Menu
 

Piecas pazīmes, kas liecina par novājinātu imunitāti

  • Autors:  Natālija Gerula, imunoloģe; Agnese Ritene, “Mana Aptieka” farmaceite, Tukuma aptiekas vadītāja
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

“Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss” pētījums liecina, ka lielākā daļa (59 %) Latvijas iedzīvotāju savu veselību vērtē kā labu, tomēr katrs trešais (33 %) slimo vairākas reizes gadā. Kā norāda eksperti – tuvojoties gada vēsajai sezonai, slimošana kļūst arvien biežāka, kas signalizē , ka imūnsistēma ir novājināta. Vāja imunitāte var izraisīt virkni veselības problēmas, tāpēc svarīgi laicīgi pamanīt brīdinājuma signālus, ka laiks doties pie ārsta.

Cilvēka imūnsistēma ir ķermeņa aizsardzība sistēma, kas pastāvīgi cīnās ar slimību izraisošiem mikroorganismiem, kuri neizbēgami ir vidē, kurā atrodamies. Imunitāte ir organisma spēja identificēt un pretoties dažādām baktērijām, mikrobiem, toksīniem un citām vielām, kas izraisa slimības. Organisms ir gudrs, tas sajūt, ja tajā nokļuvušas nevēlamas vielas, un sūta sava veida aizsardzību – mikroķermenīšus un ārstējošas šūnas, kas palīdz iznīcināt un izvadīt no ķermeņa nevēlamās vielas. Tieši šī aizsardzība izpaužas paaugstinātā temperatūrā un citos saslimšanas simptomos.

Lai arī imūnsistēma ir sarežģīts mehānisms, svarīgi atcerēties, ka lielākais šķērslis stiprai imunitātei ir neveselīgs dzīvesveids – hronisks stress, nepietiekams miegs, neveselīgs uzturs, arī vitamīnu trūkums uzturā.

Bieža slimošana un aukstumpumpas

 Ja pieaugušam cilvēkam augšējo elpceļu slimības tiek novērotas atkārtoti vai vairāk nekā sešasreizes gadā, tas ir pirmais signāls, ka jādodas pie ārsta, jāveic asinsanalīzes vai citi izmeklējumi, lai noskaidrotu saslimšanas iemeslus. Nepieciešams pievērst uzmanību herpes infekcijai, jo biežas aukstumpumpas teju vienmēr liecina par novājinātu imunitāti. Līdzīgi ar saaukstēšanos – ir normāli, ja cilvēkam ir iesnas divas līdz trīs reizes gadā, taču, ja saaukstēšanās ir pastāvīga vai ieilgusi, jābūt uzmanīgiem, īpaši cilvēkiem ar hroniskām elpceļu slimībām, kas var izraisīt veselībai bīstamu slimības saasinājumu.

Ilgstoša slimošana

Par imūnsistēmas deficītu liecina arī pārāk gari slimošanas periodi. Ir gadījumi, kad ierastās ārstēšanās metodes nepalīdz, piemēram, organisms nereaģē uz antibiotiku kursu, klepus ārstēšana aizņem pat vairākas nedēļas, pēc slimošanas cilvēks ilgstoši jūtas noguris u.c.  Tas norāda, ka organismam ir grūtības atgūt līdzsvaru pēc slimošanas un nepieciešams krietni ilgāks laiks, lai pilnībā atjaunotos. Būtiski ir šo problēmu identificēt, pārvērtēt savus ikdienas ieradumus un savlaicīgi doties pie ārsta.

Nogurums un bezspēks

Ja regulāri jūtams nogurums, it īpaši no rīta, un pat vienkāršākie ikdienas darbi prasa piepūli, turklāt bezspēku nemazina veselīgs miega režīms, imūnsistēma signalizē, ka kaut kas nav kārtībā. Lai arī varētu būt vēl desmitiem citu iemeslu izteiktam nogurumam, imūnsistēmas problēmu gadījumā visbiežāk to papildinās arī citi neskaidri simptomi, piemēram, sāpošas locītavas, kuņģa darbības traucējumi, ēstgribas zudums un citi. Jebkurā no gadījumiem vai simptomu kombinācijām vēlams vērsties pie sava ģimenes ārsta.

Regulāras ādas problēmas

Āda ir pirmā barjera cīņā pret mikrobiem, tāpēc tas, kā tā jūtas un izskatās, var atspoguļot to, cik stipra vai vāja ir imunitāte. Niezoša, sausa vai apsārtusi āda bieži liecina par iekaisumu, ko vēlams laicīgi atpazīt un pēc ārsta norādījumiem ārstēt. Tā, piemēram, viens no biežāk sastopamajiem ādas iekaisumiem ekzēma, līdzīgi kā biežas herpes, var liecināt par imunitātes novājināšanos, jo ekzēmu baro viss, kas samazina arī imunitāti – vitamīnu trūkums, paaugstināts stress, kaitīgie ieradumi, neizgulēšanās un neveselīgs uzturs.

Caureja un citas vēdera problēmas

Šķidra vēdera izeja, kas ilgst vairāk par divām nedēļām, un bieži aizcietējumi ir vēl viena brīdinājuma zīme novājinātai imunitātei. Tas skaidrojams ar to, ka zarnu mikroflorai ir nozīmīgākā loma stiprai imūnsistēmai, jo tur esošās baktērijas veicina normālu organisma darbību. Zarnās dzīvojošie mikroorganismi palīdz cīnīties ar dažādām infekciju slimībām, nodrošina vitamīnu sintēzi un veicina antivielu rašanos. Lai atjaunotu normālu zarnu trakta darbību pēc tam, kad bijušas kuņģa problēmas, ieteicams vērsties pie ārsta, kas ieteiks ārstēšanas metodes labvēlīgas mikrofloras atjaunošanai.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.