Menu
 

Pēdējos trīs gados vispārējās asins analīzes nodevuši 84% iedzīvotāju

  • Autors:  LETA
Foto - arhīvs Foto - arhīvs

Pēdējo trīs gadu laikā vispārējās asins ainas noskaidrošanu veikuši 84% Latvijas iedzīvotāju, secināts "Benu aptiekas veselības monitoringā". 56% veikuši tieši cukura līmeņa noteikšanu asinīs.

Kā norāda eksperti, cilvēki arvien vairāk interesējas par savu veselības stāvokli un kļūst izglītotāki, taču vienlaikus vērš uzmanību uz vairāku analīžu izvēles mazo īpatsvaru.

"Pēdējā laikā vērojama tendence pacientiem vairāk interesēties par savu veselību, pacienti kļūst izglītotāki. Arī ārsti saviem pacientiem rekomendē vismaz reizi gadā veikt vispārējo asins ainu, lai atklātu saslimšanas, kuras var noteikt pēc izmaiņām asins analīzēs," norāda ģimenes ārste Zane Zitmane.

Komentējot faktu, ka 56% no aptaujātajiem veic cukura līmeņa noteikšanu asinīs, ģimenes ārste uzsvēra, ka aizvien biežāk plašsaziņas līdzekļos izskan informācija par pasaulē pieaugošo saslimstību ar cukura diabētu, tāpēc pieaug arī pacientu vēlme noteikt cukura līmeni. Viņa norādīja, ka arī mediķi rekomendē glikozes līmeni noteikt visām grūtniecēm, vienu reizi gadā pacientiem pēc 40 gadu vecuma, pacientiem ar lieko svaru, pacientiem, kam radinieki slimo ar cukura diabētu, kā arī, ja ir cukura diabētam raksturīgas sūdzības.

Tāpat pēdējo trīs gadu laikā 37% aptaujāto ir veikuši arī D vitamīna daudzuma noteikšanu, 28% - dzelzs daudzuma noteikšanu, 16% - C hepatīta pārbaudi, savukārt HIV noteikšanu - 14% respondentu. 27% respondentu ir veikuši kādas citas analīzes, bet 8% pēdējo trīs gadu laikā analīzes nav veikuši.

Zitmane vērsa uzmanību uz to, ka D vitamīna noteikšanas īpatsvaram vajadzētu būt lielākam, jo netrūkst pētījumu par šī vitamīna profilaktisko un ārstniecisko nozīmi, taču viņa piebilst, ka īpatsvars varētu būt tik salīdzinoši neliels finansiālu apsvērumu dēļ, jo šo analīzi valsts neapmaksā.

Eksperti norādīja, ka arī dzelzs trūkums ir Latvijā bieži sastopams. Tas bieži tiek novērots vienu gadu veciem bērniem, grūtniecēm saistībā ar fizioloģiskām īpatnībām, veģetāriešiem, ja netiek sabalansēts uzturs, un sievietēm reproduktīvā vecumā, ja nav novērsts patoloģisks asins zudums menstruāciju laikā.

Aptaujā secināts, ka vispārējās asins ainas, cukura līmeņa asinīs, D vitamīna daudzuma, kā arī dzelzs daudzuma noteikšanu sievietes veikušas biežāk nekā vīrieši. Savukārt gados vecākie respondenti biežāk veikuši cukura līmeņa noteikšanu asinīs, bet gados jaunāki - dzelzs daudzuma noteikšanu, C hepatīta pārbaudi un HIV noteikšanu.

Ģimenes ārste sacīja, ka lielākoties analīzes tiek nodotas pēc ārsta ieteikuma, tomēr pieaugot arī tendence to darīt pēc pašu iniciatīvas. Zitmane uzsvēra, ka parasti pacienti ir ļoti satraukti, ja asins analīžu rezultātos ir kādas novirzes no normas, tāpēc, lai interpretētu rezultātus un izvēlētos turpmāko rīcības taktiku, svarīgi vērsties pie ārsta.

Aptauju veica "Benu aptieka" sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS, šī gada aprīlī aptaujājot 1005 Latvijas pastāvīgos iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.