Menu
 

Valdība apstiprina jauno epidemioloģisko regulējumu

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - Valsts kanceleja Foto - Valsts kanceleja

Lai nodrošinātu epidemioloģiski drošus pakalpojumus un drošu darba vietu, 28.septembrī Ministru kabinets apstiprināja rudens drošības pasākumus Covid-19 izplatības ierobežošanai, informē Veselības ministrijā.

No 11.oktobra iekštelpās pasākumi un pakalpojumi būs jāorganizē vismaz daļēji drošajā jeb “dzeltenajā” vidē (ja gan darbinieki, gan klienti ir vakcinēti pret Covid-19, pārslimojuši to vai var uzrādīt negatīvu Covid-19 testu). Daļa no pakalpojumu sniedzējiem jau līdz šim darbojās “dzeltenajā” vidē, bet tagad tā tiks attiecināta uz visām jomām, piemēram, ēdināšanu, kultūras un izklaides pasākumiem, izstādēm, izmitināšanu, skaistumkopšanas un labsajūtas pakalpojumiem, muzejiem, bibliotēkām, sporta un amatieru aktivitātēm, izglītības pakalpojumiem u.c. Arī darba vietās klātienes darbs, cik iespējams, būs jāorganizē daļēji drošajā vidē, skaidro ministrijā.

Nedrošajā jeb “sarkanajā” vidē (nav iespējams noskaidrot personas statusu) tiks sniegti tikai pamata pakalpojumi, piemēram, sabiedriskais transports, pasta pakalpojumi, reliģiskās norises, kā arī pamata tiesības – privāta pulcēšanās, dalība miermīlīgos piketos u.c. Nedrošajā vidē būs pieejami pakalpojumi ārtelpās un individuālie, kurus sniedz vakcinēts vai pārslimojis pakalpojumu sniedzējs.

Paplašinot pakalpojumu saņemšanas iespējas ģimenēm ar bērniem, noteikts, ka bez Covid-19 sertifikāta pakalpojumus drošajā jeb “zaļajā” vidē varēs saņemt arī ģimenes ar bērniem līdz 12 gadu vecumam, nodrošinot pamata drošības prasības, norāda ministrijas pārstāvji. Savukārt bērni no 12 gadu vecuma drošajā jeb “zaļajā” vidē, kā arī daļēji drošajā jeb “dzeltenajā” vidē varēs uzrādīt gan testēšanas sertifikātu, gan laboratorijas izziņu par pēdējo 72 stundu laikā veiktu negatīvu skolas skrīninga testu.

Ņemot vērā, ka liela daļa pakalpojumu būs pieejami ar testiem un tos vajadzēs arī darbiniekiem, atvieglota ātro antigēnu testu veikšana – tos veikt varēs ne tikai laboratorijas, bet arī visas ārstniecības personas, un uzreiz izsniegt sertifikātus, vēsta ministrijā.

Noteikumi paredz vakcinācijas pienākumu veselības, sociālajā aprūpē un izglītības jomā nodarbinātajiem. Papildus tam arī darba devējs var noteikt darbiniekam vakcinācijas pienākumu pēc rūpīga risku izvērtējuma un pamatojuma, ja darbinieks: ir tiešā, tuvā saskarē ar klientiem vai lielu skaitu cilvēku; ir ilgstoši tuvā saskarē ar citiem darbiniekiem (piemēram, ražošanas cehs rūpnīcā); veic kritiski svarīgus pienākumus uzņēmuma, iestādes darbības nepārtrauktībai.

Pārejas periodā no 11.oktobra līdz 15.novembrim tiem veselības, sociālās aprūpes un izglītības iestāžu darbiniekiem, kas būs uzsākuši vakcināciju, tests darba vajadzībām tiks apmaksāts no valsts budžeta. Pārējās nodarbinātības jomās darbinieki veic testus paši par saviem līdzekļiem vai vienojas ar darba devēju par citu risinājumu, skaidro ministrijā.

Papildus ir dotas lielākas iespējas darba devējiem lemt par darba vides drošību, vērtējot Covid-19 izplatīšanās riskus katrā konkrētā uzņēmumā un ieviest mērķtiecīgus pasākumus. Tai skaitā ir paredzēta iespēja darba devējam, vērtējot riskus savā uzņēmumā, paredzēt darbus, kuros ir nepieciešams vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, kā arī nosūtīt darbinieku veikt Covid-19 testu, ja darba devējam ir aizdomas, ka darbinieks varētu radīt risku citiem darbiniekiem vai pakalpojuma saņēmējiem.

Līdz ar epidemioloģisko drošības pasākumu noteikšanu jaunā Ministru kabineta noteikumu redakcijā tie ir vienkāršoti – visi pakalpojumi un pasākumi iekštelpās “dzeltenajā” vidē notiek pēc vienotiem nosacījumiem. Vienkāršotas arī citas prasības un noteikumi padarīti lasāmāki. Kopējās prasības – distances, maskas, vēdināšana, roku higiēna – attiecas uz visiem pakalpojumu sniedzējiem, kā arī atsevišķām jomām noteikti specifiskie nosacījumi, atzīmē ministrijā.

 

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.