Menu
 

Pētījums: smēķētāji retāk apzinās smēķēšanas saikni ar plaušu vēzi

  • Autors:  Apriņķis.lv
Pētījums: smēķētāji retāk apzinās smēķēšanas saikni ar plaušu vēzi

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) kampaņas “Vēža risks” ietvaros veiktais pētījums atklāj, ka smēķētāji mazāk nekā sabiedrība vidēji apzinās kaitīgā ieraduma sekas uz veselību un tās saikni ar plaušu vēzi.

Pētījums ir atklājis, ka Latvijas iedzīvotāju vidū smēķētāju īpatsvars ir vairāk nekā 28%, savukārt 22% smēķē katru dienu. Pārsteidzoši, ka 18% smēķētāju – pretstatā 10% sabiedrības vidēji – pilnībā nav informēti, kādi apstākļi stimulē saslimšanu ar plauša vēzi. Sabiedrībā vidēji 73% zina, ka smēķēšana var izraisīt saslimšanu ar plaušu vēzi, turpretī smēķētāju vidū šādam uzskatam piekrīt tikai 56% aptaujāto. Pēc smēķētāju domām, galvenais plaušu vēzi izraisošais faktors ir darbs kaitīgos, putekļainos apstākļos (62%) un tikai tad seko smēķēšana.

“Saslimšanu ar plaušu vēzi cilvēki nereti saista ar iedzimtību vai gaisa piesārņojumu un citiem apstākļiem, ko paši nevar ietekmēt. Tomēr zinātnieki jau pirms vairākiem gadu desmitiem ir pierādījuši, ka smēķēšana ir būtiskākais plaušu vēža izraisīšanas faktors, smēķētājiem mūžu vidēji samazinot par 13-14 gadiem,” norāda PSKUS torakālais ķirurgs Artjoms Špaks. “Šo risku būtiski varam samazināt, ne tikai ievērojot veselīgu dzīvesveidu, bet arī regulāri veicot profilaktiskās pārbaudes. Doties uz tādām pārbaudēm ir ieteicams jebkuram, savukārt smēķētājus, kas sasnieguši 55 gadu robežu, it īpaši aicinu pie PSKUS speciālistiem veikt plaušu vēža skrīningu.”

Veselības profilaktiskās pārbaudes Latvijas iedzīvotāji veic reti. Lai gan 73% respondentu ir norādījuši, ka profilaktiski seko līdzi savam veselības stāvoklim, 49% tās veic vien reizi gadā vai retāk. Apziņa par nepieciešamību profilaktiski pārbaudīt savu veselības stāvokli strauji pieaug, sasniedzot 40 gadu robežu, bet profilaktiskās apskates jo īpaši aktuālas ir pēc 50 gadu vecuma sasniegšanas. Gados jauniem iedzīvotājiem izteikti bieži raksturīgi interesēties par savu veselību vien tad, ja gadījies saslimt. Šādu stratēģiju piekopj 43% respondentu vecuma grupā no 18 līdz 29 gadiem un 40% vecuma grupā no 30 līdz 39 gadiem.

“Lai palīdzētu Latvijas iedzīvotājiem saprast, kad ir jādodas uz veselības pārbaudi, esam izveidojuši īpašu rīku – plaušu vēža riska aprēķina kalkulatoru, kurš pieejams mājaslapā "Vezarisks.lv",” tā A. Špaks. “Aicinām rīkā ievadīt datus par sevi vai kādu savu tuvinieku, tādējādi aprēķinot potenciālo plaušu vēža risku nākotnē, un aizdomāties par to, vai nebūtu īstais laiks izmantot iespēju ierasties uz konsultāciju. Tāpat jautājiet savam ārstam par iespēju veikt ģenētisku vēža testu, lai piemeklētu efektīvu mērķa terapiju vai ārstēšanu.”

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.