Menu
 

Jāvakcinējas, lai saglabātu darbu. Vakcinācija Pierīgā Apriņķis.lv

  • Autors:  Imants Vīksne
Foto - LETA Foto - LETA

Tikai divas nedēļas atlikušas līdz 15. novembrim, kad no darba tiks izmesti nepotētie un/vai kovidu neizslimojušie valsts un pašvaldību institūciju darbinieki. Šobrīd iegūstams tikai aptuvens priekšstats par to, cik strādājošo skars šis valdības izdomātais sods sabiedrības kopīga labuma vārdā, bet arī Pierīgas pašvaldībās pašlaik ir daudz nevakcinēto.

Lielākā daļa valsts pārvaldes un pašvaldību darbinieku ir vakcinējušies, tādējādi rūpējoties gan par savu, gan visas sabiedrības veselību. Arī nevakcinēto argumentācijā figurē tas pats arguments – rūpes par veselību. Taču publiski pie Saeimas protestēt pret pienākumu vakcinēties līdz šim uzdrošinājušies vien iekšlietu sistēmas darbinieki – daži ugunsdzēsēji –, un viņu vidū vakcinācijas aptvere patiešām ir viszemākā. Aptuveni 70 procentu.

Pārējo profesiju pārstāvji klusē, bet laika lēmuma pieņemšanai viņiem atliek arvien mazāk, jo savu lēmumu ir pieņēmusi valdība. Runa ir par Ministru kabineta 9. oktobrī pieņemto rīkojumu Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”. Tā 5.3. punkts noteic: “Valsts un pašvaldību institūciju (tai skaitā kapitālsabiedrību) darbinieki un amatpersonas no 2021. gada 15. novembra savus darba pienākumus var veikt tikai tad, ja viņiem ir vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts.” Tātad vairs nekādas testēšanās, nekādas attālinātās strādāšanas.

Obligātums jānosaka juridiski korekti

Ir juristi, kas uzskata valdības rīkojumu par sliktu un, iespējams, pretlikumīgu, jo Darba likums neparedz obligātu vakcināciju. Arī Tiesībsarga birojs analizējis pandēmijas sprādzienā faktiski neizbēgamo pienākumu vakcinēties un nācis pie šāda slēdziena: “Obligāta vakcinācija pret Covid-19 šobrīd būtu atbilde uz neatliekamo sociālo vajadzību aizsargāt indivīdu un sabiedrības veselību pret Covid-19 plašo izplatību un samazināt saslimstības līmeni. Ja brīvprātīgas vakcinācijas politika nav pietiekama, lai sasniegtu un saglabātu pūļa imunitāti, ir pamats ieviest obligātas vakcinācijas politiku, lai panāktu atbilstošu aizsardzības līmeni.”

Protams, šādam pienākumam jābūt juridiski korekti noformētam, jo pretējā gadījumā valdība riskē saņemt lērumu prasību tiesās par atjaunošanu darbā, un tiesas varētu būt pat ļoti vēlīgas pret prasītājiem, jo arī tiesnešu vidū un kopumā tieslietu resorā nevakcinēto darbinieku ir visai daudz. Mēnesi pirms izšķirošā 15. novembra – 437 darbinieki. Tā liecina Nacionālā veselības dienesta un Valsts kancelejas organizētā aptauja. Salīdzinājumam Iekšlietu ministrijas resorā, kur dažādu dienestu un darbinieku ir vairāk, aplēstais nevakcinēto skaits ir 2927. Daudz arī Veselības ministrijas resorā, kam teorētiski jārūpējas par sabiedrības vakcināciju, – 1144.

Patiesā situācija – reiz trīs

Jāuzsver, ka skaitļi katru dienu mainās. Daļa darbinieku maina viedokli, ietekmējoties no tuviniekiem, darbabiedriem un publiskajām antivakceru kaunināšanas kampaņām. Daļu ietekmē tiešās priekšniecības draudi un valdības šantāža. Vēl kādu iebiedē statistika, jo nu jau katru dienu cilvēki no kovida mirst ne vairs mikroautobusa, bet parasta autobusa ietilpībā.

Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļā skaidro, ka iegūstamā statistika ir tikai aptuvena, jo ne visi valsts un pašvaldību darbinieki apzinīgi aizpildījuši anketas. Tāpēc iegūtie skaitļi tiek koriģēti uz augšu, modelējot reāli iespējamo situāciju – nepieciešamo vakcīnu un saslimušo cilvēku skaitu. Un jāatzīst, ka šī korekcija ir visai iespaidīga – aptuveni trīs reizes.

Paliks desmit procentu antivakcīnistu

“Rīgas Apriņķa Avīze” uzrunāja Pierīgas pašvaldības, lūdzot datus par vakcinācijas līmeni tajās. Dažas atbildēja pēc jēgas un būtības, dažām trūkst datu, dažas pat formāli neatrakstījās. Liekot kopā saņemto informāciju ar Vakcinācijas biroja sniegto statistiku, jāpieņem, ka vismaz desmit procenti darbinieku 15. novembrī nebūs ieguvuši spēkā esošu sertifikātu. Jo negrib, baidās vai nevar.

