Menu
 

No trešdienas sāks balstvakcināciju pret Covid-19 iedzīvotājiem virs 65 gadu vecuma

  • Autors:  LETA
Foto - Veselības ministrija Foto - Veselības ministrija

No 6.oktobtra sāks balstvakcināciju pret Covid-19 iedzīvotājiem virs 65 gadu vecuma, otrdien valdības sēdē paziņoja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Viņš skaidroja, ka vakcinācija pret Covid-19 ar papildu devu tiek rekomendēta personām, kas vecākas par 65 gadiem, pieaugušajiem sociālās aprūpes centru un pansionātu klientiem. Balstvakcināciju varēs veikt tad, kad būs pagājuši seši mēneši pēc vakcīnas otrās devas saņemšanas.

Savukārt veselības aprūpes sistēmas darbinieku vai citu profesionālo grupu vakcinācijai pret Covid-19 ar papildu devu zinātnisku un epidemioloģiski pamatotu datu pašlaik nav un kopumā tā netiek rekomendēta, jo saslimstība kādās noteiktās profesionālajās grupās pilnībā vakcinētiem cilvēkiem neatšķiras no saslimstības pilnībā vakcinētiem kopējā populācijā.

Savukārt aprūpes sistēmā var tikt pieļauta papildu devas saņemšana tiem darbiniekiem, kam ir ilgstoša saskarsme gan ar Covid-19 pacientiem, gan nevakcinētiem pret Covid-19 pacientiem un līdz ar to augsts profesionālais un lokālā uzliesmojuma risks.

Ministrs skaidroja, ka vakcinācija pret Covid-19 ar papildu devu nav nepieciešama, izņemot cilvēkus ar būtiski novājinātu imūno sistēmu, tiem, kuriem pirms vakcinācijas uzsākšanas bijis pozitīvs SARS CoV-2 PCR tests un tad saņemtas divas devas, kā arī tiem, kuriem pēc divu devu saņemšanas ir bijis pozitīvs SARS CoV-2 PCR tests, un tiem, kuriem starp abām vakcīnu devām bijis pozitīvs SARS CoV-2 PCR tests. Papildu vakcīnas deva nav nepieciešama arī tiem, kuriem pirms vai pēc vakcinācijas ar "Johnson & Johnson" (J&J) meitasuzņēmuma ražoto vakcīnu bijis pozitīvs SARS CoV-2 PCR tests.

Pieteikties balstvakcinācijai pret Covid-19 seniori varēs vietnē "manavakcina.lv" vai pa tālruni 8989, pie ģimenes ārsta vai ārstniecības iestādē. Savukārt veselības aprūpes sistēmā strādājošajiem vakcinācijai ar papildu devu prioritāri rekomendē veikt vakcināciju ārstniecības iestādē, kurā persona ir nodarbināta, taču to var darīt arī vietnē "manavakcina.lv" vai pa tālruni 8989, pie ģimenes ārsta vai ārstniecības iestādē. Sociālās aprūpes centros tiks rīkota izbraukuma vakcinācija, lai saņemtu gan papildu devu pret Covid-19, gan arī poti pret gripu, lai izvairītos no divu infekcijas slimību izplatības sociālās aprūpes centros.

Kā aģentūra LETA informēja Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļas pārstāve Inga Vasiļjeva, 6.oktobrī plkst.11.00 attālināti platformā "Zoom" notiks preses konference, kurā informēs par balstvakcīnas jeb trešās devas saņemšanas sākšanu vairākām iedzīvotāju grupām - iedzīvotājiem vecumā no 65 gadiem, veselības aprūpes nozares darbiniekiem un pieaugušo sociālo aprūpes centru un pansionātu klientiem.

Preses konferencē piedalīsies Imunizācijas valsts padomes (IVP) priekšsēdētāja, profesore Dace Zavadska, Nacionālā veselības dienesta (NVD) Vakcinācijas projekta nodaļas vadītāja Eva Juhņēviča un Labklājības ministrijas sociālo pakalpojumu departamenta direktors Aldis Dūdiņš.

Kā vēstīts, Imunizācijas valsts padomes (IVP) sēdē nolemts rekomendēt balstvakcinācijas devu personām, kas vecākas par 65 gadiem, kā arī sociālās aprūpes centru iemītniekiem.

IVP sēdē tika secināts, ka vakcinācija ar papildu devu ieteicama ne agrāk kā sešus mēnešus pēc otrās devas saņemšanas vai vēlāk. Sēdē esot precizēts, ka gadījumā, ja pirmā un otrā deva saņemta ar "Pfizer"/"BioNTech", tad arī trešā deva rekomendējama ar šī ražotāja vakcīnu. Savukārt ja pirmā un otrā deva saņemta ar "AstraZeneca", tad trešā deva rekomendējama ar "Pfizer"/"BioNTech", bet nepieciešamības gadījumā trešo devu var veikt arī ar "AstraZeneca".

