Menu
 

Ārsts: Savlaicīgi vēršoties pie ārsta, prostatas vēzi var atklāt agrīnās stadijās

  • Autors:  LETA
Foto - facebook.com/latvijas.urologu.asociacija Foto - facebook.com/latvijas.urologu.asociacija

Salīdzinājumā ar citiem audzējiem, prostatas vēzis ir mazāk agresīvs, un savlaicīgi vēršoties pie ārsta, to var atklāt agrīnās stadijās, norāda Latvijas Urologu asociācijas prezidents, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas nodaļas vadītājs Juris Plonis.

Priekšdziedzera jeb prostatas vēzis ir galvenais Latvijas vīriešu nāves iemesls, pēc sirds un asinsvadu slimībām. Apskatot no jauna diagnosticētos slimības gadījumus visā Eiropā, 2020.gadā Latvija bija viena no līderēm. Vairāk jaunu prostatas vēža gadījumu bija atklāti vien Zviedrijā, Igaunijā un Īrījā.

Kā skaidro ārsti, augstais prostatas vēža gadījumu skaits saistīts ar sabiedrības novecošanos.

"Vēzis ir vecuma slimība. Par laimi, zinātne ir gājusi uz priekšu un mūsdienās cilvēki dzīvo arvien ilgāku mūžu. Tādēļ jāapzinās, ka arvien lielākam cilvēku skaitam pastāv iespēja saskarties ar šo skarbo diagnozi. 2020.gadā 23% no visiem atklātajiem audzējiem Eiropā bijuši prostatas vēža gadījumi. Labā ziņa - salīdzinājumā ar citiem audzējiem, tas ir mazāk agresīvs, un savlaicīgi vēršoties pie ārsta, to var atklāt agrīnās stadijās. Šajā situācijā ārstēšana būs salīdzinoši vienkārša un vīrieša organismu maksimāli saudzējoša," norāda Plonis.

Savukārt aptuveni trešdaļai vīriešu prostatas vēzis mēdz "slinkot" un attīstītas ārkārtīgi lēni. Tādēļ šie vīrieši, atrodoties ārsta uzraudzībā, var iztikt bez ārstēšanas pat 10 vai 15 gadus. Plonis uzsver, ka svarīgi, lai šajā laikā vīrietis regulāri dodas nodot asinsanalīzes, lai pārbaudītu vai vēzis nav attīstījies. Ja tas noticis, ārsts, pielietojot saudzējošas metodes, audzēju likvidē un vīrietis pavisam drīz var atgriezties ikdienas dzīvē, viņš skaidro.

Lai savlaicīgi atklātu priekšdziedzera jeb prostatas vēzi, vīrietim pēc 50 gadu vecuma, vismaz reizi gadā ir jādodas uz pārbaudi pie urologa. Paralēli tam, nepieciešams veikt regulāras prostatas specifiskā antigēna (PSA) asinsanalīzes, kas ir pirmais un vienkāršākais solis prostatas vēža diagnostikā. Reizi divos gados visiem vīriešiem vecumā no 50 līdz 75 gadiem, šīs analīzes, ar ģimenes ārsta norīkojum, ir valsts apmaksātas. Tāpat tās ir apmaksātas vīriešiem no 45 līdz 50 gadu vecumam, ja prostatas vēzis ir konstatēts asinsradiniekam.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas un onkoloģiskās uroloģijas klīnikas vadītājs, Rīgas Stradiņa universitātes profesors Vilnis Lietuvietis atgādina, ka onkoloģisko saslimšanu gadījumā sūdzības parādās tikai ielaistās slimību stadijās, kad jau var būt par vēlu. Tādēļ īstais brīdis pārbaudīties ir tagad. Regulāri veiktas PSA asinsanalīzes ir būtisks instruments, lai identificētu priekšdziedzera jeb prostatas vēzi agrīnā, ārstējamā stadijā.

"Mūsu slimnīcās pieejamas iekārtas, kas spēj atklāt pat puskubikcentimetru lielu audzēju. Salīdzinājumam - tā ir puse no zirņa. Vīrieša prostatas orgāns ir 50 reizes lielāks. Agrīni atklāts prostatas vēzis nozīmē, ka varam izņemt tikai šo nelielo, audzēja skarto daļu, ievērojami samazinot iespēju, ka pēc atkopšanās vīrietim būs problēmas ar potenci vai urīna nesaturēšanu," stāsta Lietuvietis.

Jau vairāk nekā 10 gadus Latvijas Urologu asociācija novembrī pievērš uzmanību vīriešu veselībai, un 21. un 22.novembrī asociācija ceturto reizi organizēs šim tematam īpaši veltītu tiešraidi. Tajā Latvijas vadošie veselības aprūpes speciālisti ne tikai izglītos par priekšdziedzera jeb prostatas vēža diagnostiku un ārstēšanu, bet arī pievērsīsies jauniem tematiem. Pirmo reizi tiks runāts par vīrieša neauglības jautājumu, kā arī skaidrots - kā pārbaudīt vai vīrietis var ģenētiski pārmantot prostatas vēzi.

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.