Menu
 

Par 2020.gada sēni izvēlēta smiltāju kaussēne

  • Autors:  Apriņķis.lv
Foto - flickr.com Foto - flickr.com

Latvijas Mikologu biedrība par 2020.gada sēni izvēlējusies smiltāju kaussēni (Peziza ammophila). Latvijā un arī Lietuvā smiltāju kaussēne ir reti sastopama un aizsargājama. Latvijā tā konstatēta vismaz pusotrā desmitā vietu Baltijas jūras un Rīgas līča piekrastes smiltājos, informē Latvijas Mikologu biedrība.

Smiltāju kaussēne aug smilšainās kāpās jūru un okeānu piekrastēs gan Eiropā, gan Ziemeļamerikā. Piemērotos biotopos šī suga ir sastopama pat visai bieži, taču par tās turpmāko likteni bažas rada dabisko smilšu kāpu degradēšanās, piemēram, izplatoties invazīvajām augu sugām.

Smiltāju kaussēne pieder kaussēņu dzimtai (Pezizaceae). Tās augļķermeņi – apotēciji – sākumā ir pilnīgi iegrimuši smiltīs, tie ir lodveidīgi, 3-7 centimetri plati. Smiltīs pie apotēcija pamatnes veidojas uz leju sašaurināta, kātiņam līdzīga struktūra, kura sastāv no smilšu graudiņiem un sēnes micēlija. Vēlāk augļķermeņa augšējā daļa atsedzas, mala saplaisā vairākās neregulārās daivās, kuras atliecas uz smiltāja virsmas, veidojot zvaigznes formas figūru. Šajā stadijā sēne atgādina tulpes ziedu, tādēļ dažviet tiek saukta par "smilšu tulpi". Augļķermeņa iekšpuse ir brūngana, un to plānā slānī klāj aski – mikroskopiskas garenas tvertnes, kurās attīstās sēnes sporas.

Sēne aug okeānu un jūru piekrastu smiltājos kopā ar smiltāju kāpuniedri (Ammophila arenaria). Latvijā šī sēne mēdz būt novērojama no pavasara beigām līdz vēlam rudenim.

Lai arī smiltāju kaussēne Latvijā ir uzieta ne vienā vien vietā un dažās atradnēs pat ļoti lielā skaitā, tomēr ziņu par to joprojām nav pietiekami, lai precīzi novērtētu sugas izplatību un varētu sekot tās sastopamības izmaiņām, atzīst biedrība. 

Mikologu biedrība aicina dabas draugus ziņot par šīs sēnes atrašanu, pievienojot fotoattēlu, rakstot uz e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. vai arī dabas novērojumu portālam dabasdati.lv.

Atstāt komentāru

* Ar zvaigznīti ir atzīmēti obligātie lauki, kas ir jāaizpilda

atpakaļ uz augšu

Jūs varat autentificēties ar Apriņķis.lv vai kontu.