Menu
 

Aptauja: 72% Latvijas iedzīvotāju domā, ka līdz gada beigām gaidāms jauns Covid-19 uzliesmojums

  • Autors:  LETA
Fotto - pixabay.com Fotto - pixabay.com

72% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju sliecas domāt, ka līdz šī gada beigām Latvijā ir gaidāms jauns Covid-19 pandēmijas uzliesmojums, secināts "Benu aptieka" "Stresa termometra" aptaujā.

Aptaujas dati liecina, ka vien 13% aptaujāto pauž pretēju nostāju, prognozējot, ka jauns Covid-19 uzliesmojums šogad nav gaidāms (nē - 4%, drīzāk nē - 9%), bet vēl 15% konkrētu viedokli paust nevarēja.

Salīdzinot ar jūliju, augustā iedzīvotāji nedaudz biežāk sliecas domāt, ka līdz gada beigām ir sagaidāms jauns Covid-19 uzplaiksnījums - jūlijā šādu viedokli pauda 68% respondentu (jā - 23%, drīzāk jā - 45%). Savukārt 15% atbildēja, ka šogad jauns Covid-19 uzplaiksnījums nav gaidāms (nē - 8%, drīzāk nē - 7%), bet vēl 17% konkrētu viedokli sniegt nevarēja.

Analizējot iegūtos datus pēc respondentu dzimuma, būtiskas atšķirības aptaujas rezultātos neparādās. Gan sieviešu, gan vīriešu vidū 73% respondentu sliecas domāt, ka līdz gada beigām ir sagaidāms jauns Covid-19 uzplaiksnījums. Tikmēr pretēju viedokli pauda 12% sieviešu un tikpat vīriešu, bet konkrētu viedokli sniegt nevarēja 15% sieviešu un 16% vīriešu.

Pēc ģimenē lietotās sarunvalodas secināms, ka latvieši biežāk norādījuši, ka līdz gada beigām sagaida jaunu Covid-19 uzliesmojumu - viņu vidū šādu viedokli pauda 76% (jā - 27%, drīzāk jā - 49%), kamēr krievvalodīgajiem šis rādītājs bija 60% (jā - 21%, drīzāk jā - 39%).

Pretējās domās bija 10% latviešu (nē - 2%, drīzāk nē - 8%) un 18% krievvalodīgo (nē - 4%, drīzāk nē - 14%), bet vēl 14% latviešu un 22% krievvalodīgo konkrētu viedokli sniegt nevarēja.

Vērtējot datus pēc izglītības līmeņa, iedzīvotāji ar iegūtu augstāko izglītību biežāk norādījuši, ka līdz gada beigām sagaida jaunu Covid-19 uzplaiksnījumu. Šādu viedokli pauda 78% aptaujāto (jā - 27%, drīzāk jā - 51%), kamēr respondentu vidū ar iegūtu vidējo izglītību šis rādītājs ir 65% (jā - 32%, drīzāk jā - 33%).

Attiecīgi pretēju viedokli pauda 11% respondentu ar iegūtu augstāko izglītību un 10% vidējo izglītību ieguvušo respondentu, bet vēl 1 1% aptaujāto ar iegūtu augstāko izglītību un 25% vidējo izglītību ieguvušo respondentu konkrētu viedokli sniegt nevarēja.

"Benu aptieka" aicina ievērot Veselības ministrijas un Slimību profilakses un kontroles centra ieteiktos Covid-19 profilaktiskos pasākumus. Proti, izvairīties no kontakta ar citiem cilvēkiem un nedoties uz sabiedriskām vietām pat ar mazākajiem elpceļu saslimšanas simptomiem, piemēram, kakla sāpēm, nelielu klepu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru vai citām Covid-19 pazīmēm.

Tāpat iedzīvotāji aicināti censties ievērot divu metru distanci, atrodoties publiskajās vietās, izvairīties no pārpildītām vietām, kur nevar atrasties divu metru attālumā no citiem, kā arī izvērtēt nepieciešamību ceļot, riskus ceļojuma laikā un iespējas tos mazināt.

Tikpat būtiski ir ievērot roku higiēnu, regulāri mazgājot un dezinficējot rokas, nepieskarties ar netīrām rokām sejai, vairākas reizes dienā vēdināt telpas, tostarp iespēju robežās arī sabiedriska transporta salonā.

Savukārt vietās, kur nav iespējams ievērot drošu distanci, sejas masku vai respiratoru FFP2 lietošana ir svarīgs piesardzības pasākums, kas īpaši ieteicams cilvēkiem ar hroniskām slimībām, pazeminātu imunitāti. Lietojot sejas masku, ir svarīgi to darīt pareizi - cieši nosedzot degunu un muti.

Aptauja veikta sadarbībā ar interneta pētījumu kompāniju "Gemius", aptaujājot 1518 respondentus.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.