Menu
 

Valsts materiālajās rezervēs trūkst gan antibiotiku, gan vienreizlietojamo cimdu un citu aizsardzības līdzekļu

  • Autors:  LETA
Foto - pixabay.com Foto - pixabay.com

Valsts materiālajās rezervēs noteiktajām normām neatbilstošā daudzumā ir gan dažādi medikamenti, tostarp, antibiotikas, gan vienreizlietojamie cimdi, bahilas, roku un virsmu dezinfekcijas līdzekļi, operācijas maskas un citi līdzekļi, kuru iegādei pēc Veselības ministrijas (VM) rosinājuma valdība otrdien piešķīra 111 348 eiro, noskaidroja aģentūra LETA.

Saskaņā ar VM apkopoto informāciju, materiālajās rezervēs trūkst 26 800 vienreizlietojamo cimdu, 1900 respiratoru, 5000 operācijas masku, 1000 bahilu pāru, 500 aizsargbriļļu un 300 sejas masku ar aizsargekrānu. Tāpat krājumos trūkst 100 litru roku un virsmu dezinfekcijas līdzekļa un 50 litru instrumentu dezinfekcijas līdzekļa. Šo materiālu iegādei plānots tērēt aptuveni 13 716 eiro.

Valsts materiālajās rezervēs trūkst arī virkne medikamentu, piemēram, 40 000 doksiciklīna tablešu, 15 000 flakonu cefazolīna nātrija sāls veidā, kas ir pulveris injekciju šķīduma pagatavošanai, un 10 000 ampulu gentamicīna, kas ir šķīdums injekcijām.

Tāpat nepieciešami 7500 flakoni benzilpenicilīna nātrija sāls veidā, kas ir pulveris injekciju/infūziju šķīduma pagatavošanai, 6000 tablešu amoksicilīna/klavulānskābes un citu medikamentu.

Medikamentu iegādei plānots atvēlēt 97 631 eiro. Nepieciešamais finansējums aprēķināts, par pamatu ņemot patlaban spēkā esošo līgumu augstākās cenas.

Kā ziņots, lūdzot piešķirt līdzekļus valsts materiālo rezervju atjaunošanai, VM skaidroja, ka pretinfekcijas līdzekļu daudzums neatbilst spēkā esošajiem valsts materiālo rezervju normām. Šāda situācija izveidojusies, jo ilgstoši bijis nepietiekams finansējums valsts materiālo rezervju iegādēm un atjaunināšanai. 

Lūgta komentēt šo situāciju, Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) žurnālistiem otrdien norādīja, ka "veselības nozare kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas ir nepietiekami finansēta, bet, manuprāt, šis nav tas brīdis kad cilāt vēsturisko netaisnību". Politiķe skaidroja, ka "par to ir jārunā, bet mēs šobrīd ļoti strikti koncentrējamies uz to situāciju, kurā mēs atrodamies šobrīd, un plašākas diskusijas notiks budžeta kontekstā".

Valdība otrdien kopuma nolēma piešķirt VM papildu 2,6 miljonus eiro dažādām vajadzībām, kas saistītas ar jauno koronavīrusu "Covid-19". Ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis aģentūrai LETA pastāstīja, ka daļa summas no šīs naudas tiks novirzīta nepieciešamo medikamentu iegādei. Eksperts skaidro, ka šo zāļu vidū ir antibiotikas, tostarp arī doksiciklīns, oksacilīns, imipenēms un cilastatīns, kā arī amoksicilīns.

Pēc infektologa paustā, uz vīrusiem antibiotikas nedarbojas, bet vīrusu slimības mēdz komplicēties ar bakteriālām infekcijām, kuras ārstē ar antibiotikām. Attiecībā uz antibiotikām, sevišķi nozīmīgas tās būs tiem pacientiem, kas ārstē pneimonijas slimnīcā. Infektologs uzsvēra, ka ir būtiski, lai antibiotikas būtu pieejamas vajadzīgā daudzumā, jo pasaulē pastāv bažas par paaugstinātu pieprasījumu un ražošanas jaudām.

Arī Pasaules Veselības organizācijas (PVO) otrdien brīdinājusi, ka strauji izsīkst tādu aizsarglīdzekļu kā sejas masku un briļļu krājumi, ko izmanto veselības aprūpes sistēmā strādājošie. "Mēs esam satraukti, ka valstu spējas reaģēt apdraud personīgo aizsarglīdzekļu globālo piegāžu traucējumi, ko izraisījis pieaugošais pieprasījums, uzkrāšana un nepareiza izmantošanu," reportieriem Ženēvā pavēstīja PVO ģenerāldirektors Tedross Adhanoms Gebreiesuss, brīdinot, ka "piegādes strauji izsīkst".

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.