Šobrīd jau vispārzināma ir sakarība, ka, jo vairāk krievu iestādē strādā, jo lielāks ir nevakcinēto skaits. Un tieši krievi arī šobrīd visvairāk slimo, tādējādi maksājot par savu augstprātību līdzšinējā vakcinācijas procesa posmā. Brāķējot Eiropā ražotas vakcīnas un pieprasot Krievijas Federācijā izstrādāto vakcīnu “Sputnik”. Bet nekāda sputņika Latvijā nebūs, un cita ceļa kā vakcinācija vai izslimošana sertifikāta iegūšanai nav.

Turklāt pavisam ticama ir iespēja, ka arī izslimošana pēc kāda laika vairs netiks uzskatīta par pamatojumu sertifikāta izsniegšanai, tātad arī darba saglabāšanai. Tas to dažu korumpēto mediķu un reģistru darbinieku dēļ, kuri tirgoja viltus sertifikātus, un dažu lauku skolotāju dēļ, kas ar publiska sludinājuma starpniecību iegādājās aplipināšanu ar sērgu. Skolotājas tagad slimo, bet skolu direktori, iestāžu, institūciju un resoru priekšnieki kampaņo vakcinācijas atbalstam.

Ministrs pierunā deputātus

Pierunāt pašvaldību darbiniekus, tajā skaitā pašvaldību deputātus, cenšas nozares ministrs Artūrs Toms Plešs. Kā informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā, visu pašvaldību deputātiem nosūtīta vēstule ar stingru aicinājumu vakcinēties. Ministrs arī pateicies tiem valsts un pašvaldību darbiniekiem un amatpersonām, to skaitā deputātiem, kas jau izdarījuši izvēli par labu vakcinācijai. Informācija par vakcinēto deputātu skaitu ministrijā būšot apkopota šīs nedēļas laikā.

Savukārt informācijas par vakcinēto, izslimojušo un nevakcinēto darbinieku skaitu Latvijas pašvaldībās ministrijai nav un nebūs. Nav arī universālu ieteikumu, kā pašvaldībām risināt darbaspēka krīzi, ja 15. novembrī tāda iestāsies. Un arī Latvijas Pašvaldību savienība nav mēģinājusi apkopot šo informāciju un piedāvāt kādus universālus risinājumus. Tātad katrai pašvaldībai ar nevakcinēto darbinieku problēmu jātiek galā pašai.

Vakcinācija Pierīgā

“Rīgas Apriņķa Avīze” Pierīgas pašvaldību administrācijām uzdeva divus jautājumus:
1.Kāds šobrīd ir vakcinēto, izslimojušo, nevakcinēto darbinieku skaits jūsu pašvaldībā?
2.Cik darbinieku 15. novembrī tiks atstādināti no darba pienākumu pildīšanas?

Lūk, saņemtās atbildes!

Jūrmala
14.oktobrī Jūrmalas valstspilsētas pašvaldībā, tās iestādēs un kapitālsabiedrībās sadarbspējīga Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta nebija aptuveni 10% darbinieku. Šobrīd nav iespējams pateikt, cik darbinieku, iespējams, tiks atstādināti no darba pienākumu veikšanas, jo darbinieki turpina veikt vakcināciju, kā arī ir gadījumi, kad darbinieki ir saslimuši.

Ādaži
Kopējais darbinieku skaits pašvaldībā: Ādažu pagastā – 650, Carnikavas pagastā – 368, kopā 1018.
Nav vakcinēts 101 darbinieks. Varētu tikt atstādināti 24 darbinieki, kas šobrīd pauduši kategorisku nevēlēšanos vakcinēties, pārējie ir uzsākuši vakcinācijas kursu.

Ķekava
Ķekavas novada pašvaldībā šobrīd ir līdz 10% darbinieku, kas līdz šim nav vakcinēti. Taču šī situācija katru dienu tiek monitorēta, un rezultāti liecina, ka nevakcinēto darbinieku īpatsvars katru dienu sarūk, cilvēkiem uzsākot vakcinācijas procesu. Visaugstākais vakcinēto darbinieku skaits ir izglītības, sporta un kultūras iestādēs, kā arī pašvaldības centrālajā administrācijā. Attiecībā uz otro jautājumu – šādas informācijas pašvaldībai nav, jo katrs gadījums individuāli tiks izvērtēts un tam tiks piemērots atbilstošākais risinājums.

Saulkrasti
Kopā darbinieki (provizoriski) – 526.
Vakcinēti – 402.
Nevakcinēti – 50.
Uzsākuši vakcināciju – 63
Izslimojuši – 11.
Lielākā daļa nevakcinēto Saulkrastu novada pašvaldības darbinieku ir izteikuši vēlmi vakcinēties un ir uzsākuši vakcinācijas procesu.

Olaine
Vakcinēti – 108 darbinieki.
Izslimojuši – 4.
Nevakcinēti (nav uzsākuši) – 4.
Piezīme: šajā skaitā ir ne tikai administrācijas darbinieki, bet arī, piemēram, deputāti un policisti. Šobrīd nav iespējams korekti atbildēt, cik darbinieku tiks atstādināti 15. novembrī.

#SIF_MAF2021

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.