Menu
 

Sausā acs – kā to atpazīt un novērst Apriņķis.lv

  • Autors:  Aiga Ozoliņa-Saveļjeva, "OptiO" optikas tīkla optometriste, sausās acs speciāliste
Sausā acs – kā to atpazīt un novērst Foto: pixabay.com

Dators, televizors, mobilais tālrunis, gaisa kondicionieris, pat centrālā apkure ir tikai daži no cilvēka radītiem risinājumiem, lai padarītu mūsu ikdienu ērtāku un patīkamāku, bet visiem šiem uzlabojumiem ir arī sava negatīvā puse, proti, ietekme, ko tie atstāj uz cilvēka veselību. Mūsdienu tehnoloģiju attīstība un lielas sabiedrības daļas piekoptais dzīvesveids rada lielu slodzi mūsu acīm.

Redze ir viena no svarīgākajām cilvēka maņām – caur to iegūstam aptuveni 80% no apkārtējās informācijas, orientējamies telpā, saskatām smalkas detaļas, atpūšamies, vērojot kādu TV pārraidi. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai mūsdienu vidē, kura ir izteikti agresīva cilvēka acij, mēs zinātu, kādi ir riski un kā parūpēties par savu redzes veselību.

Mūsdienās arvien vairāk cilvēku sirgst ar sauso aci un šīs saslimšanas radītajiem simptomiem. Ja kādreiz tas bija novērojams pēc operācijām, acs traumām un vecāka gadu gājuma cilvēkiem, tad tagad teju ceturtā daļa cilvēku sūdzas par sausuma sajūtu acīs.

Viens no svarīgākajiem acs veselības nodrošināšanas faktoriem ir asaras. Tās izdalās ne tikai tad, kad acs tiek kairināta vai cilvēks raud. Nelielā daudzumā asaras izdalās visu laiku – kamēr cilvēks ir nomodā. 98% no asaru sastāva ir ūdens, taču tas nav tikai parasts, sāļš šķidrums. Asarās ir arī barības vielas, olbaltumi, vitamīni, skābeklis un citas vielas. Pateicoties mirkšķināšanai, acs priekšējā virsma tiek vienmērīgi pārklāta ar asaru aizsargkārtu, kas mitrina aci, aizsargā to, nodrošina barības vielas acs virsmai un lauž gaismas starus, nodrošinot iespēju kvalitatīvi redzēt.

Sausā acs rodas tad, ja asaru aizsargkārtā, ko sauc par asaru plēvīti, radušās kādas izmaiņas, un acs nesaņem pietiekoši daudz mitruma vai asaras “iztvaiko” pārāk strauji. Tā rezultātā rodas graušanas sajūta acīs, tās nogurst vai pat sāp. Var sākties vajadzība biežāk acis mirkšķināt, acu asarošana, pārejoša redzes miglošanās, izteikta jutība pret gaismu, apsārtums un iekaisuma pazīmes.

Riska grupā ir visi tie, kuri ilgstoši atrodas īpašos apkārtējās vides apstākļos: vējš, saule, kondicionieri, centrālās apkures radītais sausais gaiss, pārmērīga datora un citu digitālo ierīču lietošana. Tie ir tikai daži no elementiem, kas var novest pie diagnozes – sausā acs. Arī kontaktlēcu lietotāji un pacienti pēc LASIK (redzes lāzerkorekcijas metode) operācijām ietilpst šajā grupā.

Tāpat riska kategorijā ir cilvēki pēc 40 gadu vecuma, jo ar gadiem samazinās asaru daudzums un mainās to sastāvs. Liels risks izjust sausās acs simptomus ir sievietēm menopauzes vecumā, kā arī grūtniecēm un sievietēm, kas zīda bērnu vai lieto orālās kontracepcijas līdzekļus.

Sausā acs ir diagnoze, kur sākotnēji simptomi var izpausties visai individuāli, tomēr ir pieejami dažādi testi, kas var dot noteiktu skaidrību. Taču ar to var nebūt gana, īpaši ja simptomi saasinās, jo piemērotāko ārstēšanos var nozīmēt tikai speciālists, kurš, veicot jau detalizētāku pārbaudi, izdarīs precīzus secinājumus un piemeklēs ārstēšanās metodi. Piemēram, tearskopija ir mūsdienīgs izmeklējums, ar kura palīdzību nesāpīgā un ātrā veidā var iegūt vajadzīgo informāciju par konkrēto pacientu un viņa saslimšanu.

Ir vairāki vienkārši risinājumi, kas palīdzēs, ja ir radušās aizdomas par sauso aci:

  • datoru lietotājiem ieteicams regulāri atpūtināt acis, biežāk mirkšķināt, tādējādi nodrošinot asaru plēvītes atjaunošanos;
  • ja daudz laika tiek pavadīts telpās, kurās ir sauss gaiss, tad to var balansēt ar regulāru pastaigu svaigā gaisā;
  • svarīgi palielināt uzturā lietotā ūdens daudzumu;
  • tāpat vienkāršs risinājums ir mitrinošie acu pilieni, jo tie nerada nekādu ļaunumu kopējai redzes veselībai. Acis nevar būt par mitru!

Sausā acs var radīt diskomfortu ikdienas dzīvē, bet, laikus izvērtējot pazīmes un reaģējot, iespējams atjaunot acu veselību un atjaunot skaidru skatu uz dzīvi!

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.