Šī rekomendācija pašlaik neesot attiecināma uz primāro vakcināciju pret Covid-19 saņēmušiem ar ražotāja "Moderna" vakcīnu, jo pagaidām trūkstot zinātniska pamatojuma, pēc cik ilga laika būtu nepieciešama "Moderna" trešā deva. IVP ieskatā, patlaban pieejamie zinātniskie pierādījumi liecina, ka primārajā vakcinācijā ar šo vakcīnu aizsardzība saglabājas vismaz astoņus mēnešus.

"Imunizācijas valsts padomes piektdien notikušajā sēdē lēmām par atsevišķām sabiedrības un profesionālajām grupām, kam nepieciešams saņemt balstvakcināciju pret Covid-19. Uzsveram, ka šīs ir pagaidu rekomendācijas, kas balstītas uz pašreizējo Latvijas epidemioloģisko situāciju," skaidro IVP vadītāja Dace Zavadska.

Eksperte arī uzsver, ka IVP nepārtraukti seko līdzi jaunākajai pieejamajai zinātniskajai informācijai un rekomendācijām no starptautiskajām veselības organizācijām un zāļu regulatoriem un, tiklīdz būs zinātniski pamatoti argumenti, sniegs viedokli par nepieciešamību vakcinēt ar papildu devu vēl kādu no sabiedrības grupām.

Tāpat IVP lēma, ka balstvakcinācija ir rekomendēta sociālās aprūpes centru un pansionātu iemītniekiem neatkarīgi no pacienta vecuma. Vakcinācija ar papildu devu ieteicama ne agrāk kā sešus mēnešus pēc otrās devas saņemšanas vai vēlāk.

Vienlaikus IVP locekļi akcentē, ka arī pansionātos prioritāte ir primārā vakcinācija. "Lēmuma pieņemšana par kādas grupas vakcināciju ar papildu devu ir tikai sākums. Svarīgi, ka tas arī realizētos praksē. Jāsaprot, ka tas nebūs tik vienkārši, jo senioru vakcinācija līdz šim ir noritējusi samērā lēni. Paralēli aktīvi jānodrošina primārā vakcinācija, kuras ietekme uz sabiedrības veselību ir daudz augstāka," uzskata profesors, IVP loceklis Uga Dumpis.

Sēdē arī nolemts, ka balstvakcinācija nav nepieciešama (izņemot cilvēkus ar būtiski novājinātu imūno sistēmu) tiem, kam pirms vakcinācijas sākšanas bijis pozitīvs SARS CoV-2 polimerāzes ķēdes reakcijas (PĶR) tests, kā arī tiem, kam pēc divu devu saņemšanas ir bijis pozitīvs SARS CoV-2 PCR tests. Tāpat šajā kategorijā ietilpst tie, kam starp abām vakcīnu devām bijis pozitīvs SARS CoV-2 PCR tests, kā arī tie, kam pirms vai pēc vakcinācijas ar "Johnson & Johnson" vakcīnu pret Covid-19 bijis pozitīvs SARS CoV-2 PCR tests.

IVP norāda, ka veselības aprūpes sistēmas darbinieku vai citu profesionālo grupu balstvakcinācijai zinātnisku un epidemioloģisku pamatotu datu pašlaik nav un kopumā tā netiek rekomendēta, jo saslimstība kādās noteiktās profesionālajās grupās pilnībā vakcinētiem cilvēkiem neatšķiras no saslimstības pilnībā vakcinētiem cilvēkiem kopējā populācijā.

Tomēr netiekot izslēgts, ka veselības aprūpes sistēmā var tikt pieļauta balstvakcinācijas devas saņemšana tiem darbiniekiem, kam ir ilgstoša saskarsme gan ar Covid-19 pacientiem, gan pacientiem, kas nav vakcinēti pret Covid-19, un līdz ar to ir augsts profesionālā un lokālā uzliesmojuma risks. Ņemot vērā, ka ārstniecības personas bija tā sabiedrības grupa, kurus vakcinēja kā pirmos, un ka noteiktas veselības aprūpes personas var tikt pakļautas ilgstošai ekspozīcijai ar SARS CoV-2 vīrusu, pastāv lielāka iespējamība inficēties, kā rezultātā vienlaikus liels skaits veselības aprūpes personu nespēs veikt savus profesionālos pienākumus, skaidro IVP.

IVP sēdē esot uzsvērts, ka balstvakcinācija nedrīkst būt obligāta, tostarp lai saņemtu digitālo sertifikātu. Personas ar saņemtu divu devu shēmu vai vienas devas shēmu ar Eiropas Zāļu aģentūrā reģistrētām vakcīnām tāpat tiek uzskatītas kā pilnībā vakcinētas, un tām piešķirams vai saglabājams digitālais Covid-19 sertifikāts. IVP redzējumā, būtiskāk par balstvakcināciju visai sabiedrībai ir paplašināt vakcinācijas aptveri ar pirmo un otro devu, īpaši augsta riska grupās - šādi tika lemts arī šajā IVP sēdē.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.