulē.

Kā ziņots, Latvijā pirmdien tika apstiprināta pirmā saslimšana ar "Covid-19". Sieviete, kas ir rīdziniece, sestdien, 29. februārī, ielidojusi no Minhenes, pirms tam ceļojot vīrusa skartajā Itālijas reģionā. Savukārt aizvadītajā nedēļā vīruss tika konstatēts Igaunijā, kā arī Lietuvā un Baltkrievijā. Igaunijā konstatētajā gadījumā saslimušais Irānas pilsonis uz Tallinu bija ceļojis caur Rīgu.

Latvijā no 28. februāra īpaši piesardzības pasākumi ir attiecināti uz personām, kuras ir atgriezušās no Itālijas Lombardijas, Veneto, Emīlijas–Romanjas, Pjemontas apgabala, Japānas, Singapūras, Dienvidkorejas, Irānas un Ķīnas. Personām, kuras ir atgriezušās no minētajām teritorijām un kurām 14 dienu laikā pēc atgriešanās ir parādījušies viegli saslimšanas simptomi – paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums –, ir jāzvana uz 113.

Pie personām ar vieglas elpceļu infekcijas pazīmēm vienas dienas laikā dosies ārstniecības persona, kura paņems analīžu materiālu laboratoriskai pārbaudei, bet pati persona paliks mājās. Ja personai būs smagas elpceļu infekcijas pazīmes, tostarp apgrūtināta elpošana, NMPD šo personu nogādās stacionārā. Par izmeklējumu rezultātiem laboratorija informēs pacientu un SPKC. Persona informāciju par izmeklējumu rezultātiem saņems 24 stundu laikā.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.