Menu
 

Gaisā esošo putekļu un dūmu mākoņu dēļ LVĢMC aicina piesargāties iedzīvotājus ar elpceļu slimībām

  • Autors:  LETA
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Gaisā esošo putekļu un dūmu mākoņu dēļ iedzīvotājiem ar elpceļu slimībām nepieciešams būt piesardzīgiem, informēja atvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) sabiedrisko attiecību speciāliste Sanita Pelēķe.

Vērtējot cietās daļiņas PM10, 1.oktobrī Latvijas gaisa kvalitātes indekss ir novērtējams kā slikts un ikviens var izjust ietekmi uz veselību, tāpēc cilvēkiem, kuriem ir elpceļu problēmas, jābūt piesardzīgiem. Jutīgās grupas locekļiem, piemēram, bērniem ar astmu, pieaugušajiem ar sirds problēmām, jāierobežo pastaigas un lielāka fiziskā slodze ārā. Ikkatram, ja izjūt ka sāk sūrstēt kakls vai nāk klepus, jāierobežo fiziskās aktivitātes un pastaigas ārā, uzsvēra Pelēķe.

1.oktobrī, dominējot anticiklonam virs Krievijas rietumu daļas un ciklonam virs Centrāleiropas, ar brāzmainu dienvidaustrumu austrumu vēju Latviju no dienvidaustrumiem sasniedza putekļu/dūmu mākoņu zona, kas dienas laikā šķērsoja valsts teritoriju un arī vizuāli debesīs bija novērojama kā plānu mākoņu sega. Līdz ar to gaisā suspendēto cieto daļiņu PM10 diennakts rādītājs atsevišķās novērojumu stacijās bija paaugstināts, piemēram, Rucavā - 84 mikrogramus kubikmetrā (µg/m³), Liepāja - 65 µg/m³ un Rēzekne - 48 µg/m³.

Pelēķe skaidroja, ka rādītāju pasliktināšanās iemesls ir Ukrainas austrumos un Krievijas dienvidu daļā notiekošie ugunsgrēki, kā arī tuksnešainajos reģionos paceltās smilšu un putekļu daļiņas.

Diemžēl, Rīgas stacijās Brīvības ielā un Kronvalda bulvārī 1.oktobrī tika mainīti PM10 daļiņu filtri, tādēļ šīs dienas koncentrācijas Brīvības ielā - 186 µg/m³ - var izmantot tikai kā aptuvenu rādītāju, jo koncentrācija neietver pilnu 24 stundu laika periodu un trūkst informācija no pusnakts līdz pusdienlaikam, piebilda speciāliste.

Par normālu PM10 līmeni tiek pieņemts, kad diennakts vidējā koncentrācija 50 µg/m³ netiek pārsniegta 35 reizes gadā.

Arī šodien, 2.oktobrī, līdz ar valdošiem austrumu puses vējiem, Latviju no jauna sasniegs putekļu/dūmu mākoņu zonas no dienvidaustrumiem. Tuvākajās dienās sinoptiskā situācija būtiski nemainīsies un līdz nedēļas beigām Latvijā dominēs gaisa masu plūsma no austrumiem, dienvidaustrumiem, skaidroja Pelēķe. 

Ņemot vērā, ka Latvijas valsts stacijās cieto daļiņu PM10 daudzums tiek noteikts diennaktī, nevis stundā, dati par 2.oktobri būs zināmi 3.oktobrī, piebilda speciāliste.

LVĢMC vērš uzmanību, ka gaisa kvalitātes indeksa noteikšanā PM10 vērtība, atšķirībā no citām piesārņojošām vielām, tiek izmantota kā slīdošā 24 stundu vidējā vērtība.

Ja Latvijas gaisa telpā ienestais PM10 piesārņojums palielināsies un pēdējo 24 stundas vidējā koncentrācija pārsniegs 100 µg/m³, gaisa kvalitāte tiks novērtētā kā ļoti slikta.

Pēc Eiropas Komisijas Copernicus atmosfēras monitoringa servisa prognozēm PM10 piesārņojums Latvijas gaisa telpā sākot ar 3.oktobrī mazināsies - koncentrācija nepārsniegs 30 µg/m³, bet 4.oktobrī jau nepārsniegs 20 µg/m³.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.