Menu
 

Rudens tumšais laiks bīstams kā kājāmgājējiem, tā velosipēdistiem

  • Autors:  Apriņķis.lv
Rudens tumšais laiks bīstams kā kājāmgājējiem, tā velosipēdistiem pixabay.com

Lai gan tumsa daudziem saistās ar tajā uzglūnošām briesmām, piemēram, negodprātīgu cilvēku rīcību, atlīdzību pieteikumu raksturs liecina, ka biežāk negadījumu cēlonis ir pašu neuzmanīgā rīcība. Tumšajā laikā cilvēki nepamana šķēršļus vai potenciāli bīstamas situācijas – stabus un bedres, slapjas lapas vai apledojušu ietvi.

Pērn, laika periodā no novembra līdz februārim apdrošināšanas akciju sabiedrība “Balta” atlīdzībās par nelaimes gadījumos gūtajām traumām izmaksājusi vairāk nekā 337 000 eiro. Oktobrī saņemti teju 200 atlīdzības pieteikumi par nelaimes gadījumiem.

“Cilvēki rītos un vakaros steidzas, lai ātrāk nokļūtu mājās, kā arī paļaujas uz to, ka ierastais maršruts jau zināms. Diemžēl tumšais laiks ir mānīgs, un līdz ar to rudens mēnešos apdrošinātāji bieži sastopas ar situācijām, kad cilvēki traumas guvuši, “saskrienoties” ar dažādiem objektiem, aizķeroties un paklūpot, paslīdot slapjās lapās, dubļos vai uz mitra bruģa,” stāsta “Balta” personu produktu un risku parakstīšanas pārvaldes vadītāja Sandra Pietkēviča, norādot, ka jāuzmanās arī mājas apstākļos – traumas nereti tiek gūtas arī nepietiekami apgaismotās kāpņutelpās vai pagalmos.

Pārsistas uzacis, lūpas un pieres, kājas saišu sastiepumi, ribu lūzumi un citas nepatīkamas diagnozes raksturo biežākās traumas, kas tiek gūtas, tumsā atsitoties pret kāpņu margām, neaizvērtām durvīm, uzkāpjot dažādiem priekšmetiem uz ietves, aizķeroties aiz ietvju apmalēm, nepamanot bedres, akmeņus un citus negludumus uz ielas.

Pēdējiem gadiem arī raksturīga jauna tendence – bieži vien traumas tiek gūtas, ļaujoties mūsdienu kārdinājumam – iegrimšanai mobilā telefona ekrānā. “Šajos gadījumos pat nav būtiski, kāds ir ielas apgaismojums. Ja gājēja acis uz ielas ir pievērstas viedtālruņa ekrānam, tad nepamanām ne citus gājējus, ne bedrainu ceļa segumu, ne ceļa zīmju stabus un diemžēl arī ne automašīnas,” brīdina S. Pietkēviča.

 “Nopietna problēma, ar kuru saskaramies gadu no gada, ir bezatbildīga attieksme pret atstarotājiem gada tumšajā laikā – gan pret atstarojošiem apģērba elementiem, gan velosipēdu drošības apgaismojumu. Ilūzija “šoferi mani noteikti pamanīs” ievērojami paaugstina ceļu satiksmes negadījumu risku,” atzīst S. Pietkēviča. Viņa norāda, ka gājēji, kuri diennakts tumšajā laikā bez atstarotājiem atrodas gan uz ietvēm, gan šķērso braucamo daļu, tajā skaitā arī gājēju pāreju, riskē ne tikai ar savu, bet arī citu cilvēku veselību un drošību, nereti – arī dzīvību.

Šogad siltie laikapstākļi ievērojami pagarinājuši velo sezonu, un ielās joprojām redzami daudzi riteņbraucēji, kuri vēl nav “ieziemojuši” savus velosipēdus. Jārēķinās, ka laiks kļūst aizvien mitrāks, veicinot saslīdēšanas risku, un tumšāks, kas liek vēlreiz kritiski izvērtēt arī sava braucamrīka drošības apgaismojumu. Atbilstošs velo drošības apgaismojums palīdzēs saskatīt ceļa segumu un apvienojumā ar atstarotājiem brīdinās pārējos satiksmes dalībniekus un gājējus par velosipēdista klātbūtni uz ceļa. Turklāt jāatceras, ka sliktos redzamības apstākļos velosipēdistiem – gluži tāpat kā auto vadītājiem – jāsamazina ātrums.

“Balta” pieredzē ik rudeni tiek fiksēti vairāki negadījumi, kuros iesaistīts velosipēda vadītājs. Jau šoruden kādam velosipēdistam, ap pusnakti braucot mājās, notikusi sadursme ar garāmgājēju, kā rezultātā velosipēdists guvis sejas traumu. S.Pietkēviča norāda, ka tas ir tipisks piemērs, kad, pārvietojoties tumsā bez atstarotāja, arī nepārkāpjot ceļu satiksmes noteikumus, var tikt izraisīti nepatīkami negadījumi.

Lai samazinātu traumu gūšanas risku diennakts tumšajās stundās, apdrošināšanas sabiedrība “Balta” iesaka:

- parūpējieties par atbilstošu apgaismojumu ne tikai dzīvokļos un mājās, bet arī pagalmos un kāpņutelpās, kā arī jebkurā citā savā pārziņā esošā īpašumā;

- aprīkojiet velosipēdus ar drošības apgaismojumu un izvēlieties pareizu braukšanas ātrumu; - atcerieties, ka velosipēds ir transporta līdzeklis un uz tā vadītāju attiecas visi ceļu satiksmes un drošas braukšanas noteikumi;

- tumšajos rudens rītos un vakaros jāatceras arī pašiem būt redzamiem, sevišķi tad, ja pārvietojaties pa slikti apgaismotām ielām – noteikti lietojiet atstarotājus, atstarojošas vestes un apģērbu ar atstarojošiem elementiem un sagādājiet tādus arī saviem četrkājainajiem draugiem;

- ja zināt, ka nāksies pārvietoties tumsā, nodrošinieties ar kabatas lukturīti vai izmantojiet viedtālrunī atrodamo lukturīša funkciju.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.