Menu
 

Pavļuts aicina nekavējoties noteikt valstī stingru "lokdaunu"

  • Autors:  LETA
Foto - Valsts kanceleja Foto - Valsts kanceleja

Veselības ministrs Daniels Pavļuts pirmdien sasauktajā Krīzes vadības padomē rosinās noteikt valstī stingrus drošības pasākumus, kas nekavējoties samazina kontaktu skaitu sabiedrībā par vismaz 40%, informēja ministra padomniece Lāsma Bindere.

Saskaņā ar analīzi, ko aizvadītajās dienās veica Veselības ministrija un speciālisti, kontaktu skaits sabiedrībā ir samazinājies tikai par 5-10%. Infekcija izplatās nekontrolēti, slimnīcās ir jau vairāk nekā 1100 Covid-19 pacientu. Zinātnieku modelētās prognozes liecina, ka pie nemainīgas attīstības slimnīcu pārslodze, plānveida pakalpojumu apturēšana ilgs 3 mēnešus, kuru laikā Covid-19 prasīs tūkstošiem cilvēku veselību un dzīvību.

Veselības ministrs rosinās ieviest drošības pasākumu kopumu ārkārtējās situācijas ietvaros, pamatojoties uz tā dēvēto “D+ konceptu”, kas pēc ministrijas iniciatīvas tika izstrādāts Krīzes vadības padomes sekretariātā jau šā gada martā Alfa vīrusa uzliesmojuma gadījumam.

“Sabiedrībai ir jāsakopo visi spēki un uz brīdi jāapstājas, lai apstādinātu vīrusu. Šobrīd vairāk nekā jebkad agrāk ir būtiski vairot savstarpējo solidaritāti, atbildību un pasargāt mūsu medicīnas sistēmu no sabrukšanas un sabiedrību no novēršamām nāvēm. Esam kraujas malā – aicinu cilvēkus uz izpratni un mobilizāciju vienotai rīcībai. Zinu, ka mēs to spējam,” paziņojumā citēts veselības ministrs.

Pasākumi, kuri var samazināt kontaktu skaitu sabiedrībā, pēc D.Pavļuta domām, ir sekojoši:
- nenotiek nekādi sporta, izklaides, kultūras (kino, teātri, koncerti), amatieru, ēdināšanas, labsajūtas, pulcēšanās, reliģiskie un citi pasākumi klātienē;
- klātienē darbs notiek tikai ražošanā, būvniecībā, kritiskajā infrastruktūrā un sabiedrības funkciju nepārtrauktībai;
- pēc skolēnu brīvlaika vēl 3 nedēļas notiek attālinātās mācības, nenotiek nekādi interešu izglītības un ārpusskolas pasākumi klātienē, turpina darboties pirmsskolas izglītības iestādes bērniem, kuru vecākiem ir pienākums strādāt klātienē;
- iekštelpās un ārtelpās pulcējas ne vairāk kā 10 personas no 2 mājsaimniecībām;
- sabiedriskajā transportā - ja paredzamais aizpildījums ir virs 50%, obligāti jābūt atvērtiem logiem, netiek piemērotas braukšanas maksas atlaides, jālieto FFP2 maskas, pasākumu ievērošana stingri jāuzrauga;
- visās darba vietās visiem darbiniekiem jāveic ikdienas veselības pārbaude un trīsreiz nedēļā - ātrie antigēnu testi;
- līdz 6 stundām saīsināta darba diena klātienē un no 19:00 līdz 6:00  - mājsēde;
- pastiprināta pārkāpumu kontrole privātpersonām un palielināti sodi juridiskajām personām;
- ierobežota nebūtiskā ieceļošana.

Līdz ar kontaktu ierobežošanu absolūti nepieciešama:
- strauja vakcinācijas gaita, palielinot kapacitāti un līdzestību, jo īpaši riska grupās, kur smagas saslimšanas un nāves riski vislielākie;
- slimnīcu kapacitātes īstermiņa palielināšana (t.sk. pagaidu hospitālis);
- ārstniecības personāla un resursu mobilizācija (t.sk., privāto iesaistīšana);
- maksimāla testēšana, t.sk. vakcinēto skrīnings.

“Katra diena ir no svara. Pēc trīs līdz četru nedēļu stingrajiem pasākumiem sabiedrība, sākot ar vakcinētajiem, varēs atgriezties līdzšinējā režīmā un divu mēnešu laikā – pie normālas dzīves,” saka veselības ministrs.

Latvija ir pirmajā vietā pasaulē saslimstības ar Covid-19 tempā. Veselības ministrija brīdina: pie esošās saslimstības izplatīšanās ātruma, oktobra beigās  prognozējami 4000 jaunatklāti Covid-19 pacienti un 275 jauni stacionēšanas gadījumi dienā. Šādā situācijā nebūs iespējams nodrošināt nepieciešamo ārstniecību visiem un būtiski pieaugs no Covid-19 mirušo cilvēku skaits.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.