Menu
 

Pētījums: Latvijā apmēram 1800 cilvēku ar HIV par savu saslimšanu nezina

  • Autors:  LETA
Pētījums: Latvijā apmēram 1800 cilvēku ar HIV par savu saslimšanu nezina Foto no arhīva

Patlaban Latvijā ir aptuveni 1800 personu, kuras dzīvo ar HIV, bet par savu diagnozi nav informētas, secināts matemātiskās modelēšanas pētījumā, kuru kopš 2015. gada īstenojusi Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) kopā ar dalīborganizācijām no Francijas, Beļģijas un Igaunijas.

Kā aģentūru LETA informēja universitātes pārstāve Ieva Nora Gediņa, rēķinot uz iedzīvotāju skaitu, Latvija HIV infekcijas un AIDS gadījumu ziņā ir Eiropas Savienības "līdere", pērn šajā negatīvajā statistikā pārspējot Igauniju.

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem, Latvijā šī gada 1. jūlijā dzīvoja 5576 personas, kurām diagnosticēta HIV infekcija, taču reālais inficēto iedzīvotāju skaits, kā noskaidrots pētījumā, kurā izmantotas matemātiskās modelēšanas metodes, varētu būt par 34% lielāks. Tas nozīmē, ka reāli valstī dzīvo vairāk nekā 7400 inficētu cilvēku jeb aptuveni četras personas uz katriem 1000 iedzīvotājiem, lēš pētnieki.

Raugoties proporcionāli, no 1800 personām, kuras par savu diagnozi vēl nezina, 50% vīrusu guvušas tieši heteroseksuālu dzimumsakaru ceļā, 35% – lietojot nesterilus priekšmetus narkotiku injicēšanai, bet 15% – homoseksuālu dzimumsakaru ceļā, secināts pētījumā.

Kā uzsvēra RSU docente, Sabiedrības veselības institūta vadošā pētniece Anda Ķīvīte, Eiropas pētījums par HIV matemātisko modelēšanu un HIV testēšanas aktivitāšu izmēģinājumiem riska grupās tika īstenots no 2015. gada novembra līdz šī gada oktobrim, sadarbojoties organizācijām AIDES (Francija), Antverpenes Tropu medicīnas institūtam un Sabiedrības veselības zinātniskajam institūtam (Beļģija), kā arī Nacionālajam Veselības attīstības institūtam (Igaunija). Projekta vadošais partneris bija Francijas Nacionālais veselības un medicīnisko pētījumu institūts (INSERM). Latvijā datus matemātiskās modelēšanas veikšanai sniedza Slimību profilakses un kontroles centrs.

Starptautiskā pētījuma rezultāti, kas aptvers patieso HIV izplatību Latvijā un infekcijas jaunākās identificēšanas pieejas, tiks prezentēti nākamnedēļ, 19. oktobrī, projekta noslēguma seminārā RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā.

Seminārā arī paredzēts ziņot par pilotprojekta rezultātiem, kurā Latvijā pirmo reizi izmantota inovatīva HIV testēšanas metode – mutes dobuma sekrēta tests jeb tā dēvētais "siekalu eksprestests". Šo testu pētnieki izmantoja paaugstinātam inficēšanās riskam pakļautajām iedzīvotāju grupām, tostarp personām, kuras injicē narkotikas, un vīriešiem, kuriem ir dzimumattiecības ar vīriešiem. Uzskatāms, ka šis pilotpētījums ļāvis valstī aprobēt jaunu HIV noteikšanas stratēģiju un mazināt nediagnosticēto HIV infekcijas gadījumu skaitu šajās grupās, norādīja Gediņa.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.